هدر موبایل
1389/10/20 08:44:00
سرویس فرهنگی

ورود مجموعه‌های ارزشمند به مخزن کتب فارسی، عربی و لاتین کتابخانه مجلس

**کارشناس مخزن کتابخانه مجلس شورای اسلامی از افزوده شدن مجموعه های ارزشمندی از منابع فارسی، عربی و لاتین که به تازگی از کشورهای حوزه خلیج فارسی، خاورمیانه و ترکیه خریداری شده به مخزن کتابخانه مجلس شورای اسلامی خبر داد.

"علی‌نقی جهانی" گفت: علاوه بر افزایش خرید کتب عربی از کشورهای همسایه که باعث ایجاد یک مجموعه کاملی از منابع عربی تازه چاپ شده در حوزه خلیج فارس و خاورمیانه شده است؛ مجموعه‌ای از پایان‌نامه های تاریخی که از کشور عربستان تهیه شده است، نیز به تازگی به مخزن کتابخانه مجلس وارد شده است.

وی ادامه داد: هم‌چنین اخیراً مجموعه ارزشمندی از کتابهای کردی از استان سلیمانیه کشور عراق خریداری شده است که هم‌اکنون در مخزن کتب فارسی و عربی کتابخانه مجلس قرار گرفته است.

جهانی تصریح کرد: دومین مجموعه ارزشمندی که اخیراً خریداری شده است مربوط به یک سری از کتاب‌های حقوقی، سیاسی و تاریخی کشور ترکیه است، این کتابها به زبان ترکی استانبولی می باشند، که در مخزن لاتین کتابخانه مجلس نگهداری می شوند و در نوع خود در کتابخانه های کشور کم نظیر و شاید هم بی نظیر باشند.

کارشناس مخزن کتابخانه مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: با خرید این مجموعه ها کتابخانه خانه مجلس  در راستای این رسالت عظیم فرهنگی خود که نزدیکی قومیت ها و ارج نهادن به فرهنگ همه اقوام ایرانی به عنوان فرهنگ و تمدن ایران اسلامی است، گامهای بزرگی برداشته و این مهم فقط به داخل کشور محدود نشده بلکه با راه اندازی کتابخانه تخصص اقغانستان به خارج از مرزهای کشور هم کشیده شده است.

وی در پایان سخنان خود درباب اهمیت کتاب از دیرباز تا به امروز چنین گفت: در کتاب تاریخ اسلام ذهبی در صفحه 373 درباره شیفتگی اشخاص به کتاب و علم از زبان مبًرد چنین آمده است: شیفته تر از سه کس به علم و کتاب کسی را ندیده ام.

اولین آنها جاحظ بصری است که وقتی کتابی را بدست می آورد ، تا آن را کامل مطالعه نمی کرد ، از دست نمی نهاد. دوم اسماعیل قاضی است، که بر وی وارد نشدم ، مگر این که در دست او کتابی بود و آن را مطالعه می نمود؛ سوم فتح بن خاقان که همیشه در زیر بغل خود کتابی داشت، و هر گاه فرصتی دست می آورد ان را مطالعه می کرد؛ حتی در مسیر رفت و آمد به دستشویی.

ابوهفان نقل می کند: هیچ گاه ندیدم و نشنیدم کسی بیشتر از جاحظ شیفته و فریفته کتاب باشد هیچ وقت کتابی به دست او نرسید، مگر این که آن کتاب را در یک کلبه مطالعه کرد  و سپس می افزاید : جاحظ بیشتر اوقات به بازار کتابفروشان می رفت و به جستجوی کتابهای تازه و جدید می پرداخت. گاهی کتاب فروشی ای را اجاره می کرد و یک یا چند شبانه روز در ان بیتوته می کرد و کتابهای جدید را مطالعه یا استنساخ می کرد؛ یا به امانت می گرفت و به ورٌاقانش می داد تا آنها را استنساخ کند.

دوستان و همکاران کتابدار و علاقمند به کتاب و کتابخوانی شاید تاکنون کسی بیشتر و بهتر از جاحظ از کتاب سخن نگفته، و مانند او حقً کتاب را ادا نکرده باشد. بی شک گمان می کنم خالی از لطف نباشد در اینجا سخنانی درباره کتاب از این دانشمند کتاب دوست و شیفته کتاب که کتاب را بر فرزند خود مقدم شمرده و الفاظ و کلمات و عبارات کتاب را به خویش نزدیکتر می داند تا فرزندان خود. نقل می کند : کتاب بهترین ذخیره، سرمایه بزرگی و شرافت انسان و مایه و پایه بلاغت و فصاحت و کمال است. کتاب بهترین همنشین، دوست، یار و یاور ما، بهتزین تفرجگاه گردشگران، سرچشمه علم و دانش است. بهترین مشغله، حرفه و کار، نزدیکترین مونس ساعات تنهایی، آشنا ترین یار در دیار غربت، صمیمانه ترین همدم، بهترین کمک کننده و وزیر و مشاور است. اگر به کتاب علاقه داشته باشی از «سحبان وائل» که مردی سخنور و فصیح بود شیواتر و رسا تر است؛ و اگر به آن مایل نباشی، از «باقل» که مردی ناتوان و کنگ بود ساکت تر و گنگ تر است ؛ و اگر شیفته کتاب باشی ، تو را از نوادر خود شاد، و از موضوعات عجیب و غریب شگفت زده می کند.

کجاست اندرز دهنده ای که ترا به نشاط آورد؛ و بازدارنده ای که ترا شیفته خود سازد؛ و پارسایی که ترا شجاع  و دلیر نمایدو گوینده ای در عین لال بودن سخن بگوید. کجا دیده ای که بوستانی در آستین قرا گیرد و گلزاری در دامن ریخته شود و گوینده ای که از مردگان سخن گوید و شرح حال زندگان را در همه عرصه ها باز گو نماید.

کجاست مونسی مانند کتاب که نخوابد مگر به  همراه تو ، سخن نگوید، مگر هنگامی که خواسته باشی.. در کجای جهان امینتر از کتاب و راز دارتر  از آن می یابی که اسرار ترا نگاه دارد و حافظ منافع تو باشد. کتاب مقبولترین و نزدیکترین چیز به طبع آدمیان است ، که نه فراموش می شود و نه تغییر می یابد.

همنشینی با وقارتر و شتابزده  تر در دادن پاداش آماده تر در کمک نمودن، کم خرجتر از کتاب نمی شناسم. کتاب همان درختی که دارای عمر طولانی است، اما همیشه پر بار است ،  درختی نمی شناسم مانند کتاب، میوه اش زودرس و دست یافتنی باشد. جز کتاب چه چیزی را می شناسی که در آغاز تولد نتیجه بدهد، قیمتش ارزان، بهره وری از آن در نهایت آسانی باشد؛ و همه تدابیر بهت آور شگفت انگیز و علوم غریبه و آثار افکار صحیح و صفات پسندیده و تراوشهای اذهان لطیف و حکمت های بلند و مذهب استوار و تجارب حکمت آمیز و اخبار گذشتگان و مطالب مربوطه به شهرهای دور و ضرب المثلهای رایج و سرگذشت امتها را این چیز در خویش جمع کرده باشد و یکجا در طبق اخلاص بنهد و به تو تقدیم کند.

کتاب معلمی است اگر به او محتاج شوی ، ترا بی پناه نمی گذارد. اگر به او رسیدگی نکنی در حفاظت و نگهداری او نکوشی، باز به تو فایده می رساند. اگر تو از او کناره گیری نمایی، او از تو روی بر نمی تابد و تو را تر ک نمی کند اگر با او دشمنی کنی، علیه تو بر نمی خیزد. اگر به اندازه سر سوزنی به او تعلق خاطر پیدا کنی یا به او چنگ بزنی ترا از دیگران بی نیاز می کند، و ناچار ترا از دیگران بی نیاز می کند ، و ناچار هم نیستی که از تنهایی بدان پناهنده شوی .

از کتاب در مدتی  کوتاه و در عرض یکماه وعرض یک ماه چیزهای میآموزی  که در طول یک عمر نمی توان از زبان و دهان مردم شنید . کتاب تو را از بدهکاری می رهاند و از دریوزگی نجات نمی ده و از ایستادن در مقابل مکتب خانه ها باز می دارد و از نشستن در مجالسی که تو از آنان بیشتر می دانی، حفظ نماید، و از مخالطت و مجالست با دشمنان و نزدیکی با کوته فکران می رهاند. کتاب در شب نبز انگونه از تو اطاعت می کند ، که روزها مطیع تو است در سفر و حضر از تو پیروی می کند. همنشینی که ترا خسته و ملول نمی سازد، دولتی که ترا فریب نمی دهد، جوانمردی است که ترا گرفتار یکنواختی و روزمرگی نمی سازد.

این سخنان کسی است که بیشتر اوقات خویش را در کتابخانه به سر می برد . هنگام مطالعه کتابها را در اطرافش می چید و سرانجام کتابهای روی هم انباشته شده بر سرش فروریخت، و بر اثر ضعف و ناتوانی در زیر آوار کتابها ماند و در گذشت  ودر نود سالگی در بصره درسال 250 ق چشم از جهان فرو بست.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet