عید سعید فطر
1389/10/21 12:05:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
رییس کمیته نفت و گاز:

مذاکرات گازی ایران و ترکیه تصمیمی استراتژیک و قابل دفاع است

**رییس کمیته نفت و گاز کمیسیون انرژی مجلس مذاکرات گازی ایران و ترکیه برای ترانزیت گاز طبیعی به سوئیس را تصمیمی استراتژیک و قابل دفاع عنوان و اظهار کرد: کمیسیون انرژی در صورت انعقاد این قرارداد بلندمدت در راستای نقش نظارتی‌اش، نظارت لازم را اعمال خواهد کرد و اجازه هدر رفتن منابع مالی کشور را نخواهد داد.

اسدالله قره‌خانی در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به مذاکرات گازی ایران و ترکیه برای ترانزیت گاز طبیعی به سوئیس، سرمایه‌گذاری و صادرات گاز را موضوعی اصلی در سیاست‌گذاری‌های کشور در بخش انرژی عنوان کرد.

وی افزود: از آنجا که ایران دومین کشور دارنده ذخایر گازی دنیاست بایستی علاوه بر مصرف گاز در مصارف خانگی، کارخانجات و نیروگاه‌ها، سیاست‌هایی را برای صادرات به شکل‌های مختلف اتخاذ کند تا بتواند بازار دنیا را در دست گیرد.

عضو کمیسیون انرژی مجلس با بیان این‌که سرمایه‌گذاری عظیمی در بخش میادین مشترک همچون عسلویه انجام شده است، گفت: این‌گونه‌ سرمایه‌گذاری‌ها و یا اکتشاف میادین بزرگ احتیاج به تمهیدات لازم دارد تا با قرار گرفتن در جایگاه ویژه‌ای در بخش انرژی در سطح دنیا بتوان به نوعی تقویت مراودات مناسب و به تبع آن مذاکرات سیاسی مطلوبی را با کشورهای دیگر فراهم کرد.

قره‌خانی با بیان این‌که صادرات و مذاکرات در بخش انرژی اثر سیاسی خاصی را در مناسبات مختلف خواهد داشت، گفت: این رویکردی است که اروپا در بخش صنعت، تکنولوژی و دانش سیاسی در پیش گرفته و این موارد را در مناسبات سیاسی‌اش دخالت می‌دهد که ما می‌توانیم از موضوع انرژی در مناسبات و مذاکرات سیاسی خود بهره گیریم.

وی در ادامه با بیان این‌که قرارداد خط لوله صلح و صادرات گاز ایران به اروپا، قراردادهای پسندیده‌ای است، گفت:‌ در مقایسه این دو، موضوع قرارداد خط لوله صلح از لحاظ اقتصادی و سیاسی مهم‌تر به شمار می‌آید، ولی با این وجود قرارداد انتقال گاز به اروپا از طریق ترکیه نیز قرارداد مهمی است.

این نماینده مجلس در ادامه یادآور شد: ترکیه به عنوان کشوری در حال توسعه به انرژی بالایی نیاز دارد که از طریق این کشور می‌توان گاز را به کشورهای اروپایی انتقال داد و از این موضوع در مناسبات سیاسی بهره برد، در این بین مطمئنا بسیاری از کشورهای اروپایی با ارتباط با ایران و استفاده از انرژی‌های ایران، بهره‌مند هستند و تحت تاثیر القائات کشورهای دیگر نیز قرار نمی‌گیرند.

قره‌خانی در ادامه یادآور شد: اگر ایران این قرارداد را نتواند انعقاد کند مطمئنا رقبای ما بازار جهانی را در دست خواهند گرفت که از این جهت بایستی با قدرت به سمت انعقاد این قرارداد پیش رویم.

وی در توضیح راهکارهای مقابله با کشورهایی که بدهی‌های خود را به ایران در زمینه انرژی پرداخت نمی‌کنند، گفت: این موارد در قراردادهایی که بین دو کشور امضا می‌شود لحاظ خواهد شد و در نهایت اگر کشوری بدهی‌های خود را به هر دلیلی به ایران پرداخت نکرد می‌توان به طور مثال انتقال گاز با آنها کشورها را متوقف کرد.

رییس کمیته نفت و گاز کمیسیون انرژی در ادامه با تاکید بر ورود این کمیسیون در انعقاد این قرارداد گفت: مطمئنا کمیسیون انرژی در زمان انعقاد این قرارداد بدعت‌های لازم را خواهد داشت و با نظارت خود اجازه نمی‌دهد این منابع ملی هدر رود.

قره‌خانی در پایان گفت: کمیسیون انرژی و مجلس در انعقاد این‌گونه قراردادهای بلند مدت نظر وزرا و مسئولان مربوطه را جویا خواهد شد و با نقش نظارتی خود در مورد انعقاد این قراردادهای بزرگ، استراتژیک و بلندمدت اظهارنظر را کرده و دقت لازم را خواهد داشت.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet