خبرگزاری خانه ملت

حلول ماه ربیع الاول
1389/10/20 10:13:00
سرویس بین الملل
فلاحت‌پیشه:

مرزهای ایران و عراق ظرفیت 80 میلیارد دلار مبادلات اقتصادی دارند

**رئیس گروه دوستی ایران و عراق در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: مرزهای دو کشور ظرفیت هشتاد میلیارد دلار حجم مبادلات اقتصادی دارند.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، هیاتی از نمایندگان مجلس عراق عضو گروه العراقیه بعدازظهر روز یکشنبه 19 دی ماه با "حشمت الله فلاحت پیشه" رئیس گروه دوستی ایران و عراق دیدار و گفتگو کردند.

در این دیدار ابتدا فلاحت پیشه با اشاره به پیوندها و علائق مشترک و دیرینه دو ملت گفت: مناسبات ایران و عراق پایدارتر و عمیق تر از آن است که با تبلیغات و تلاش‌های مغرضانه دشمنان دو ملت خدشه دار شود.

وی با بیان این که دو ملت از سرنوشت یکسان برخوردارند، افزود: امنیت، ثبات و پیشرفت هر یک از دو کشور به سود دیگری است.

فلاحت پیشه در ادامه حفظ استقلال و تمامیت ارضی، تثبیت روند حاکمیت ملی و خروج اشغالگران از عراق را از رئوس مهم سیاست خارجی کشورمان در مورد عراق دانست و یادآور شد: بیگانگان فقط به دنبال تفرقه و اختلاف‌افکنی بین ایران و عراق هستند و به میزانی که اشغال عراق به پایان خود نزدیک شود، روابط ایران و عراق بیشتر خواهد شد.

وی در همین زمینه به نقش مهم همکاری‌های پارلمانی به ویژه گروه‌های دوستی پارلمانی در تقویت پیوندهای دوستانه دو کشور تاکید کرد.

رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران و عراق در مجلس شورای اسلامی در بخش دیگری از سخنان خود بر اهمیت توسعه و تحکیم همکاری‌های اقتصادی دو کشور اشاره کرد و افزود: مرزهای ایران و عراق ظرفیت هشتاد میلیارد دلار حجم مبادلات اقتصادی فیمابین را دارند.

 وی در همین زمینه تصریح کرد: مجالس دو کشور باید زمینه های قانونی توسعه و گسترش روابط دو کشور در زمینه های اقتصادی، صنعتی و بازرگانی را فراهم آورند.

وی همچنین خواستار اتصال خط راه آهن دو کشور به یکدیگر و تکمیل محور تهران ـ خسروی ـ لاذقیه (سوریه) و دریای مدیترانه شد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در ادامه تاکید کرد: تاسیس شهرک‌های صنعتی و ایجاد NGO‌های مشترک در زمینه سرمایه‌گذاری در عرصه‌های عمرانی، صنعتی و بازسازی عراق و ایجاد امکانات گردشگری زائران عتبات عالیات باید در دستور کار دو کشور قرار گیرد.

براساس این گزارش عضو هیات پارلمانی العراقیه نیز در این دیدار با بیان این که اجازه نخواهیم داد کسی از ائتلاف العراقیه علیه جمهوری اسلامی ایران اقدامی صورت دهد، تصریح کرد: توطئه بزرگی علیه دو کشور در جهت غارت منابع ارزشمند آنها در جریان است.

وی در ادامه افزود: باید از مسایل فرقه‌ای و اختلاف‌انگیز میان دو کشور جلوگیری شود.

عضو پارلمانی العراقیه همچنین اظهار داشت: سرنوشت دو ملت به یکدیگر گره خورده است و چشم طمع به این دو کشور ثروتمند وجود دارد.

وی همچنین خواستار تشکیل کمیته مشترکی از نخبگان دو ملت در جهت تقویت و تحکیم هر چه بیشتر پیوندهای برادرانه دو کشور شد.

عضو دیگر پارلمانی العراقیه نیز در این دیدار گفت: در این سفر واقعیات جمهوری اسلامی ایران را دریافتیم و در جهت خنثی سازی این تبلیغات مغرضانه تلاش خواهیم کرد.

وی اظهار امیدواری کرد عراق با کمک دولت جمهوری اسلامی ایران از شرایط بحرانی خارج شده و به ثبات و آرامش پایدار دست یابد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet