خبرگزاری خانه ملت

شعار سال ۱۴۰۰ / تولید؛ پشتیبانی‌ها، مانع‌زدایی‌ها
1389/10/19 15:56:00
سرویس سیاسی

آغاز بررسی اصلاحات پیشنهادی حزب حاکم یمن و افزایش انتقادات احزاب مخالف

**کمیسیون ویژه بررسی طرح اصلاحات قانون اساسی در پارلمان یمن فعالیت خود را آغاز کرد.

به گزارش خانه ملت به نقل از پایگاه خبری العرب آنلاین لندن، این کمیسیون پارلمانی در اولین جلسه خود که در روز شنبه گذشته برگزار شد، برنامه زمانی فعالیت خود و تشکیل چهار کمیته فرعی برای گفتگو با احزاب سیاسی و سازمان های غیردولتی را تصویب کرد.

پارلمان یمن چندی پیش موافقت اولیه خود را با اصلاحات قانون اساسی از جمله قانون مهم دوره ریاست جمهوری اعلام کرد و کمیسیون ویژه ای تشکیل داد تا این اصلاحات را به رای بگذارد.

بر اساس اصلاحات پیشنهادی حزب حاکم یمن، دوره ریاست جمهوری از 7 سال به 5 سال کاهش می یابد، البته رئیس جمهور دیگر محدودیتی برای بقا نخواهد داشت و می تواند بیش از دو دوره رئیس جمهور بماند.

آغاز جلسات کمیسیون ویژه بررسی اصلاحات در پارلمان یمن به افزایش انتقادات نمایندگان مخالف که در خارج از پارلمان هستند، منجر شد.

مخالفان دولت این اصلاحات و آماده شدن دولت برای برگزاری انتخابات پارلمانی را رد و اعلام کرد این اصلاحات، اصلاحاتی نیست که یمن به آن نیاز دارد.

احزاب مخالف دولت یمن همچنین از اینکه حزب حاکم بدون گفتگو با آنها به اجرای اصلاحات قانون اساسی دست زده است معترضند و خواستار عدم برگزاری انتخابات در این شرایط هستند.

از جمله اصلاحات دیگر بر قانون اساسی یمن تشکیل ستاد انتخاباتی از قاضیان دادگستری، تعدیل قوه قانونگذاری از طریق ایجاد پارلمانی متشکل از مجلس مشورتی و نمایندگان و انتخاب 25 درصد اعضای مجلس مشورتی از سوی رئیس جمهور است.

طبق ماده 157 قانون اساسی یمن بعد از بررسی اصلاحات در کمیسیون ویژه پارلمان یمن و موافقت کامل با آنها، اصلاحات به همه پرسی گذاشته می شود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet