هدر موبایل
1389/10/19 21:30:00
سرویس سیاسی
لاریجانی در دیدار با برهم صالح:

ایران خواستار امنیت و پیشرفت عراق است

**رییس مجلس شورای اسلامی گفت:‌ جمهوری اسلامی ایران از هر تلاشی برای حفظ وحدت ملی و استقرار آرامش در عراق دریغ نکرده و پیشرفت کل عراق را در همسایگی خود توام با امنیت و رفاه برای مردم این کشور خواستار است.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، برهم صالح رئیس هیئت وزیران اقلیم کردستان عراق بعدازظهر امروز با علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی دیدار و گفتگو کرد.

در این دیدار ابتدا علی لاریجانی با اشاره به روابط خوب بین دو کشور جمهوری اسلامی ایران و جمهوری عراق گفت: اشتراکات متعدد تاریخی؛ دینی و فرهنگی ملت های دو کشور را بیش از پیش بهم نزدیک ساخته است و انگیزه های جدی برای توسعه مناسبات دو جانبه سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و تجاری وجود دارد.
رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه کردستان عراق را منطقه مهم و حائز نقش برجسته در حفظ امنیت و آرامش در ا ین کشور ارزیابی کرد و افزود: کردها همچون سایر اقوام عراقی نقش غیر قابل انکاری در سازندگی کشورشان پس از سال های طولانی دیکتاتوری صدام و اشغال نیروهای بیگانه ایفا می کنند.

وی ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران از هر تلاشی برای حفظ وحدت ملی و استقرار آرامش در عراق دریغ نکرده و پیشرفت کل عراق را در همسایگی خود توام با امنیت و رفاه برای مردم این کشور خواستار است.

لاریجانی افزود: افزایش مبادلات اقتصادی و تجاری و رفع موانع گسترش مناسبات بین کشور همجوار در منطقه در جهت شکل گیری یک همگرایی حقیقی در منطقه حائز کمال اهمیت است.

در ادامه این دیدار همچنین برهم صالح رئیس هیئت وزیران اقلیم کردستان عراق از جمهوری اسلامی ایران بعنوان کشوری مهم و قدرتمند در منطقه نام برد و با قدردانی از مساعی جمیله تهران در برقراری ثبات و آرامش در عراق گفت: مناسبات دو کشور بویژه در ارتباط با مبادلات اقتصادی و تجاری با کردستان عراق از رشد قابل توجهی برخوردار بوده است که با شناسایی کامل ظرفیت ها باید در جهت تقویت هر چه بیشتر همکاری های متقابل در حوزه های مختلف اقتصادی، سیاسی،‌ امنیتی و فرهنگی گام برداشت.

وی با اشاره به تشکیل دولت جدید مرکزی عراق در بغداد خاطر نشان ساخت: پیشرفت جامعه عراق با مشارکت تمام گروه های قومی این کشور یک آرزوی دیرینه برای تمام دوستان و مردم عراق است.

برهم صالح همچنین گفت:‌ نقش جمهوری اسلامی در ایجاد هماهنگی برای همگرایی منطقه ای و توسعه مبادلات اقتصادی و تجاری بین عراق و کشورهای همسایه بسیار اهمیت دارد.

وی در پایان با اشاره به ظرفیت های بوجود آمده جدید در منطقه کردستان عراق برای توسعه زیرساخت های اقتصادی خواستار مشارکت و سرمایه گذاری بیشتر بخش های دولتی و خصوصی کشورمان در این منطقه شد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet