حلول ماه ربیع الاول
1389/10/21 12:00:00
سرویس سیاسی
یادداشتی از سیروس برنا؛

طرح ساماندهی سازمان‌های مردم نهاد به شکل غیرمنتظره‌ای رد شد

**سیروس برنا بلداجی نماینده بروجن طی یادداشتی به بررسی دلایل رد طرح ساماندهی سازمان‌های مردم نهاد پرداخت.

 به گزارش خبرگزاری خانه ملت،متن یادداشت "سیروس برنا بلداجی" نماینده بروجن که در نشریه زردکوه منتشر شده در پی می آید؛

در همه حکومت‌ها و نظام‌های سیاسی به مثابه ساختار هرم سیاستگذاری، برنامه‌ریزی و اجرا، سازمان‌های مردم نهاد (NGO) به عنوان نهادی مدنی و به مثابه حلقه واسط بین حکومت‌کنندگان و حکومت‌شوندگان عمل می‌نمایند.

بدین معنا که براساس تئوری عمومی سیستم‌ها، این سازمان‌ها ضمن اینکه منجر به بسیج قابلیت‌ها و ظرفیت‌های عمومی در عرصه‌های مختلف می‌شوند، از حیث کارکردی مطالبات، نیازها و تقاضاهای سطوح پایین یا همان عموم مردم را به رأس هرم انتقال می‌دهند و از سوی دیگر، تصمیمات و مصوبات رأس ساختار هرم سیاسی هر کشوری را به قاعده هرم یا حکومت‌شوندگان ارائه می‌نمایند.

در این راستا، در داخل کشور ما نیز طی یک دهه اخیر، این گونه سازمان‌ها نشو و نمای قابل توجهی داشته‌اند. ضمن اینکه باید اذعان نمود ارتقای شأن و جایگاه و اثرگذاری این سازمان‌ها در عرصه‌های مختلف مملکت داری، روند فزاینده، رو به جلو و غیرقابل بازگشتی دارد. از این رو انتظار می‌رود هر سه قوه، به ویژه مجریان و همین طور قانونگذاران در حوزه وظایف خود تلاش کنند تا فضای بازیگری این گونه نهادها را بیش از پیش مهیا نمایند؛ چرا که ارتقای سطح مشارکت مردم، منجر به تقویت مشروعیت (مقبولیت) نظام می‌شود.

مسئولان همچنین باید تلاش کنند تا نگاه عادلانه‌ای نیز در زمینه توزیع عادلانه اعتبارات، تسهیلات و فرصت‌ها نسبت به سازمان‌های مختلف مردم نهاد سراسر کشور داشته باشند. با این تفاصیل، به طور خلاصه باید گفت طراحان طرح ساماندهی سازمان‌های مردم نهاد در مجلس شورای اسلامی، در واقع به دنبال ارتقای جایگاه و شأن این سازمان‌ها و تسهیل روند شناسایی، نظام‌مند و شناسنامه‌دار کردن آنها بوده و هستند.

با این مقدمه، باید بگویم که تعدادی از نمایندگان مجلس طی سال اول کاری مجلس هشتم، این طرح را تقدیم نمودند که طرح پس از ارجاع آن از سوی هیأت رئیسه به کمیسیون تخصصی ذیربط، یعنی کمیسیون اجتماعی، به کمیته خاصی ارجاع شد که حاصل نشست‌های مستمر در این کمیته با تعامل و مشارکت قابل‌توجه بیش از 20 دستگاه سیاستگذاری و اجرایی ذیربط و نیز با همکاری مرکز پژوهش‌های مجلس، بالاخره طی هفته‌های گذشته و آن هم در خلال بررسی و نهایی‌سازی برنامه پنجم توسعه، در دستور کار قرار گرفت.

اما متأسفانه بنا بر علل مختلفی این طرح در صحن علنی مجلس، آرای لازم را کسب نکرد. از جمله این علل می‌توان به عدم تبیین کافی و وافی موضوع توسط ریاست مجلس در وقت طرح موضوع در صحن علنی، عدم ارائه توضیحات کافی و لازم از سوی سخنگوی کمیسیون اجتماعی، نوعی خستگی مزمن ناشی از کار سنگین نمایندگان، به ویژه در خلال بررسی برنامه پنجم و به خصوص، مخالفت غیرمنتظره و غیرموجه نماینده دولت در صحن علنی (در حالی که نمایندگان دولت در نشست‌های مختلف مربوطه طی دو سال اخیر، همواره با این طرح موافق بوده‌اند) اشاره کرد.

همچنین به علت عدم ثبت نام مخالف، زمینه صحبت موافق جهت طرح و تدوین بیشتر و بهتر این طرح مهیا نشد و مشارکت بسیار پایین همکاران هنگام رأی دادن - به نحوی که حدود 95 نفر از همکاران حاضر در مجلس، در رأی‌گیری مربوطه شرکت نکردند، باعث شد این طرح، به رغم این همه تلاش و پیگیری و کارشناسی صورت گرفته و مهمتر از آن، پیگیری فعالان این نهاد مهم مدنی طی دو سال اخیر، در کمال ناباوری حداقل آرای لازم را کسب نکند و به رغم میل باطنی بنده و تنی چند از همکاران رد شد.

با این حال، امید می‌رود در اولین فرصت ممکن، با همکاری سایر نمایندگان بتوانیم راهکارهای لازم را شناسایی نموده و مجدداً از طرق مقتضی، این طرح را در دستور کار مجلس قرار دهیم تا انشاءالله با تصویب و ابلاغ آن، بسترهای لازم جهت روشمند و قانونمندشدن و تقویت و رشد کمی و کیفی سازمان‌های مردم نهاد مهیا گردد و این اتفاق، به جای اینکه به عنوان یک نقطه تاریک و علامت سؤال در تاریخ ثبت شود و مجلس هشتم و نیز دولت، زیر چنین علامت سؤالی باشند، تبدیل به یک نقطه روشن و قابل افتخار در کارنامه دو قوه مزبور گردد.

نظر به اینکه موضوع سازمان‌های مردم نهاد یا به تعبیر دیگر، ثمن‌ها در عرصه بین‌المللی طی یک دهه اخیر، از رشد فزاینده‌ای برخوردار بوده و هست، به نحوی که طی این سال‌ها، حتی در بسیاری از مجامع، نشست‌ها و سازمان‌های بین‌المللی و بین‌الدولی، این سازمان‌ها و نمایندگانشان حتی دارای حق رأی هستند و به مثابه بازوان مشورتی مدیران نهادهای بین‌المللی نقش‌آفرینی می‌نمایند، امید است ظرفیت‌های بالقوه آنان برای ایفای نقش در روند توسعه کشور، از سوی مسئولان حکومتی به خوبی مورد توجه و عنایت قرار گیرد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet