هدر موبایل
1389/10/20 12:19:00
سرویس فرهنگی
عبدالعزیز جمشیدزهی در حمایت از تشکیل وزارتخانه ورزش و جوانان:

ورزش در بسیاری از کشورها بخشی از سیاست و اقتصاد است

**نمایندگان بسیاری معتقدند با تشکیل وزارتخانه «جوانان و ورزش» مشکلات این دو بخش کاهش خواهد یافت و جوانان در شرایط بهتری قرار خواهند گرفت. بسیاری معتقدند تشکیل این وزارتخانه ناکارآمدی‌های بخش ورزش را پایان خواهد ‌داد.

عبدالعزیز جمشیدزهی در گفت و گو با مندیل گفته است، ورزش در کشور ما در بدترین شرایط قرار‌دارد و با تشکیل این وزارتخانه، این شرایط بهبود خواهد یافت.

با تشکیل وزارتخانه ورزش و جوانان اوضاع را برای جوانان چطور میبینید؟

به نظر من ورزش در بدترین شرایط خود قرار‌دارد. ورزش فقط فوتبال نیست، فقط این نیست که یک توپ را در اختیار عده‌ای قرار دهیم و منتظر موفقیت آنها باشیم. در بسیاری از کشورها ورزش بخشی از سیاست و اقتصاد است. بسیاری از کشورها با توسعه ورزش و بها دادن به پتانسیل جوانان، وضعیت خود را بهبود داده‌ و در دنیا مطرح شدند.

کشور ما هم بسیار جوان است و خوشبختانه جوانان علاقه‌مند به ورزش هم کم نیستند.

تجمع ورزش و جوانان در قالب یک وزارتخانه نظارت مجلس را بیشتر خواهد‌کرد و می‌توانیم امیدوار باشیم ورزش و جوانان ما از این شرایط ناامیدکننده نجات پیدا کنند. ما جمعیت جوان بالایی داریم و یک وزارتخانه می‌تواند منسجم‌تر و هدفمندتر برای آنها برنامه‌ریزی کند و به مجلس هم پاسخگو خواهد بود.

 منظور شما از شرایط بد ورزش در کشور دقیقاً چه موضوعاتی است، اشاره میکنید؟

ببینید سازمان تربیت‌بدنی ما یک دوره خوب بوده، یک دوره ناموفق اما ناموفق بودن آن به این دلیل نبوده که ما نیرو یا استعدادهای قابل‌توجهی در ورزش نداشتیم.

یک ورزشکار سال‌ها می‌تواند برای کشورش و گسترده‌تر از آن در دنیا حرفی برای گفتن داشته باشد. به ظهور نرساندن این استعدادها و بدتر از آن ناموفق شدن آنها بعد از موفقیت‌ها به عدم توانایی این سازمان برمی‌گردد. آنها حتی توانایی ارائه طرحی برای حل مشکلات هم ندارند، علاوه بر آن نتوانستند برای استعدادها و خلاقیت‌ها فرصت ایجاد کنند. همه فکر می‌کنند وضعیت بسیار خوب است ولی متأسفانه عیب کار در این بخش همیشه پنهان مانده است.

 در حوزه انتخابیه شما ورزش جوانان در چه شرایط است؟

متأسفانه همیشه این خبرها را می‌شنویم که در فلان شهر و روستا، یک دو یا چند سالن ورزشی افتتاح شد؛ مثلاً در مصوبات سفرهای استانی اما چه سالن ورزشی؟ سازمانی که نمی‌تواند نیرو جذب کند، سالن ورزشی که هیچ نیرویی ندارد و فقط افتتاح شده است به چه کاری می‌آید؟ فقط یک سالن است بدون استفاده، تازه پیش آمده که برخلاف قوانین‌ کار یکی، دو نفر هم در آنجا کاشته‌اند با اندک دستمزدی و عملاً هیچ کاری برای جوانان در این سالن‌های ورزشی انجام نمی‌شود.

 وزارتخانه میتواند به این وضعیت سروسامان بدهد...

بله. البته با تأسیس وزارتخانه باید تشکیلات تغییرکند. اگر وزارتخانه تأسیس شود و منابع و تشکیلات تغییر نکند باز هم بی‌فایده است، فقط اسمش عوض شده است. این وزارتخانه باید تمامی ویژگی‌های یک وزارتخانه را داشته باشد.

ساختار سازمان‌هایی که ادغام می‌شوند باید تغییرکند و منابع هم به دنبال آن تغییر یابد. آنها باید بتوانند پاسخگو باشند همچنین چارچوب این سازمان‌ها باید تقویت شود تا یک وزارتخانه قوی ایجاد شود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet