هدر موبایل
1389/10/21 10:39:00
سرویس اقتصادی

دغدغه‌های میرخلیلی برای توسعه شرق هرمزگان

**نماینده مردم میناب، رودان، بشاگرد، سیریک و جاسک در مجلس شورای اسلامی در رابطه با عدم پیگیری مشکلات استان و تسریع در رفع آن و مشکلات مردم منطقه، ۱۰ تذکر به رئیس‌جمهور داده است.

"سیدعلی میرخلیلی" در گفت‌وگو با صبح ساحل با بیان اینکه در رابطه با اعزام هیأتی ویژه برای بررسی محرومیت‌های مضاعف شهرستان‌های میناب، رودان، بشاگرد، سیریک و جاسک و چاره اندیشی برای رفع آن به رئیس‌جمهور محترم تذکر داده است، گفت: مردم منطقه هم تشنه آب هستند و هم تشنه عدالت. دولت باید چاره اندیشی کند برای شهرستان‌هایی که نگین انگشتری جهان نامیده می‌شوند.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی گفت: شرق استان سالها مرکز ثقل تجارت منطقه بود آنهم به اعتبار یک کالای گرانبها که خرما است. خرمایی که کام مردم کراچی، بمبئی و زنگبار را شیرین می‌کرد و از نخلستان‌های شرق استان به‌دست می‌آمد و به‌واسطه همین خرما کاروانهای ادویه و ابریشم به راه افتاد و به بازارهای کرمان، فارس، اصفهان و خراسان رونق و شکوه بخشید ولی متأسفانه محرومیت مردم منطقه زیر ابر گزارش‌های رسمی پنهان ‌ماند.

میرخلیلی خاطرنشان کرد: عاجزانه از رئیس‌جمهور محترم می‌خواهم که هیأتی ویژه برای بررسی محرومیت‌های مضاعف این شهرستان‌ها اعزام و برای رفع آن اقدام کند.

تذکر برای موظف کردن فارغ التحصیلان جهت خدمت در مناطق توسعه نیافته

وی با بیان اینکه به رئیس‌جمهور در خصوص اینکه 50 درصد از نیروهای انسانی مشمولان وظیفه فارغ التحصیل دانشگاهها موظف گردند در مناطق توسعه نیافته و یا کمتر توسعه یافته خدمت کنند، تذکر داده است، افزود: یکی از شعارهای اصلی انقلاب اسلامی برقراری عدالت اجتماعی در سراسر کشور بوده است. عدالت در توزیع اعتبارات و تقسیم و تخصیص بودجه و اعتبارات کشور که اجرای عدالت را به نمایش می‌گذارد.

نماینده میناب، رودان، بشاگرد، سیریک و جاسک در مجلس شورای اسلامی گفت: چرا باید سازوکار اجرایی و قوانین و مقررات و آئین‌نامه‌ها و بخشنامه‌ها و دستورالعمل‌ها به سمت و سویی باشند که در بعضی از کلانشهرها انبوه ثروت و خدمات فراهم گردد و در جای دیگر خبری از صنعت و سازندگی و کار و اشتغال نباشد؟

میرخلیلی تصریح کرد: در اینگونه وضعیت فارغ‌التحصیل‌های دانشگاه‌ها اگر خدمت وظیفه خود را در مناطق توسعه نیافته و کمتر توسعه‌یافته انجام دهند، تحولی چشمگیر به‌وجود خواهد آمد و باعث احیای منطقه خواهد گردید.

وی افزود: عدالت ایجاب می‌کند که افراد متخصص را بسیج کرده تا با خدمات خود با فقر و محرومیتی که در مناطق محروم وجود دارد، مقابله جدی نمایند که این امر با عنایت ویژه ریاست جمهوری میسر است.

تذکر برای هزینه سنگین درمان بیماران

عضو فراکسیون اکثریت مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه درخصوص هزینه سنگین درمان بیماران به رئیس‌جمهور تذکر داده است، گفت: بعضی از بیماران روستایی و مناطق محروم به دلیل عدم تأمین هزینه درمان از ادامه درمان سر باز زده و دچار عوارض پیشرفته بیماری شده و پذیرای وخامت بیماری، معلولیت و از کار افتادگی و در نهایت مرگ می‌شوند.

میرخلیلی افزود: مردم در شرق استان هرمزگان در اغلب موارد دچار آسیب‌های جدی‌تر و فقر عمیق‌تری هستند و با چالش جدی مواجه می‌باشند و تأمین و جبران هزینه‌های سرسام آور و کمرشکن درمانی بیماران روستایی با وضعیت موجود امکان‌پذیر نیست.

وی اضافه کرد: مردم در بخش پرداخت فرانشیز، هزینه داروهای خارج از تعرفه و گران قیمت، هزینه بیماران صعب العلاج، تأمین هزینه و تهیه اقلام جراحی و بیمارستانی، تهیه انواع پروتزها و آروتزها و... در تنگنا و فشار مضاعف بوده و بعضی از مدد جویان روستایی و محرومان به دلیل عدم تأمین هزینه‌ها از ادامه درمان باز مانده و آماده مرگ می‌شوند.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: انتظار مردم ایجاد عدالت در حوزه سلامت می‌باشد و جای تردید نیست که فقیر و غنی دارای حق حیات و سلامت می‌باشند.

تذکر در خصوص بیمه مددجویان روستایی کمیته امداد

میرخلیلی تذکر در خصوص بیمه مددجویان روستایی کمیته امداد را محور تذکر دیگر خود به رئیس‌جمهور ذکر کرد و گفت که اینجانب در این تذکر از رئیس‌جمهور خواستم تا بیمه این عزیزان مجدداً همانند مدد جویان شهری به کمیته امداد حضرت امام (ره) واگذار شود.

وی افزود: از زمان انتزاع بخش بیمه مدد جویان روستایی از کمیته امداد امام خمینی (ره) و قطع جریان تخصیص اعتبار آنها، متأسفانه ارائه خدمات فوق برای این گروه از مدد جویان که اغلب موارد دچار آسیب‌های جدی‌تر و فقر عمیق‌تری هم هستند با چالش جدی مواجه و قطع شد.

نماینده میناب، رودان، بشاگرد، سیریک و جاسک در مجلس شورای اسلامی افزود: هرچند کمیته امداد حضرت امام (ره) حسب رسالتی که بر عهده دارد در حد توان از کمک به این مددجویان کوتاهی نکرده اما تأمین و جبران هزینه‌های سرسام آور و کمرشکن درمانی مددجویان روستایی با وضعیت فعلی امکان ناپذیر است.

میرخلیلی تصریح کرد: بنابراین به نظر نمی‌رسد اجرای طرح بیمه روستائیان حداقل برای مددجویان روستایی کمیته امداد که سابق بر این و در زمان پوشش بیمه‌ای کمیته امداد امام دغدغه‌ای از بابت هزینه‌های درمانی نداشتند، این قشر محروم را در حوزه سلامت حمایت کرده و نیازهای سلامت آنها را تأمین کرده باشد.

پس لازم است امر بیمه مدد‌جویان روستایی کمیته امداد مجدداً همانند مددجویان شهری به کمیته امداد امام (ره) واگذار شود تا رضایت خاطر آنها فراهم شود.

تذکر برای تسریع در بررسی علت رکود تجاری در بنادر شرقی استان

وی با بیان اینکه در خصوص تسریع در بررسی علت رکود تجاری و مبادلات مرزی در بنادر شهرستان‌های میناب و سیریک و جاسک به رئیس‌جمهور محترم تذکر داده است، گفت: از رئیس‌جمهور خواستم تا اتخاذ تصمیم مناسب برای ایجاد رونق تجاری در شرق استان هرمزگان اقدام لازم را به‌عمل آورد.

عضو فراکسیون اکثریت مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: روزگاری پنج شنبه بازار میناب بر سر راه بازرگانی هندوستان، چین، امپراتوری روم و سرزمین‌های اسلامی و یکی از بزرگترین باراندازها و بارکده‌های جهان بود و مرکز بازرگانی خلیج فارس و بنادر شرق استان به یک بازار جهانی تبدیل شده بود.

میرخلیلی گفت: سزاوار نیست میناب، سیریک و جاسک به این صورت فعلی در بخش بازرگانی و تجارت و مبادلات مرزی مورد فراموشی قرار گیرد و مناسب است با اتخاذ تصمیمات درست راهی برای نجات مردم فراهم شود.

تذکر برای بازسازی و احداث راههای ترانزیت بندر جاسک

وی بازسازی و احداث راههای ترانزیت بندرجاسک را از دیگر تذکرات خود به رئیس‌جمهور محترم دانست و افزود: بازسازی و احداث راههای ترانزیت بندر جاسک نه تنها موجب پیشرفت شهرهای جنوبی کشور را فراهم می‌سازد بلکه از لحاظ اقتصادی نیز به دلیل سواحل طولانی شایسته توجه و عنایت ویژه می‌باشد.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی گفت: با توجه به توانایی موجود و موقعیت جاسک در جنوب ایران؛ می‌تواند در آینده به‌عنوان یکی از قطب‌های بزرگ تجاری کشور محسوب شود.

میرخلیلی افزود: تردیدی نیست که توسعه ارتباط جاسک با مراکز استان‌ها و ارتباط تجاری با کشورهای همجوار از طریق فعال کردن گمرکات مرزی و نیز دالان هوایی و دریایی موجب خواهد شد که جاسک از حالت انزوا و رکود خارج و به یک کانون پرتحرک و ارز آور تبدیل گردد.

تذکر در خصوص پسرفت بنادر سه شهرستان میناب، سیریک و جاسک

وی با بیان اینکه به رئیس‌جمهور در خصوص پسرفت بنادر سه شهرستان میناب، سیریک و جاسک تذکر داده است، گفت: بعضی بنادر سه شهرستان میناب، سیریک و جاسک به جای توسعه و پیشرفت متأسفانه دچار پسرفت گردیده که نیاز به بررسی و جبران دارد.

نماینده میناب، رودان، بشاگرد، سیریک و جاسک در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: برنامه‌های توسعه با برنامه ریزی‌های دقیق و پیش‌بینی‌های منطقی همراه نبوده و مشکلاتی در این زمینه بروز کرده است که هر کدام به نوبه خود به‌طور جداگانه باید مورد بررسی قرار گیرد.

میرخلیلی افزود: با اتصال شبکه راههای مناسب زمینی، هوایی و دریایی این منطقه موقعیت خود را به‌عنوان مهم‌ترین بنادر دریای عمان و خلیج فارس تثبیت می‌نماید و سرمایه‌گذاری و اجرای طرحهای زیربنایی می‌تواند توجه مسئولان منطقه‌ای، ملی و بین‌المللی را به خود جلب کند.

تذکر برای سرعت بخشیدن بیشتر به کاروان توسعه بندر جاسک

وی سرعت بخشیدن بیشتر به کاروان توسعه بندرجاسک و جلوگیری از رکود موجود را از دیگر تذکرات خود به رئیس‌جمهور ذکر کرد و گفت: بندرجاسک در گذشته سابقه بسیار درخشانی داشته ولی متأسفانه امروز از محروم‌ترین نقاط کشور است و انتظار می‌رود با توجه و عنایت خاص مقام معظم رهبری و دستورات مبارک ایشان با عنایت ویژه، کاروان توسعه با شتاب بیشتر حرکت کند.

عضو فراکسیون اکثریت مجلس شورای اسلامی افزود: از رئیس‌جمهور محترم درخواست داریم تا با دستورات لازم جاسک را به جایگاه و منزلت حقیقی خود برساند و مردم منطقه را با توسعه کشور همراه سازد.

تذکر برای ضرورت تجدید نظر دولت در اعمال محدودیتهای صید و تجارت

میرخلیلی با انتقاد از اعمال محدودیت‌های صید و تجارت و سیاست‌های اقتصادی در شرق استان هرمزگان و با بیان اینکه در این زمینه به رئیس‌جمهور محترم تذکر داده است، گفت: این محدودیت‌ها ساحل نشینان شرق هرمزگان را با یک زیان غیر قابل تحمل در درآمدهای خود مواجه کرد که دولت باید در این خصوص تجدید نظر کند.

وی گفت: مردم منطقه با محدودیت‌های صید و صیادی و مبادلات مرزی و رکود شدید در صادرات و واردات و نیز دچار مشکل اقتصادی و معیشتی گردیده‌اند و ناچار شده‌اند برای حفظ سطح زندگی سابق خود به قرض روی آورند.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: سیاست روی آوردن به قرض در صورتی می‌تواند موفق باشد که زیانها در درآمدها موقتی باشد ولی متأسفانه زیانهای ناشی از اعمال محدودیت‌های صیادی و بازرگانی موقتی نبوده و عمدتاً هزینه‌های امر تجارت و صادرات و واردات آنان بیش از سودی است که عاید آنان می‌شود.

میرخلیلی گفت: با کمال تأسف مردم در گرو قرض قرار می‌گیرند و به جای اینکه سود اقتصادی داشته باشند مبتلا به سود و جریمه قرض خود می‌گردند و از آن خلاصی و راه نجاتندارند.

وی اضافه کرد: من پیشنهاد دارم دولت در امر کشاورزی و صیادی و بازرگانی تجدید نظر کند و با کارشناسان خود راه نجاتی را پیش پای مردم قرار دهد.

تذکر برای تقویت توان فنی - مهندسی در بنگاههای کوچک و متوسط

نماینده میناب، رودان، بشاگرد، سیریک و جاسک در مجلس شورای اسلامی آخرین تذکر خود به رئیس‌جمهور را انجام تمهیدات لازم برای تقویت توان فنی، مهندسی، تخصصی، تحقیق و توسعه و بازاریابی در بنگاه‌های کوچک و متوسط و کمک به بلوغ و تبدیل آنها به بنگاه‌های بزرگ و رقابت‌پذیر ذکر کرد و افزود: باید توسعه مراکز اطلاع‌رسانی و تجارت الکترونیک برای آنها و سیاست کاهش نرخ بیکاری و توسعه اشتغال به نفع مؤثری صورت گیرد تا شاهد کاهش نابرابری‌ها باشیم و اختلاف نرخ بیکاری در استانهای مختلف و شهر و روستاها به حداقل برسد.

میرخلیلی گفت: متأسفانه نرخ بیکاری در جاسک 29 درصد می‌باشد و وضعیت بشاگرد از این هم بدتر است. همچنین وضعیت سیریک، رودان و میناب با این همه سالهای بدون باران و با آفت لیمو و مرکبات بهتر نیست.

وی تصریح کرد: ان شاءالله شاهد روزی باشیم که شهرستان‌های میناب، رودان، بشاگرد، سیریک و جاسک هم از نظر نرخ بیکاری مثل سایر نقاط کشور باشند و به وضعیت نابرابر موجود خاتمه داده شود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet