هدر موبایل
1389/10/20 19:09:00
سرویس سیاسی
لاریجانی در همایش بسیج، توسعه اشتغال و کارآفرینی:

از روح اصل 44 فاصله زیادی گرفته‌ایم

**رییس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: بنا بود سیاست اصل ۴۴ قانون اساسی انقلابی در کشور به وجود آورد؛ در حالیکه اگر به موضوع اصل ۴۴ خوب دقت شود می‌بینیم ما از روح این اصل فاصله بسیار گرفته‌ایم.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت؛ علی لاریجانی روز دوشنبه در همایش بسیج توسعه اشتغال و کارآفرینی در دانشگاه شهید بهشتی اظهار داشت: وجود بروکراسی قدیمی در کشور موجب شده است تا ایستگاهی به این عنوان، یکی از موانع مهم در پله های اشتغال شود.

رئیس قوه مقننه در ادامه به موضوع نهادهای موجود اشاره کرد و افزود: وقتی نهاد یا دستگاهی شکل سابق خود را حفظ کند این موضوع مانع از تحول اساسی خواهد شد.

رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: باتوجه به آنکه هر نهاد یا انسانی قابلیت بی نهایت دارد؛ بنابراین نهادها و دستگاه ها باید مستمراً متحول شوند.

رئیس قوه مقننه یادآور شد: وقتی می‌خواهید شاهد جهش در کشور باشیم،  باید ارزش ها و قالب ها را بشکنیم تا انرژی ها آزاد شوند. باید توجه داشت گاهی همین قالب ریزی‌ها عامل ایستایی می‌شوند، به همین دلیل ما باید با برخی قالب ها در راه اشتغال مبارزه کنیم.

وی افزود: وقتی نهاد و دستگاهی شکل سابق خود را داشته باشد این موضوع مانع تحول خواهد شد و راه مقابله با محدودسازی، تحول آفرینی مدام است.

وی خاطرنشان کرد: وارث بودن بروکراسی قدیمی موجب می شود تا فشار مضاعفی بر کشور وارد شود.

وی سپس به بسیج سازندگی اشاره کرد و افزود: حضرت امام خمینی به عنوان موسس بسیج راه‌حل‌های متعددی برای قالب شکنی مطرح فرمودند؛ به نحویکه ما شاهد بودیم بسیج در عین حال که یک نهاد است اما در چارچوب قالب های نهاد گیر نمی‌افتد. این خصوصیتی است که هر نهادی از آن برخوردار نیست.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: سیالیت در خصوصیات و ساختار بسیج فکر داهیانه ای بود تا حرکت انقلاب مستمر و پیشرو باشد.

لاریجانی سپس به موضوع دولتی بودن اقتصاد و کشور پرداخت و افزود: بعضی از موضوعات مانند دولتی شدن موجب شده تا ما از گرفتاری‌های تاریخی و ریشه‌ای برخوردار باشیم.

وی با بیان اینکه دولتی بودن سیستم اقتصادی کشور از سابقه ای 80ساله که به زمان قاجار بازمی گردد برخوردار است، تصریح کرد: موضوع دولتی بودن در زمان پهلوی‌ها هم تداوم یافت؛ به نحویکه در زمان پهلوی اول شاهد این تفکر بودیم اگر دولت، کلیت را در اختیار داشته باشد وضعیت اقتصاد بهینه می‌شود که البته تفکری منحط بود.

وی یادآور شد: پس از پیروزی انقلاب شکوهمند انقلاب اسلامی به دلیل وجود برخی تئوری‌های خاص یا برخی ضرورت‌ها، اقتصاد دولتی همچنان گسترش یافت که البته این اقتصاد گاهی برای مسئولان دولتی وسوسه انگیز و مخرب است.

رئیس قوه مقننه یادآور شد: در حال حاضر نیز بخش زیادی از اقتصاد ما جنس دولتی دارند، بنابراین اگر کسانی خواهان ایجاد اشتغال هستند باید به مردمی شدن اقتصاد توجه کنند.

رئیس مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: با وصله و پینه کردن نمی توان مشکل اشتغال را در کشور رفع کرد.
لاریجانی به طرح ضربتی اشتغال که در سال های 82 و 1381 در کشور مطرح شد پرداخت و افزود: در زمان دوم خرداد طرح‌های وام‌های زود اشتغالی به جریان افتاد البته با همان سرعتی که شروع شده بود با همین سرعت هم پایان یافت در حالیکه با برای رفع اشتغال باید با تبحر عمل کرد.

وی افزود: طرح بنگاه‌های زودبازده نیز از همین جنس بود، چرا که ما شاهد بودیم یکباره 20 هزار میلیارد تومان نقدینگی وارد فضای اشتغال شد، در حالیکه فاقد آن بازدهی بود که باید برای اشتغال فراهم می‌کرد.

لاریجانی علت عدم تحقق طرح بنگاه های زود بازده را مرتبط به وجود نهادهای که همچنان در حال قالب ریزی و ایجاد موانع متعدد هستند ذکر کرد.

رئیس قوه مقننه سپس به اصل 44 قانون اساسی پرداخت و افزود: مقام معظم رهبری با تدبیر خاص اصل 44 قانون اساسی را ابلاغ کردند تا انقلاب اقتصادی به دلیل برخورداری از روح مردمی آن در کشور رخ دهد.

وی افزود: هدف این بود تا مردم، خود اقتصاد را در دست گیرند و دولت نقش ناظر را ایفا کند.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: اگر موضوع اشتغال را مورد بررسی و ارزیابی دقیق قرار دهیم مشاهده می‌کنیم به روش درستی حرکت نکرده‌ایم و نتوانسته‌ایم اهداف مطرح در اصل 44 قانون اساسی را تحقق بخشیم.

وی خاطرنشان کرد: فلسفه اصل 44 قانون اساسی گشایش واقعی در اقتصاد و تحول در فضای کسب و کار بود اما می بینیم تنها 5/13 از مجموع واگذاری‌ها به بخش خصوصی داده شده است، 50 درصد سهام عدالت بوده 5/36 درصد هم مربوط به دیون دولت می‌شود.
رئیس قوه مقننه سپس به فضای کسب و کار در ایران اشاره کرد و افزود: از نظر فضای کسب و کار، ایران رتبه 137 از 186 کشور را به خود اختصاص داده است.

لاریجانی یادآور شد: گرچه اکثر واگذارها در چند سال اخیر انتقال یافته، اما بنا بود سیاست اصل 44 قانون اساسی انقلابی در کشور به وجود آورد. در حالیکه اگر به موضوع اصل 44 خوب دقت شود می‌بینیم ما از روح این اصل فاصله بسیار گرفته‌ایم.

ویی یادآور شد: باید براساس اصل 44 فضای رقابت روان می‌شد و تولید رونق می‌گرفت؛ اما تنها تعدادی از صنایع از طریق بورس واگذار شده‌اند.

وی موفقیت در اصل 44 قانون اساسی و اقتصاد را دارای نشانه‌هایی دانست و افزود: توانمندسازی بخش خصوصی، تعاونی، افزایش سرمایه داخلی و خارجی، شکستن انحصارات دولتی، ایجاد فضای رقابتی و افزایش بهره وری از جمله این موارد است.

رئیس قوه مقننه یکی دیگر از مشکلات اصلی اقتصاد کشور را رویکرد وارداتی آن دانست و افزود: در حالیکه باید رویکرد اقتصادی ما صادراتی باشد، ما شاهد رویکرد وارداتی هستیم، البته خوشبختانه پس از پیروزی انقلاب به دلیل تحریم‌ها و فشارها، در افکار امام (ره) گرایش به سمت تولید داخل بسیار افزایش یافت اما همچنان بازار متاثر از واردات است.

وی یادآور شد: خیلی از مسائل وجود دارند که ما باید متناسب با شرایط بومی اقدام به صادرات کنیم به نحوی که اگر سالی 500 هزار تن برنج برای تعادل در بازار به کشور وارد شد، اگر بیشتر از این میزان کالایی وارد کنیم باید در انتظار این باشیم که به دلیل عدم صرفه اقتصادی شالیزارها تبدیل به آپارتمان شوند.

وی سپس به واردات میوه اشاره کرد و افزود: واردات میوه در سال گذشته 1 میلیارد و 200 میلیون دلار بوده است؛ بررسی‌ها حاکی از این است بیشتر آنها مربوط به آناناس و موز است.

لاریجانی قابلیت بسیج را دارای دو وجه حداقلی و حداکثری دانست و افزود: وجه حداقلی آن این است که ما تصور می‌کنیم چون این نهاد قابلیت فوق العاده دارد بنابراین سازمانی است که می‌تواند بار مردم را به دوش بگیرد، از دولت امکاناتی بگیرد و اشتغال‌زایی کند.

رئیس مجلس شورای اسلامی در عین حال افزود: بسیج می‌تواند نقش کاتالیزوری ایفا کند.

وی با تاکید بر لزوم اعتماد به مردم برای روان سازی اقتصاد، گفت: وقتی کسی می‌خواهد کاری را به انجام برساند باید از ده‌ها نهاد اجازه بگیرد، در حالی که می‌توان برای رفع این مشکل یک بخش واحد در کشور ایجاد کرد تا مردم با یک بخش و یک جا ارتباط داشته باشند نه اینکه کفش آهنی به پا کند تا مشکلاتشان رفع شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه بسیج می‌تواند نقش عالی و تاثیرگذاری هم برخوردار باشد، تصریح کرد: بسیج می‌تواند نقش شرایط عالی را در کشور ایفاکند به نحویکه مردم احساس کنند فضای برای حضور آنها مناسب است.

رئیس مجلس یادآور شد: امروز واقعاً کشور نیازمند این است فضای کسب و کار رونق یابد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet