هدر موبایل
1389/10/21 12:11:00
سرویس اقتصادی
یادداشتی از مهرداد بائوج لاهوتی

درک ضرورت هدفمندی یارانه‌ها در جامعه

**"مهرداد بائوج لاهوتی" طی یادداشتی به تببین ضرورت هدفمند کردن یارانه‌ها پرداخته است.

متن یادداشت نماینده مردم لنگرود و عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی که در نشریه گلچین گیلان منتشر شده، به این شرح است:

اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها یک کار بزرگ ملی و یک حرکت مهم در اقتصاد کشور به شمار می‌رود چراکه این قانون کوشیده تا با کاهش مصرف انرژی و رعایت عدالت در تخصیص یارانه‌ها میزان مصرف در کشور را به یک حد منطقی برساند.

تاپیش از اجرای این قانون دولت و مجلس به منظور تصویب و اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها ساعت‌ها کار کارشناسی انجام داده‌اند تا بتوانند این قانون که به نوعی ایجاد تحول در اقتصاد بود را با کمترین آسیب و فشار به اقشار مختلف جامعه اجرایی کنند.

در طول مدت زمانی که از اجرای این قانون می‌گذرد این نکته حادث شده که علاوه بر دولت و مجلس، مردم نیز به ضرورت اجرای این مهم دست یافته‌اند ضمن اینکه بررسی‌ها نشان می‌دهد، همراهی مردم در روند اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها بسیارمطلوب بوده و این انتظار وجود دارد که در مقابل این همکاری مردم، دولت نیز به تعهدات خود عمل کند.

هرچند تا پیش از تصویب این قانون اختلاف‌نظرهایی میان مجلس و دولت در زمینه مدت زمان اجرای این قانون وجود داشت اما در نهایت مجلس توانست متولیان امر را از این جهت که اجرای طرح با سرعت بالا تورم و شوک غیرقابل تحملی را به جامعه وارد می‌کند و پیرو آن نمی‌توان اهداف طرح را محقق کرد را متقاعد کند تا قانون را در طول 5 سال عملیاتی کنند که در نوع خود قابل تأمل است.

البته نباید فراموش کرد که در راستای اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها و افزایش قیمت حامل‌های انرژی جامعه تورم اجتناب‌ناپذیری را تجربه می‌کند اما دولت می‌تواند با استفاده از منابع مالی که در اختیار دارد آن را کنترل کرده و یا به عبارت دیگر به گونه‌ای عمل کند که فضای روانی جامعه در جهت کاهش تورم حرکت کند و مردم نیز در این راه دولت را همراهی کنند.

بررسی‌ها حکایت از آن دارد که دولت در بحث اجرای قانون هدفمندکردن یارانه‌ها تاکنون رویه منطقی را در پیش گرفته و اگر بنا داشته باشد تا با همین سطح نظارت و حوصله در مسیر اجرا حرکت کند قطعاً علاوه بر ایجاد عدالت در تخصیص یارانه‌ها سایر اهداف طرح نیز محقق می‌شود و از این پس به مرور زمان می‌توانیم شاهد توسعه و تحول در بخش‌های مختلف اقتصاد از جمله مسکن، کشاورزی، صنعت و خدمات و... باشیم.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet