حلول ماه ربیع الاول
1389/10/20 11:42:00
سرویس سیاسی
لاریجانی در دیدار با پیمانکاران بخش خصوصی:

مجلس به دنبال تسهیل سرمایه‌گذاری بخش خصوصی است

**رئیس مجلس شورای اسلامی در دیدار با پیمانکاران بخش خصوصی، هیئت رییسه سندیکای شرکت‌های ساختمانی و جامعه مهندسان مشاور ایران از اهتمام مجلس برای تسهیل سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در کشور و کمک به شرکت‌های خصوصی ایرانی برای حضور در عرصه بین المللی خبر داد و گفت: هدف اجرایی کشور در شرایط فعلی باید فعالتر کردن بخش خصوصی برای ایجاد اشتغال و رشد و توسعه کشور باشد.

به گزارش خبرنگار خانه ملت "علی لاریجانی" رئیس مجلس شورای اسلامی در دیدار با نمایندگان جامعه مهندسان مشاور ایران و سندیکای شرکت‌های ساختمانی که مسئولیت گستره وسیعی از فعالیت بخش خصوصی در اجرای پروژه های عمرانی کشور را بر عهده دارند، از حمایت همه جانبه مجلس شورای اسلامی برای تسهیل حضور بخش خصوصی در فعالیت ها و پروژه های کلان کشور خبر داد و گفت: نظر مجلس بر رشد بخش خصوصی و آسان سازی روند سرمایه گذاری در کشور است تا از این طریق بخش خصوصی بتواند به تشکیل شرکت های عظیم چند وجهی رسیده و در صحنه رقابت بین المللی حاضر شود.

هدف ما باید رشد بخش خصوصی در کشور باشد

لاریجانی با بیان اینکه شرکت‌های نیمه دولتی برای رشد کشور باید تسهیل کننده ورود شرکت‌های بخش خصوصی به صحنه اقتصادی کشور باشند، گفت: این که می‌گوییم شرکت های نیمه دولتی باید نقش کاتالیزور برای فعالتر کردن بخش خصوصی داشته باشد به خاطر ساختار موجود در کشور ماست؛ چون تا وقتی که اصل 44 به نحو درست اجرایی نشود با سهولت ورود بخش خصوصی فاصله خواهیم داشت،بنابر این باید سعی کلی کشور بر این باشد تا با کمک به بخش خصوصی این بخش را در جهت رشد و حضور در صحنه اقتصاد کشور فعالتر کند.

رئیس مجلس در ادامه بر لزوم حمایت از شرکت های خصوصی و تشکیل شرکت‌های عظیم برای حضور در صحنه بین المللی اشاره کرد و گفت: در صحنه بین المللی احتیاج به پیمانکاران گسترده چندوجهی داریم تا بتوانند در مناقصات شرکت کنند.

برای استفاده از نظرات بخش خصوصی در روند تصویب قوانین، آیین نامه مجلس را تغییر داده‌ایم

رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به درخواست اعضای سندیکای پیمانکاران و جامعه مهندسین مشاور مبنی بر استفاده از نظرات آنان در روند تصویب قوانین گفت: همکاری شما با مجلس برای ما افتخار است؛ چراکه موجب بهره‌بردن از نظرات تخصصی شما می‌شود و ما نیز به عنوان نمایندگان مردم همواره بر استفاده از نظرات بخش خصوصی تاکید داشته ایم و برای اینکه بتوانیم از نظرات بخش خصوصی استفاده کنیم، آئین‌نامه مجلس را تغییر دادیم تا نمایندگان بخش خصوصی هم بتوانند در کمیسیون ها شرکت کنند و حتی در صحن مجلس حضور داشته باشند و اظهارنظر کنند.

لاریجانی در ادامه به بیان تجربه همکاری مجلس با بخش خصوصی در روند بررسی برنامه پنجم پرداخت و گفت: در برنامه پنجم علاوه بر نماینده دولت، رئیس اتاق بازرگانی که نماینده بخش خصوصی بود نیز میتوانست اظهارنظر کند و این نشان می دهد که از نظر مجلس مانعی درخصوص حضور نمایندگان بخش خصوصی در جریان بررسی قوانین وجود ندارد، در حالیکه قبلاً آئین نامه به این شکل نبود و تنها نماینده دولت می توانست اظهارنظر کند.

لاریجانی در تشریح همکاری مجلس و بخش خصوصی به حضور فعال اتاق بازرگانی به عنوان نماینده بخش خصوصی در جریان برنامه پنجم اشاره کرد و گفت: در حال حاضر اتاق بازرگانی به صورت فعال با مجلس همکاری دارد و حتی در بررسی برنامه پنجم نمانده اتاق بازرگانی مانند نماینده دولت در کمیسیون تلفیق حضور داشت و در همه موارد نیز می توانست اظهارنظر کند و سخنانش هم شنیده می شد.

وی در ادامه از افراد حاضر در جلسه خواست تا در صورت لزوم در قوانین مورد بررسی در مجلس اظهارنظر کنند و این مسائل را از طریق کانال اتاق بازرگانی به اطلاع مجلس برسانند یا اینکه آن را در قالب پیشنهادی به مجلس ارائه کنند تا این پیشنهاد به صورت طرح از سوی نمایندگان برای تصویب و قانونی شدن آماده شود.

لاریجانی همچنین تاکید کرد: هیچ مشکلی از طرف مجلس برای استفاده از نظرات بخش خصوصی در تدوین قوانین وجود ندارد و مجلس برای اینکه طرح ها و قوانین باررورتر شوند نیاز به نظرات بخش خصوصی دارد.

بدهکاری سنگین بخش‌های دولتی به بخش خصوصی و پیمانکاران مایه تاسف است

رئیس مجلس در ادامه به موضوع مطالبات معوق پیمانکاران و بخش خصوصی از دولت پرداخت و در واکنش به آماری که از سوی رییس سندیکای شرکت های ساختمانی خبر از بدهی 5 هزار میلیارد تومانی وزارت نیرو به پیمانکاران بخش خصوصی می داد، گفت: بدهکاری سنگین بخش‌های دولتی به بخش خصوصی مایه تاسف است؛ چرا که این بدهی‌ها بار سنگینی را بر دوش بخش خصوصی تحمیل می‌کند و موجب ایجاد یک نوع بی انضباطی در کارها می شود.

لاریجانی ادامه داد: این موضوع که مطالبات بخش خصوصی از دولت تا این مدت به تعویق بیافتد مشکل بزرگی است که باید برای آن تدبیر کرد چرا که اگر پیمانکاری در بخش خصوصی کاری انجام داد باید به آن جایزه داد نه اینکه پولش را دیر داد.

لاریجانی به نمایندگان حاضر در این نشست پیشنهاد داد تا موارد مطالبات معوق خود را تهیه کرده و در اختیار مجلس قرار دهند تا در صورت امکان کمیسیون های تخصصی مجلس راه حلی برای وصول این معوقات پیدا کنند.

وی همچنین افزود: اگر پیشنهاد ضابطه ای برای آینده دارید که موجب فرموله شدن این موضوع شود و آن را تبدیل به قانون کنیم ارائه دهید؛ چرا که این موضوع می تواند به منضبط تر شدن نسبت بخش خصوصی و پیمانکاران با بخش های اجرای کشور منجر شود.

کلنگ زنی‌های خارج از بودجه دلیل اصلی مطالبات معوق بخش خصوصی از دولت است

وی همچنین از تعریف پروژه های عمرانی خارج از چهارچوب برنامه بودجه انتقاد کرد و گفت: بخش های دولتی نباید توقعاتی خارج از ضوابط بودجه ایجاد کنند تا موجب معوق شدن مطالبات پیمانکارها شود.

لاریجانی دلیل مطالبات سنگین بخش خصوصی از دولت را متناسب نبودن پروژه های تعریف شده با بودجه در نظر گرفته شده عنوان کرد و گفت: دلیل اصلی حجم بالای مطالبات معوق بخش خصوصی از دولت کلنگ زنی های خارج از برنامه بودجه است؛ چرا که باید پروژه ها متناسب با بودجه ای که ساماندهی شده است تعریف شود تا نه مسئولان اجرایی و نه پیمانکاران دچار دردسر نشوند.

تشکیل شرکت‌های عظیم خوشه‌ای راهکار حضور بخش خصوصی ایران در صحنه بین المللی

رئیس مجلس شورای اسلامی درخصوص اتصال شرکت های کوچک و تشکیل شرکت های چندوجهی نیز گفت: سعی مجلس بر این بوده تا این موضوع در قانون برنامه پنجم گنجانده شود و از این رو این موضوع را در چند ماده تفصیل دادیم که البته مخالفانی هم داشت، اما به هر حال در قانون پیش بینی شده است تا شرکت‌هایی به صورت خوشه ای تنظیم شوند و بتوانند به یکدیگر متصل گردند و از این طریق قادر به انجام کارهای بزرگتر در کشور و صحنه بین المللی باشند.

وی همچنین به موضوع انجام پروژه‌های پایاپای در صحنه بین المللی اشاره کرد و گفت: مهیا ساختن زمینه انجام پروژه های پایاپای در صحنه بین المللی بر ای شرکت‌های خصوصی از عهده دولت خارج است و نباید توقع داشت که وزارت بازرگانی و وزارتخانه های دیگر برای این موضوع با یکدیگر متصل شوند، بلکه این اتفاق فقط زمانی رخ می‌دهد که شما به عنوان نمایندگان بخش خصوصی شرکت‌هایتان را به هم متصل کنید و با تشکیل شرکت‌های عظیم و چندوجهی بتوانید در صحنه بین المللی حاضر شوید.

در  اجرای اصل 44 خروج از چهارچوب های قانونی صورت گرفته است

لاریجانی در ادامه سخنان خود به موضوع اجرای اصل 44 قانون اساسی پرداخت و خطاب به نمایندگان بخش خصوصی گفت: اجرای اصل 44 قانون اساسی در صورتی که به درستی اجرا شود سرمایه گذاری در کشور را روان خواهد کرد و آینده بخش خصوصی از این طریق می تواند قابل پیش بینی باشد، اما اگر اجرای این قانون درست نباشد و دستگاه های نیمه دولتی به جای بخش خصوصی شرکت‌ها را خریداری کنند اتفاقی در کشور رخ نخواهد داد.

وی همچنین تاکید کرد: معتقدیم که در نحوه اجرای اصل 44 از چهارچوب های قانونی خروج صورت گرفته است و این قانون آنچنان که باید اجرا می شد، اجرا نشده و این نواقص باید اصلاح شود؛ زیرا شرکت هایی که به معنای واقعی خصوصی نیستند وقتی با اتکا به سرمایه کلان وابسته به دولت وارد بازار می‌شوند مجالی برای رقابت به بخش خصوصی نمی دهد و ما باید جلوی این روند را بگیریم.

رئیس مجلس در ادامه به موضوع بررسی برخی تخلفات دولت در اجرای قانون اصل 44 اشاره کرد و گفت: کمیسیون ویژه اصل 44 به صورت مستمر بر اجرای این قانون نظارت می‌کند و در برخی موارد هم که اشکال وجود داشت این ایرادات را بررسی کرده و در خصوص آنها گزارش داده است؛ چرا که ما معتقدیم یکی از جاهایی که می‌تواند سرمایه گذاری را روان کند همین اجرای درست خصوصی سازی است.

اجازه استفاده از ظرفیت بخش خصوصی در زمینه های مختلف به دولت داده شده است

لاریجانی در ادامه به تاکید مجلس در استفاده از بخش خصوصی در اجرای پروژه های عمرانی اشاره کرد و گفت: ما هم در بودجه سال گذشته و هم در بودجه سال جاری و هم قانون برنامه این اجازه را به دولت داده ایم که در پروژه های عمرانی به جای اینکه خود وارد شود کار را به بخش خصوصی واگذار کند و همچنین دولت را مجاز کرده ایم در جاهایی که حضور بخش خصوصی مقرون به صرفه یا بازدهی پروژه ها نیاز به زمان دارد با استفاده از تسهیلات بانکی یا یارانه از بخش خصوصی حمایت کند.

رئیس مجلس همچنین بر لزوم استفاده از اتحادیه های وابسته به بخش خصوصی تاکید کرد و گفت: به دولت اجازه داده ایم که به جای اینکه خدمات را مستقیماً از بخش دولتی ارائه کند، اتحادیه هایی را که مجموعه متخصصین در آن حضور دارند، دور هم جمع کند، توقعاتش را با آنان مطرح کند و تسهیلات را در اختیارشان قرار دهد تا خود این اتحادیه‌ها بتوانند بازار را تنظیم کنند.

وی همچنین افزود: عقیده ما این است که اگر این کار از سال های گذشته انجام می شد هم دولت تا این اندازه فربه نمی‌شد و هم با ورود بخش خصوصی کارها بهتر صورت می گرفت؛ چرا که اگر این رویکرد وجود داشته باشد اتحادیه‌‎ها می توانند نقش مکمل برای دولت داشته باشند.

ایجاد پنجره واحد برای اعطای مجوز سرمایه گذاری به بخش خصوصی

لاریجانی در ادامه از تصمیم مجلس برای آسان‌سازی سرمایه گذاری در کشور خبر داد و گفت: سعی کرده‌ایم تا سرمایه گذاران بخش خصوصی برای گرفتن اجازه جهت سرمایه‌گذاری نیاز به دوندگی در میان ادارات متعدد نداشته باشند و سیستم اخذ مجوز در یک جا متمرکز شود، یعنی یک قسمت بخش اصلی اعطای مجوز را برعهده بگیرد و در یک بازه زمانی مشخص سایر مجوزهای موردنیاز را از ارگان های دیگر اخذ کند تا سرمایه گذاری برای بخش خصوصی آسان شود و دیگر نیازی به کفش آهنی برای دویدن در تالار ادارات متعدد از سوی سرمایه گذاران بخش خصوصی وجود نداشته باشد.

وی در پایان سخنان خود از نمایندگان بخش خصوصی و پیمانکاران حاضر در جلسه درخواست کرد تا با مطالعه قوانین موجود و قوانین در حال بررسی موضوعات مدنظر خود و ایراداتی را که نسبت به این قوانین دارند در اختیار مجلس قرار دهند تا مجلس بتواند از نظرات آنان در این زمینه استفاده کنند.

سندیکای شرکت های ساختمانی قدیمی‌ترین موسسه فنی کشور است که در سال 1324 تاسیس شده است و نقش فعالی در بسیاری از پروژه های عمرانی کشور دارد، همچنین جامعه مهندسین مشاور ایران که موسسه ای فنی و علمی است در سال 52 تاسیس شده و در حال حاضر 850 شرکت مهندسی مشاور متعلق به بخش خصوصی در 24 گروه تخصصی از سد سازی گرفته تا تاسیسات فاضلاب و تصفیه آب تحت زیر نظر این جامعه فعالیت می کنند، در جلسه دیروز این موسسات با رییس مجلس نمایندگان سندیکای شرکت های ساختمانی و جامعه مهندسان به بیان برخی مشکلات بخش خصوصی در زمینه سرمایه گذاری پرداختند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet