خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1389/10/20 18:35:00
سرویس اقتصادی
اسد‌الله عباسی:

عملکرد دقیق دولت در اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها

**نماینده مردم املش و رودسر بر ضرورت عملکرد دقیق دولت در اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها تاکید کرده است.

 حدود یک ماه از اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها می‌گذرد و بنابر گفته نمایندگان اقدامات دولت در پرداخت یارانه‌ها و ارائه آمارها دقیق بوده و حمایت‌های خوبی از بخش‌های مختلف اقتصاد از جمله کشاورزی، صنعت و خدمات صورت گرفته است، اما باید نظارت‌ها و حمایت‌ها تداوم یابد تا بتوانیم به نقطه خوبی در این قانون برسیم.

در این خصوص هفته نامه گلچین با اسدلله عباسی گفتگو کرده است:

آقای عباسی در حدود یک ماه از اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها می‌گذرد. ارزیابی شما از اجرای این قانون به چه صورت است؟

آنچه مشخص است تا اینجا کار دولت در پرداخت یارانه‌ها و ارائه آمار دقیق عمل کرده و در بخش‌های مختلف اعم از کشاورزی، خدمات و صنعت بایستی توجهات خود را بیشتر کند. از سوی دیگر در بخش خدمات و حمل و نقل عمومی نیز باید حمایت‌های لازم انجام شده تا این قانون به روال کنونی خود ادامه دهد و اهداف آن براساس برنامه‌ریزی انجام شده محقق شود. در حال‌حاضر که یارانه نان برداشته شد، شاهد کیفیت بهتر و اسراف کمتر هستیم و این کیفیت نوعی رقابت ایجاد کرده تا مردم حق انتخاب داشته باشند. در زمینه حامل‌های انرژی نیز به همین منوال است و با شیب ملایم در حال حرکت است و زمینه آن فراهم شده و در کنار تمام این اقدامات وزارت بازرگانی نظارت خوبی را داشته، به طوری که با افزایش نظارت خود مانع افزایش بی‌رویه قیمت و متعادل شدن عرضه و تقاضای کالا‌ها شده است...

به هر شکل انتظار می‌رود که این شیب قیمتی در طول 5 سال عملیاتی شود و در حال‌حاضر آمارها نشان می‌دهد که بیش از یک‌میلیارد لیتر بنزین 100تومانی در اختیار مردم قرار گرفته و دولت می‌کوشد تا با برنامه‌ریزی 3 ماه پایانی سال را بدون فشار به مردم به پایان برساند.

 تا پیش از اجرای این قانون بحثهای زیادی در مورد شوک قیمتی وجود داشته و طبق قانون دولت اجازه افزایش دستمزدها را نداده است، به نظر شما این امر تا چه حد مشکلآفرین خواهد بود؟

در حال‌حاضر تورم زیادی پیرو اجرای قانون نداشتیم اما انتظار داریم همزمان با افزایش قیمت کالا و خدمات، دولت به همان میزان به افزایش حقوق کارمندان و کارگران اقدام کند تا تأثیرات آن را به نوعی خنثی کند و گمان می‌رود که اگر از ظرفیت‌های شورای اسلامی و اصناف استفاده شود آینده روشنی در انتظار این قانون باشد چرا که تاکنون دولت، مجلس و مردم نهایت همکاری را با یکدیگر داشته‌اند. اما این نکته هم وجود دارد که اگر دولت بدون کار کارشناسی و با در نظر نگرفتن شرایط، حقوق کارمندان و کارگران را افزایش دهد ما شاهد نوعی تورم در جامعه شویم.

آقای عباسی در هفتههای گذشته شاهد مصوبه مجلس مبنی بر ادغام سازمان ملی جوانان و سازمان تربیتبدنی بودیم، ارزیابی جنابعالی از این اتفاق چیست؟

این 2 نهاد تا زمانی که در سطح معاونت فعالیت می‌کردند از آنجایی که قلمرو وسیعی بود قدرت تصمیم‌گیری نیز وسعت می‌یافت اما از آنجایی که هیچ‌یک پاسخگو نبودند و تغییر و تحولاتی هم در سازمان ملی جوانان صورت گرفت، مجلس به این فکر رسید که برای نظارت و پاسخگویی بیشتر این نهادها آنها را در قالب وزارتخانه قرار دهد که این اتفاق روی داد.

البته تجربه کشورهای توسعه یافته نشان می‌دهد که این قبیل نهادها بیشتر به شکل وزارت ورزش فعالیت می‌کنند و موفق هم بوده‌اند و بدین‌ترتیب باید برای این نهاد ساختاری تنظیم و زیرساخت‌های آن را فراهم کرد تا بتوان به یک موقعیت خوب در رابطه با مسائل ورزش و جوانان دست یافت. ناگفته نماند که این مسئله از آنجایی که همزمان با اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها است تا حدودی مشکل‌آفرین به نظر می‌رسد چرا که قطعاًً بار مالی بر دوش دولت می‌گذارد و الان موقعیت خوبی برای این مصوبه نبود و می‌توانستیم این عمل را در زمان دیگری انجام دهیم.

 درخصوص آخرین اخبار حوزه انتخابیهخود توضیحاتی میفرمایید.

در طول هفته‌های گذشته ما پیگیر راه‌های روستایی بودیم و اعتبارات ملی خوبی برای آنها در نظر گرفتیم. بدین ترتیب که کلیه روستاهای بالای 50خانوار کار آسفالت‌ راه‌های آن را انجام دهیم و نسبت به بهسازی و بهبود راه‌ها تلاش شده است و این اقدام در مورد روستا‌های زیر 50خانوار نیز عملیاتی خواهد شد. در این میان مهم‌ترین بخش مسئله 2 محور مهم در حال اجراست که یکی راه املش به شلمان است که به اعتبار 3میلیارد تومانی نیاز دارد و مشاور در حال بررسی این میزان اعتبار است و امید می‌رود تا پایان سال 1390 این کار انجام شود و پس از آن محور کلاچای به قزوین با سفر سوم هیأت دولت کلنگ‌زنی می‌شود و در حال‌حاضر ماده 32 آن گرفته شده و این محورها در کنار محور راه سیاهکل - لنگرود و املش - رحیم‌آباد جزو مصوبات سفر سوم هیأت دولت خواهد بود که در نهایت اجرایی شدن آن 5 شهرستان را به هم متصل می‌کند.

 پروژه گازرسانی روستاها در چه مرحلهای قرار دارد؟

بحث گازرسانی در حال‌حاضر برای 11 روستا در مرحله انتخاب پیمانکار قرار دارد و امید می‌رود که تا پایان دی‌ماه این کار آغاز شد. از سوی دیگر در 25 روستای دیگر در شهرستان املش در حال انجام است که گازرسانی به این روستاها در تعهدات سال 89 بوده است. از طرفی 14 روستای دیگر در شهرستان رودسر است و حدود 50 روستا در رودسر و املش داریم که در حال گازرسانی هستند که با اعتبارات خوبی که به آنها رسیده در حال انجام است.

 کار آبرسانی و تأمین آب منطقه املش و رودسر و زمینهای زراعی آن به کجا رسید و چه اقداماتی را برای آن لحاظ کردید؟

 درمسئله آبرسانی هم اقدمات خوبی شد و تلاش شد تا 500میلیون تومان اعتبار از اعتبارات ملی برای شهرستان‌های املش و رودسر در‌خصوص پروژه‌های نیمه‌تمام تخصیص یابد و در بحث آب‌های زراعی نیز اعتبارات خوبی برای آبرسانی به مناطق مختلف املش و رودسر رسیده و با حفر چاه‌ها و تجهیز چاه‌هایی که تاکنون وجود داشت تاحدودی مشکلات رفع شده اما در مورد سد پل‌رود در حال پیگیری هستیم و طی هفته‌ آینده جلساتی را با مدیران کشور و مدیران استانی برپا‌می‌کنیم تا پروژه‌های نیمه‌تمام را با گرفتن اعتبار هرچه سریعتر به اتمام برسانیم.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet