عید قربان
1389/10/19 16:04:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
یحیی‌زاده:

ناکامی انتخابات، شکست نخست ما در جام ملت‌ها بود

**رییس کمیته تربیت‌بدنی مجلس با انتقاد از برخی جوسازی‌ها در مورد مصوبه مجلس مبنی بر تشکیل وزارت ورزش، گفت: این برخوردها موجب ایجاد فاصله بیشتر بین مجلس و دستگاه ورزش خواهد شد.

سیدجلال یحیی‌زاده، عضو کمیسیون فرهنگی مجلس، در گفت‌وگو با ایسنا، در ارزیابی از برگزاری انتخابات کنفدراسیون فوتبال آسیا و از دست دادن کرسی هیات اجرایی ‌AFC بعد از 12 سال از سوی ایران گفت: یکی از اهداف اصلی و اساسی ما در راه‌اندازی وزارت ورزش، جلوگیری از دخالت رییس ورزش در بخش‌های ورزشی غیردولتی است.

وی افزود: مشخصا از سال‌های پیش همواره طبق آن چه ما مشاهده کرده یا می‌شنیدیم، مسوول ورزش در کار فدراسیون‌ها، در مسایل کمیته ملی المپیک و در انتخابات مرتبط با آنها و حتی گاهی در تصمیم‌گیری‌ها و برنامه‌ریزی‌ها به شکل‌های مختلف دخالت داشته است.

رییس کمیته تربیت‌بدنی و جوانان مجلس ادامه داد: جالب این است که در حال حاضر برخی از این روسای فدراسیون‌ها هم، که انتخاب آنها بیشتر شبیه انتصاب بوده و برخی هم از روی غفلت، ادعا می‌کنند اگر وزارت ورزش تاسیس شود در کار فدراسیون‌ها دخالت می‌کند. اینجا این پرسش به وجودمی‌آید که آیا درحال حاضر فدراسیون‌ها دولتی نیستند‌؟ آیا واقعا دولت برفدراسیون‌ها هیچ دخالتی نداشته و ندارد؟

یحیی‌زاده با اشاره به انتخابات کنفدراسیون فوتبال آسیا، گفت: از همین اتفاقی که در این انتخابات افتاده، چیزهایی شنیده‌ایم مبنی بر این که فشارهایی هم از داخل به آقای کفاشیان بوده که از کرسی اجرایی کناره‌گیری کند تا شانس نایب رییسی برای مسوول محترم سازمان بیشتر شود و هم گاهی خود کنفدراسیون چنین تشویقی داشته که واقعا جالب است. اگر این گونه باشد ضعف فدراسیون ما بیش از همیشه روشن می‌شود و ما این امر را حتما پیگیری می‌کنیم.

وی با اشاره به ناکامی‌های فوتبال ایران و فدارسیون در تیم‌های پایه نوجوانان و جوانان و حتی در حد زیادی در تیم امید و جاهای مختلف، گفت: یکی از بزرگترین ناکامی‌ها، از دست دادن کرسی 12 ساله اجرایی و کسب نکردن کرسی نایب رییسی منطقه‌ای است که ما حداقل 4 سال در این کنفدراسیون هیچ صندلی و کرسی نداشته و وضع‌مان بسیار ناراحت‌کننده‌تر از قبل هم می‌شود و ما به شکلی پیش از شروع جام ملت‌های آسیا "فعلا " زودتر از تیم‌های دیگر شکستی را خورده‌ایم.

وی ضمن اظهار امیدواری مبنی بر این که حداقل در مسابقات در حال انجام، تیم ملی ایران شکست نخورد، گفت: کسانی که عنوان می‌کردند با این بحثی که در مجلس در مورد وزارت ورزش شده ممکن است تیم ملی‌ در جام ملت‌های کنونی در دوحه شکست بخورد، پاسخ دهند آیا آنها درارتباط با شکست احتمالی تیم، برای از دست دادن کرسی در کنفدراسیون آسیا سهم و نقشی قائل هستند یا خیر؟

رییس کمیته تریبت‌بدنی و جوانان مجلس افزود: آنها درمورد وزارتی که تنها درحرف بود و شورای نگهبان هنوز موضع خود را در این ارتباط اعلام نکرده، می‌گویند ممکن است این بحث در ناکامی‌های احتمالی مسابقات تیم ملی در جام ملت‌ها تاثیر داشته باشد! البته شاید اگر جلوتر برویم آنها شکست تیم‌های جوانان و نوجوانان هم که ماه‌ها قبل از این رخ داده را پای همیم بحث‌هایی بگذارند که الان در مجلس در ارتباط با وزارت ورزش صورت گرفته است.

وی گفت: این افراد وقتی چنین قضاوتی دارند باید اعتقاد دیگری هم داشته باشند که اگر این تیم در جام ملت‌ها شکست خورد سهمی از شکستش به خاطر از دست دادن کرسی و حذف ما در کنفداراسیون است. بنابراین باید نگاه‌ها به واقعیت‌ها باشد.

یحیی‌زاده افزود: اگر شورای نگهبان وزارتی شدن ورزش را تایید کرد و این وزارت قانونی شد، امیدواریم شاهد شروع کار سریع آن باشیم تا یکی از اهداف این وزارت که جلوگیری از دخالت دولت در بخشهای غیردولتی ورزش است بهتر، کامل‌تر و دقیق‌تر محقق شود.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس هم‌چنین با اشاره به از دست دادن کرسی‌های بین‌المللی در برخی رشته‌های ورزشی در چند وقت اخیر از سوی ایران هم گفت: معمولا در این ارتباط آن زمینه‌سازی‌های‌ لازم و فضاسازی‌های مناسب برای کسب این کرسی‌ها را نداشته‌ایم. بدتر از آن در برخی فدراسیون‌های دیگر هم وقتی پس از مدت‌ها و با زحمت فراوان این کرسی را کسب کردیم، به دلیل برخی اختلافات و رقابت‌های داخلی به سهولت آنها را از دست داده و متاسفانه اصلا هم احساس خسارتی نکردیم که آن هم واقعا نشان دهنده ضعف بزرگ ما در این گونه مسایل است.

وی در ادامه گفت: یکی از چیزهایی که در این چند روز بسیاری از نمایندگان مجلس را آزرده و نگران کرده، موضع‌گیری‌هایی است که با هدایت سازمان تربیت بدنی در مخالفت با وزارت وزرش از سوی بخش‌های مختلف انجام شده یا در حال انجام است.

وی افزود: طبق مصوبه مجلس، فعلا وزارتخانه‌ای به تصویب رسیده و همه منتظر نظر شورای نگهبان هستیم که در این زمینه حرف آخر را خواهد زد.

نماینده مردم تفت و میبد درخانه ملت با بیان این که بعد از تصویب یک لایحه یا طرح در مجلس معمولا سابقه نداشته افرادی با این وسعت و حجم به مجلس حمله کنند، گفت: چند روز قبل در دیداری که بنده با دکتر لاریجانی هم داشتم مشخص شد این مسئله موجب آزردگی و ناراحتی وی هم شده است.

رییس کمیته تربیت‌بدنی و جوانان مجلس گفت: به هر حال اگر دلیلی در این ارتباط قابل ارایه است، آقایان باید به شورای نگهبان ارایه کنند. اما نامه‌های محرمانه زدن و به شکل‌هایی درخواست کردن از برخی بخش‌های ورزشی یا رسانه‌ها برای موضع‌گیری با مصوبه مجلس، بی‌سابقه است.

وی تصریح کرد: اعتقاد بسیاری از نمایندگان این است که اگر مجددا طرح تشکیل وزارت ورزش در مجلس در این ایام مطرح می‌شد، به خاطر همین جوسازی‌ها بر رای موافقان مجلس برای تاسیس این وزارتخانه اضافه می‌شد.

یحیی‌زاده درخواست کرد در این زمینه از شانتاژ و جوسازی دست برداشته شده و اجازه دهند هر چه نظر شورای نگهبان شد مورد عمل قرار گیرد.

رییس کمیته تربیت بدنی و جوانان مجلس با اشاره به طرح تشکیل وزرات ورزش از دو سال قبل در مجلس گفت: با توجه به اینکه این موضوع دو سال است در کمیسیون‌های مجلس و صحن علنی مطرح است قاعدتا می‌بایست آقایان منطق خود را به موقع نه بعد از گذشت زمان و مصوب شدن آن به نمایندگان ارایه می‌کردند. به هر حال نمایندگان نادیده گرفته شدند و این موضوع در این زمینه همچنان ادامه دارد.

وی با بیان اینکه آنچه اتفاق افتاد انعکاس برخوردهایی است که قبلا از سوی برخی مسوولان ورزشی با مجلس وجود داشته، گفت: قطعا این برخوردهای جدید هم موجب ایجاد فاصله بیشتر بین مجلس و دستگاه ورزش خواهد شد.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس با اظهار تاسف و تعجب از چنین اتفاقاتی گفت: این مسایل به این شکل و به صورت سازمان‌یافته صورت می‌گیرد.

وی در پایان گفت: در واقع طی چند روز اخیر با برخی مسوولان مرتبط صحبت‌هایی کرده و آنها را نصحیت کرده‌ام که در این قضیه با منطق ورود پیدا کنند و از احساسات و تحریک هیجانات برخی عزیزان دست بردارند ولی متاسفانه آنها نصیحت دوستان خود و خیرخواهان را نیز نادیده گرفتند و به این شکل بسیار زشت، این موضوع را ادامه می‌دهند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet