شعار سال ۱۴۰۰ / تولید؛ پشتیبانی‌ها، مانع‌زدایی‌ها
1389/10/20 12:09:00
سرویس سیاسی

تلاش‌ها برای انتخاب نخست‌وزیر جدید نپال ادامه دارد

**پارلمان نپال جلسات پارلمانی را با هدف ادامه تلاش‌ها برای انتخاب نخست‌وزیر جدید این کشور آغاز کرد.

به گزارش خانه ملت به نقل از آسوشیتدپرس، پارلمان نپال صبح امروز -دوشنبه- و با دستور رئیس جمهور این کشور جلسه بحث و بررسی برای انتخاب نخست وزیر جدید نپال را با هدف پایان دادن به بحران سیاسی و اقتصادی آغاز کرد.

رئیس پارلمان نپال در سخنانی در این خصوص گفت: نمایندگان در این جلسات نظرات خود را درباره انتخاب نخست وزیر جدید این کشور ابراز خواهند کرد و نهایتا جلسه رای گیری برای انتخاب نخست وزیر این کشور 12 ژانویه برگزار خواهد شد.

رئیس‌جمهور نپال به پارلمان این کشور دستور داده است جلسه ویژه خود را اوایل ماه ژانویه سال آینده میلادی برگزار کند و طی آن با انتخاب نخست‌وزیر جدید این کشور به بن‌بست سیاسی در نپال پایان دهد.

نپال از اوایل ماه ژوئن گذشته از سوی دولت موقت این کشور اداره می شود و پارلمان این کشور نتوانست با برگزاری جلسات متعدد پارلمانی نخست وزیر جدید این کشور را انتخاب کند.

پس از برگزاری 16 جلسه پارلمان نپال برای انتخاب نخست‌وزیر جدید این کشور نامزد مورد نظر نتوانست اکثریت آراء را به خود اختصاص دهد و آینده مبهم حیات سیاسی نپال همچنان نگرانی‌های زیادی را برای مردم نپال به همراه دارد.

از سوی دیگر وضعیت اقتصادی نپال با رکود مواجه است و عدد تورم در این کشور روز به روز در حال افزایش است.

نپال از ابتدای 30 ژوئن(9 تیر) و در پی برکناری نخست‌وزیر وقت از سمت خود بدون نخست وزیر است.

نخست‌وزیر پیشین نپال بر اثر فشارهای وارده از احزاب مخالف پارلمان در عدم توانایی برای کنترل وضعیت کشور از سمت خود برکنار شد و سپس از کشور گریخت.

ابتدا رهبر حزب مائویست‌ها و رئیس کنگره نپال دو نامزد شرکت‌کننده در این انتخابات بودند که هردوی آنها نتوانستند‌ اکثریت آراء نمایندگان را به خود اختصاص دهند. پس از شکست چند جلسه پارلمان در انتخاب نخست وزیر، رهبر حزب مائوئیست‌ها از عرصه رقابت خارج شد.

بحران سیاسی در نپال در حالی اوج می‌گیرد که پیش از این وزیر اقتصاد این کشور نامه‌ای به پارلمان نوشته و در آن ضمن توضیح شرایط بد و خطرناک اقتصادی در این کشور از نمایندگان خواست در معرفی نخست‌وزیر جدید نپال به سرعت عمل کنند.

به گفته مقام‌های سیاسی نپال تا وقتی که احزاب سیاسی در پارلمان بر مواضع سیاسی خود پافشاری کنند، انتخاب نخست‌وزیر این کشور با اکثریت آراء ممکن نخواهد شد.

شورشیان مائوئیست در سال 2006 با کنار گذاشتن سلاح‌های خود، حزب مائوئیست‌ها را تشکیل دادند و دو سال قبل در انتخابات پارلمانی پیروز شدند.

حزب مائوئیست‌ها اکنون ادعا دارد به عنوان بزرگترین حزب پارلمان اختیار تشکیل دولت باید به آنها داده شود.

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet