حلول ماه ربیع الاول
1389/10/20 17:39:00
سرویس سیاسی
جلالی تشریح کرد:

دستاوردهای مهم سومین سفر هیأت دولت به استان سمنان

**کاظم جلالی در یادداشتی که در هفته نامه کویر منتشر شده است به تشریح دستاوردهای سومین سفر استانی رییس جمهور به سمنان پرداخته است.

هفته گذشته استان سمنان میزبان سومین سفر هیأت دولت بود که این سفر بیشتر با رویکرد فرهنگی برگزار شد.

در کارگروه فرهنگ و هنر به ریاست دکتر احمدی‌نژاد درخصوص پتانسیل‌های فرهنگی استان به تفصیل بحث و از شخصیت‌های عمده استان از جمله بایزید بسطامی، شیخ ابوالحسن خرقانی، ابن یمین فرومدی، منوچهری دامغانی و علاءالدوله سمنانی یاد شد.

در این جلسه مبلغ 250 میلیارد ریال جهت امور فرهنگی در ده محور عمده و یکصد بند به تصویب رسیدکه امیدواریم این اعتبار فرهنگی به شکل عادلانه در استان توزیع و صرف امور زیربنایی شود. در سفر سوم دولت، متعاقب سفر دوم درخصوص ایجاد شهرک سینمایی در شاهرود، برای شروع این پروژه بزرگ در گام نخست، مبلغ یکصد میلیارد ریال تصویب شد. این شهرک سینمایی مربوط به صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران است و امیدواریم سازمان صداوسیما هرچه سریعتر عملیات اجرایی این پروژه را آغاز کند.

مهندس ضرغامی در سفر اخیر خود به شاهرود اعلام کرده بود که از نظر سازمان صدا وسیما بهترین گزینه شاهرود است. مطالعه علمی جامعی در گذشته برای یافتن مکانی مناسب جهت احداث شهرک سینمایی انجام شده، که در آن مطالعه نیز شاهرود را بهترین گزینه دانسته است.

همچنین در جریان سفر دولت و با رویکرد مثبت وزیر علوم و تحقیقات و فناوری مبلغ 80 میلیارد ریال جهت ایجاد شش دانشکده جدید برای دانشگاه شاهرود تخصیص یافته است که عبارتند از دانشکده مهندسی برق، دانشکده فیزیک، دانشکده معماری و شهرسازی و سه دانشکده علوم انسانی که با ایجاد این دانشکده‌های علوم انسانی عملاً دانشگاه شاهرود از صنعتی به جامع تبدیل می‌شود و این گام بسیار مهمی است زیرا بسیاری از دانش‌آموزان رشته‌های علوم انسانی از این پس امکان تحصیل در دانشگاه شاهرود را یافته و چهره‌های علمی شهرستان در رشته‌های علوم انسانی امکان جذب در دانشگاه شاهرود را به عنوان هیأت علمی خواهند داشت. با این تحول امیدواریم دانشگاه شاهرود گام‌های توسعه را به سرعت بردارد.

ازسوی دیگر با توجه به ارتقای دانشکده علوم پزشکی به دانشگاه، این دانشگاه نیازمند زمین است تا بتواند پردیس جدید و بزرگ خود را احداث کند. با توجه به اینکه دانشگاه در میدان هفت‌تیر در ذیل جنوبی زمین‌های شرکت ذغال‌سنگ البرز شرقی قرار دارد و از آنجا که بخشی از زمین‌های شرکت فاقد استفاده است لذا پیشنهاد واگذاری 15هکتار از زمین‌های این شرکت را جهت واگذاری به دانشگاه علوم پزشکی شاهرود در جلسه هیأت دولت در استان مطرح کردم و خوشبختانه با نگاه مثبت دولت خصوصاً وزیر محترم صنایع این موضوع به تصویب رسید. در جلسه دولت مقرر شد وزرای صنایع، بهداشت و درمان، اقتصاد و دارایی و معاون حقوقی رئیس‌جمهور کیفیت واگذاری را مشخص کنند. امیدواریم با توجه به ضرورت احداث هرچه سریعتر پردیس دانشگاه علوم پزشکی این کمیته در این خصوص تصمیم‌گیری کند. اما با تأکیدات ریاست محترم جمهوری جهت رفع مشکل بیکاری استان مقرر شد واحد‌های صنعتی استان از معافیت ده‌ساله مالیاتی برخوردار شوند. البته شعاع 30 کیلومتری مرکز استان طبق قانون استثناء است و مشمول این معافیت نمی‌شود و این تصمیم بیشتر برای رشد صنعت استان است. با این تصمیم بی‌تردید انگیزه سرمایه‌گذاری در سایر شهرستان‌های استان از جمله شاهرود و دامغان افزایش می‌یابد.

همچنین برای احداث ورزشگاه پانزده هزار نفری شاهرود مبلغ پنجاه میلیارد ریال به تصویب رسید. با عنایت به اینکه این ورزشگاه در سفر اول به تصویب رسیده و در سفر دوم کلنگ‌زنی شد بنده اعتراضات جدی جهت به نتیجه نرسیدن این پروژه داشتم و به ریاست محترم جمهور و مسئولان در دولت منتقل کردم. خوشبختانه در این سفر این تصمیم مهم در تخصیص اعتبار اتخاذ شد.

امیدوارم این تصمیم به نتیجه هم برسد. موضوع پتاس طرود نیز توسط بنده با جدیت پیگیری شد و نهایتاً دولت به پیشنهاد بنده در تصویب ترک تشریفات رأی مثبت داد. این پروژه می‌تواند گام بسیار مؤثری در توسعه منطقه محروم طرود باشد.

همچنین هیأت دولت در استان سمنان درباره پادگان لشکر 58 ذوالفقار هم مصوبه داشت که مقرر شد وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری با همکاری استانداری و رعایت قوانین و مقررات نسبت به آزاد‌سازی اراضی در اختیار لشکر 58 ذوالفقار شاهرود (متعلق به وزارت مسکن و شهرسازی) جهت احداث مسکن مهر اقدام کنند. انجام مطالعات و اجرای راه‌آهن طبس- شاهرود- گرگان یک گام جدی توسعه است و این در جلسه هیأت دولت تصویب شد. با اجرای این مصوبه کریدور شمال- جنوب و شرق- غرب راه‌آهن کشور تکمیل می‌شود و شاهرود در مرکز این کریدور قرار می‌گیرد.

از سوی دیگر مقرر شد درخصوص اصلاح سیستم آبیاری در استان اعتبارات بدون سقف با پنجاه درصد بلاعوض دولتی انجام شود که این فرصت بسیار مناسبی برای کشاورزان در اصلاح سیستم آبیاری است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet