حلول ماه ربیع الاول
1389/10/19 17:52:00
سرویس اقتصادی
فلاحت‌پیشه تأکید کرد

مردم چشم‌انتظار تحقق اهداف طرح تحول اقتصادی هستند

**نماینده اسلام‌آباد غرب و دالاهو در مجلس شورای اسلامی به هفته‌نامه «باختر»کرمانشاه گفت: مردم با تحمل سختی ناشی از اجرای قانون هدفمند‌سازی یارانه‌ها به دنبال چشم‌انداز طرح تحول اقتصادی و تحقق اهداف آن هستند.

حشمت‌الله فلاحت‌پیشه یکی از نمایندگان صاحب نظر و عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی و عضو شاخص فراکسیون اصولگرایان مجلس شورای اسلامی به‌شمار می‌رود. اکنون بیش از 20 روز از آغاز اجرای قانون هدفمند‌سازی یارانه‌ها می‌گذرد، مردم استان کرمانشاه همچون سراسر کشور در مسیر اجرای این طرح قرار گرفته‌اند و با ابعاد متعدد آن همراه شده‌اند تا در آینده نزدیک شاهد دستاوردهای گسترده وعده داده شده از ناحیه اجرای این طرح باشند.

 آقای فلاحت‌پیشه کمتر از یک ماه از اجرای قانون هدفمند‌سازی یارانه‌ها می‌گذرد. به نظر شما چه انتظاراتی از اجرای این قانون هم در ابعاد ملی و هم در ابعاد منطقه‌ای وجود دارد؟

به نظر من انتظارات ناشی از اجرای این قانون در دو دسته خلاصه می‌شود. دسته اول انتظارات ناشی از مطالبات مردمی و دسته دوم انتظارات ناشی از دولت است.

انتظاری که از مردم وجود دارد این است که بخشی از این قانون باید با همدلی، همراهی، همکاری، فداکاری و وحدت مردم اجرا گردد. یعنی عنصر مردم و همکاری آنها در این زمینه بسیار مهم است تا طرح قادر به حرکت در شریان عمومی اجتماع باشد.

 انتظارات از دولت؟

انتظارات از دولت بسیار زیاد است. مردم و مسئولان می‌خواهند دولت با اجرای درست و اصولی این قانون، افق روشنی در چند شاخص مهم در مملکت و سراسر کشور به‌وجود آورد که این امر مستلزم برنامه‌ریزی درست و دقیق و همت همه مسئولان است تا با مدیریت ابعاد متعدد اجرایی این طرح، بسترساز رونق و رشد کشور باشند.

 به نظر شما در کدام شاخصها نیازمند رشد هستیم و باید عواید ناشی از این طرح بزرگ به آنان ناحیه منتقل شود؟

یک شاخص، فراهم شدن منابع تسهیلات برای عمران و صنعت کشور است که نتیجه آن ایجاد اشتغال و رفع محرومیت عمومی خواهد بود.

دولت از محل اجرای قانون هدفمندسازی یارانه‌ها با منابع مالی عظیم و گسترده‌ای مواجه می‌شود که می‌تواند در این زمینه هزینه کند. دولت تاکنون به خاطر یارانه‌ها روزانه یک میلیون 750 هزار بشکه نفت به پالایشگاه‌ها تحویل می‌داد اما هیچ مبلغی از این بابت دریافت نمی‌کرد ولی در حال حاضر که یارانه‌ها حذف شدند دولت از بابت تحویل این مقدار نفت به نرخ جهانی پول دریافت می‌کند. همچنین از محل تحویل میعانات گازی منبع درآمدی مهمی برای دولت به‌وجود می‌آید و در واقع دولت درآمد سرشاری کسب می‌کند و خزانه دولت پرخواهد شد.

 رئیسجمهور اعلام کرده که از محل اجرای این قانون 15 هزار میلیارد تومان درآمد حاصل میشود. نظر شما در این رابطه چیست؟

من فکر می‌کنم بیشتر از این رقم نصیب دولت خواهد شد.

 چرا فکر میکنید این رقم بیشتر است؟

ببنید دولت تاکنون یارانه‌های زیادی پرداخت می‌کرد. یارانه بابت آرد، نان، آب، گاز، نفت، بنزین، گازوئیل و... اما در حال حاضر دولت این یارانه‌ها را حذف کرد و همه اینها برمی‌گردد به خزانه دولت.

 همچنین از طرف دیگر، هیچ قاچاقی در زمینه سوخت انجام نخواهد شد. ‌شما می‌دانید بخش وسیعی از سوخت کشور در مرزها قاچاث می‌شد و سرمایه کشور به خارج می‌رفت که این روند وجود نخواهد داشت و در این سرمایه عظیم از این به بعد در داخل می‌ماند که از این محل هم درآمدی نصیب دولت می‌شود. همچنین با توجه به صرفه‌جویی که در کشور انجام می‌شود و حتی پیش‌بینی می‌شود که 30 درصد صرفه‌جویی را شاهد باشیم، این خود منابع عظیمی را در اختیار دولت قرار می‌دهد که همه اینها منابعی برای درآمد دولت خواهد بود و عواید برای بار اول به دولت می‌رسد.

 همه اینها انتظاراتی را برای مردم بهوجود میآورد. به نظر شما گام بعدی دولت باید در چه مسیری قرار گیرد؟

 انتظار دیگری که وجود دارد، این است که این تسهیلات و منابع عظیم با گذر دادن از کانال تسهیلات بانکی باید وارد چند حوزه از جمله صنعت و عمران و آبادی کشور و همین در مسیر رفاه عمومی جامعه قرار گیرد.

 این روند توزیع تسهیلات باید در طرح ویژهای به مرحله اجرا برسد که دولت در قالب طرح تحول اقتصادی قرار است در گام دوم سراغ نظام بانکی برود.

بله البته مجلس نیز چارچوبی برای این حوزه تعریف کرده است. طبق قانون برنامه پنجم توسعه کشور این تسهیلات باید بر اساس شاخص محرومیت توزیع شود. یعنی در واقع توزیع برابری یارانه‌ها در سراسر کشور باید شامل استان‌ها و شهرستان‌ها شود و تسهیلات به درستی توزیع شود به گونه‌ای که محرومیت به‌جا مانده از سال‌های دور و نزدیک باید با اعتباراتی که به‌دست دولت از محل اجرای این طرح می‌رسد به گونه‌ای جبران شود که توسعه پایدار در کشور صورت گرفته و همه استان‌ها در روندی مطلوبی از توسعه زیرساخت‌ها و حوزه‌های رفاهی قرار گیرند.

 به نظر شما مهمترین انتظار از دولت چیست؟

من فکر می‌کنم که کمک به رفاه جامعه و حرکت به سمت نظام دولت رفاه یکی از جدی‌ترین انتظارات مردم در زمینه اجرای قانون هدفمند‌سازی یارانه‌ها و منابع درآمدی که نصیب دولت می‌شود است، ‌طبیعی است که این انتظار وجود داشته باشد و البته دولت باید در همین راستا حرکت عمومی اجرایی خود را سامان دهد.

 همه اینها به شاخصهایی برای اجرا نیاز دارد. این شاخصها قطعا اولویتهایی خواهند داشت. این اولویتها از منظر شما قابل شمارش است؟

بله دولت باید یک خط فقر را تعریف کند و جامعه را رصد کند تا هیچ‌کس زیر خط فقر نباشند و اگر کسی در زیر خط فقر قرار گرفت مورد حمایت جدی دولت قرار گیرد به نظرم اینها اولویت‌هایی است که باید به عنوان مدلی مد نظر دولت قرار گیرد.
دولت همچنین باید شاخص سلامت را در جامعه ارتقا دهد و در این زمینه از مردم به‌خصوص مردم بی‌بضاعت در قالب سازوکارهای بیمه‌ای حمایت کند.

مسئولان باید توجه داشته باشند که پرداخت هزینه درمان برای برخی از خانواده‌ها سنگین است و آنها قادر به تأمین این هزینه‌ها نیستند و از سوی دیگر وضعیت بیمارستان‌ها در شرایط مطلوبی قرار ندارد.

 دولت در زمینه سلامت مردم بهخصوص بیمه درمانی آنها مشخصا چه باید بکند؟

 در مرحله اول، دولت باید سهم بیمار در پرداخت هزینه درمان را کاهش دهد و حداکثر سهم بیمار نباید بیش از 30 درصد باشد. یعنی دولت70 درصد هزینه درمان مردم را باید پرداخت کند و در مراحل بعد باید کل هزینه از سوی دولت پرداخت شود از سوی دیگر باید ساز و کاری تعریف شود تا خدمات مطلوب درمانی در اختیار همه مردم قرار گیرد و میزان دسترسی مردم به خدمات پزشکی مطلوب افزایش یابد.

  از این جنس انتظارات قطعاً در حوزه مناسبات مالی نیز مطرح است؟

دولت باید به اصلاح سیستم بانکی بپردازد و کاری کند تا منابع با شرایط آسان‌تر در خدمت مردم، توسعه صنعت، کشاورزی، سلامت و بهداشت و درمان و رفاه مردم و جامعه قرار گیرد.

البته دولت باید در این زمینه با همکاری مجلس شورای اسلامی افزایش سرمایه بانک‌ها را ارائه کند. یعنی ما باید 15هزار میلیارد تومان سرمایه بانک‌ها را افزایش دهیم تا مردم و سرمایه‌گذاران بخش‌های مختلف که وام می‌خواهند در مسیر بانک گیر نکنند و بتوانند از این تسهیلات استفاده کنند. یعنی نباید به خاطر فقر منابع در جامعه ایجاد مشکل کرد. باید گرفتن شرایط تسهیلات در قالب‌های متعدد به‌خصوص در حوزه تسهیلات قرض‌الحسنه برای موارد اضطراری و خاص مردم آسانتر شود.

سرمایه‌گذاران وقتی با یکی از گردنه‌های بانکی مواجه می‌شوند از سرمایه‌گذاری پیشیمان شده و آن را رها می‌کنند. این شرایط باید به طور کلی تغییر کند.

‌نباید این وضعیت در ابعاد متعدد برای یک فرد سرمایه‌گذار به‌وجود بیاید. ‌به نظرم اگر در پس اجرای این طرح بتوانیم ابعاد ویژه‌ای که برای آنها ین طرح را به اجرا گذاشتیم مدیریت کنیم، کشور عواید بی‌شماری به‌دست می‌آورد و از سوی دیگر این موضوع هم مهم است که اجرای این طرح با هدف خدمت به مردم است، ‌باید تدابیری اندیشیده شود که مردم در روند اجرای این طرح اگر با مشکلی برخورد کردند، ‌بلافاصله در قالب‌های ملی و محلی برای آن مشکل با روشی خاص تدبیر صورت گیرد.

بر این اساس می‌شود نتیجه گرفت که قرار است این طرح در خدمت مردم باشد و خیلی زود مشکلاتشان را مرتفع کند.

بله مردم در انتظار گام‌های بعد طرح تحول اقتصادی یا همین قانون هدفمند‌سازی یارانه‌ها هستند. اگر دولت به خوبی این این قانون را اجرا کند و منابع و درآمد حاصل از اجرای این قانون در مسیر درست هزینه و سرمایه‌گذاری شود، اولاً در کوتاه‌مدت فشار اقتصادی به مردم کاهش می‌یابد و در ثانی دولت با تغییراتی که ایجاد می‌کند به‌طور کلی فشار اقتصادی از شانه مردم رخت بر خواهد بست. دولت همچنین باید در میان مدت دغدغه‌های خانواده‌ها را مرتفع کند.

 یکی از این دغدغه‌ها اشتغال است.

یعنی درآمدها به‌جای اینکه صرف مصرف شود، باید در عرصه تولید هزینه شود یعنی این منابع و درآمد باید وارد صنعت و اشتغال شود و خانواده‌هایی که با تنگنا مواجه می‌شوند با اشتغال فرزندان مشکلات خود را رفع کند.

در بلندمدت هم در طول پنج سال آینده، باید شاخص توسعه انسانی و رفاهی ارتقا یابد و ایران از جایگاه ارتقای جدی در این زمینه‌ها برخوردار شود.

یعنی در شاخص‌های توسعه صنعتی، سلامتی، رفاه و اقتصادی جایگاه فعلی به حداقل رتبه 30 تا 50 توسعه در دنیا برسد که این امر قابل پیش‌بینی و تحقق است. از طرف دیگر بسیاری از عقب‌ماندگی برنامه چهارم توسعه باید در برنامه پنجم جبران شود و این امر هم مستلزم همکاری دولت، مجلس و مردم است و اگر هم به سیاست‌های تعدیل و ارشادی دولت لازم بود، از آن استفاده شود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet