حلول ماه ربیع الاول
1389/10/21 09:04:00
سرویس بین الملل
سروری:

ساختار سازمان ملل واگرایی بین کشورها را افزایش می‌دهد

**عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با ناعادلانه توصیف کردن ساختار سازمان ملل متحد، اعلام کرد: تازمانی که چنین ساختاری بر این سازمان حاکم باشد، واگرایی بین کشورها افزایش خواهد یافت.

"پرویز سروری" در گفت وگو با خبرنگار خانه ملت، با اشاره به سالروز تشکیل نخستین جلسه مجمع عمومی سازمان ملل با حضور 51 کشور در دهم ژانویه در لندن با تاکید بر لزوم تغییر ساختار سازمان ملل ، گفت: با توجه به شرایطی که سازمان ملل در آن بوجود آمد، برخی کشورها از این  فرصت استفاده کرده و سازمان ملل را با ساختار ناقص متولد کردند.

نماینده تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر با اعلام اینکه ساختار سازمان ملل کاملا برعکس اهداف این سازمان بود، خاطرنشان کرد: ساختار سازمان ملل از همان ابتدا به گونه ای شکل گرفت که کشورها را به دو دسته برخوردار و غیر برخودار تقسیم و تنها به 5 کشور اجازه حق وتو داد که این وضعیت عملا به دنیا چنین القاء کرد که سرنوشت کل جامعه بشری به دست چند کشور است.

وی همچنین با ناعادلانه توصیف کردن محل استقرار سازمان ملل متحد در یک کشور(آمریکا)، گفت: به طور طبیعی استقرار این سازمان در یک کشور، امکان بهره برداری ازآن را به آن کشور میزبان می دهد.

سروری برای رفع این مشکل خواستار برگزاری جلسات مجمع عمومی سازمان به صورت دوره‌ای در کشورهای مختلف شد و افزود: کلا یک استاندارد تبعیض آمیزی بین کشورهای جهانی وجود دارد و همین امر منجر به این شده که این سازمان از آن اهدافی که به دنبال آن بود، دور شود.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی،تصریح کرد: نوع رفتار کشورهای دارای حق وتو باعث شده که عملا مجمع عمومی سازمان ملل بی خاصیت شده و تمامی قدرت این سازمان در شورای امنیت متمرکز شود.

نماینده تهران با اعلام اینکه عملا دنیا را مجموع کشورهای دارای حق وتو در شورای امنیت سازمان ملل متحد اداره می‌کنند، خاطرنشان کرد: نوع رفتار کشورهای عضو دایم شورای امنیت باعث شده که تصمیم دیگر کشورها بی خاصیت شود.

سروری افزود: تا زمانی که چنین ساختاری بر سازمان ملل متحد حاکم باشد، رفته رفته واگرایی بین کشورها بوجود آمده و هر روز به دلیل بی اعتمادی که به این سازمان وجود دارد، دیوار بی‌اعتمادی بین کشورهای عضو این سازمان بلندترخواهد شد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اعلام اینکه در چنین شرایطی جمهوری اسلامی پیشنهاد تغییر ساختار سازمان ملل را مطرح کرده و آنرا پیگیری می کند، افزود: هر چند که امروزه تفکر تغییر ساختار سازمان ملل تنها مربوط به ایران نیست و کشورهای زیادی به دنبال تغییر ساختار این سازمان بوده و بر آن اصرار دارند.

وی در پایان اظهار امیدواری کرد که با تغییر ساختار سازمان ملل، سازمانی جهانی متناسب با نیازهای همه کشورها به صورت عادلانه شکل گیرد.

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet