حلول ماه ربیع الاول
1389/10/21 12:42:00
سرویس سیاسی
فلاحت‌پیشه:

سوالات نمایندگان، کارایی وزرا را ارتقا می‌دهد

**عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی با تاکید بر اینکه طبیعت کار پارلمانی و دولتی در ایران تعامل بیشتر این دو نهاد را می‌طلبد، خاطرنشان ساخت: نمایندگان برای عمل به وظیفه نظارتی خود از وزرا سوال می کنند تا علاوه بر اینکه مسائل و مشکلات را رودرو و مستقیم با وزیر در میان گذاشته باشند عملکرد و کارآیی دولت را نیز در این مسیر ارتقا بخشند.

"حشمت الله فلاحت پیشه" نماینده اسلام آباد غرب، دالاهو، کرند غرب، گهواره و حمیل در گفتگو با خبرنگار خانه ملت به اهرم های نظارتی مجلس اشاره کرد و اظهار داشت: مجلس 4 اهرم نظارتی تذکر، سوال، تحقیق و تفحص و استیضاح را در اختیار دارد که متناسب با شرایط از هر یک از این اهرم ها استفاده می کند.

وی افزود: بنا به شرایط ممکن است زمانی تعداد سوال‌ها یا تذکرات زیاد باشد اما مروری بر تاریخ مجالس اخیر ثابت می کند که هر چه بر عمر قوه مقننه افزوده شده سوال از وزرا نیز افزایش یافته است و نمایندگان بیش از گذشته به این اهرم نظارتی برای پیگیری و حل و فصل مشکلات روی آورده‌اند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی با بیان اینکه باید نگاه واقع گرایانه‌ای به وظیفه نظارتی مجلس داشت، گفت: نمایندگان برای عمل به وظیفه نظارتی خود بعضا مجبور به پرسیدن سوال از وزیر می شوند تا علاوه بر اینکه مسائل و مشکلات را رودرو و مستقیم با وزیر در میان می گذارد، عملکرد و کارآیی دولت را نیز در این مسیر ارتقا بخشند.

نماینده اسلام آباد غرب با اشاره به اینکه بخش اعظم سوالات از وزرا در مجلس هشتم به سفرهای استانی دولت مربوط می شود، خاطر نشان ساخت: در سفرهای استانی دولت مصوباتی به تصویب می رسد و انتظاراتی را برای مردم و به تبع آن نمایندگان آن منطقه ایجاد می کند، اما متاسفانه بنا به هر دلیلی از جمله اینکه این مصوبات در سفر به تصویب رسیده چندان از سوی وزرا جدی گرفته نمی شود.

وی تصریح کرد: از طرف دیگر وقتی تذکرات کتبی نمایندگان از سوی مسئولان و وزرا جدی گرفته نمی شود نماینده مجبور می شود از کانال دیگری از جمله سوال مسائل و مشکلات را پیگیری کند تا انجام پروژه‌ها و مصوبات با رکود مواجه نشود.

فلاحت پیشه در ادامه با تاکید بر اینکه بیشتر مسایل در قالب همکاری دو جانبه بین دولت و مجلس قابل حل خواهد بود، اظهار داشت: دولت و مجلس باید فضایی را سامان‌دهی کنند که مسایل و مشکلاتی که عموما هم مربوط به حوزه انتخابیه می شود به جای طرح در کمیسیون یا صحن از طریق تعاملات و گفتگو حل و فصل شود.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی با بیان اینکه طبیعت کار پارلمانی و دولتی در ایران تعامل بیشتر این دو نهاد را می طلبد، تاکید کرد: متاسفانه چون در شرایط فعلی روابط حسنه‌ای بین دولت و مجلس و نمایندگان و وزرا وجود ندارد حجم تذکرات و سوال‌ها افزایش یافته و نمایندگان مجبور هستند برای پیگیری مشکلات به ابزارهای خشک نظارتی متوسل شوند.   

فلاحت پیشه به اصلاح آئین‌نامه داخلی در ابتدای شروع به کار مجلس هشتم اشاره کرد و گفت: مجلس شورای اسلامی در ساماندهی فضای تعامل قدم‌های مثبتی را برداشته است که اصلاح آئین‌نامه و تقسیم سوالات به دو بخش منطقه‌ای و ملی از جمله این اقدامات بوده است.

وی افزود: سوالات ملی سوالاتی هستند که وقتی نماینده در کمیسیون قانع نشد به صحن علنی می آید اما سوالات منطقه‌ای که بیش از سه چهارم سوالات را شامل می شوند در قالب راه حل‌های کمیسیونی و یک اصل تعاملی پاسخ داده خواهند شد.

این نماینده اصولگرا با تاکید بر اینکه دولت هم باید نگاه بهتر و مثبت‌تری به این موضوع داشته باشد، تصریح کرد: متاسفانه جلسات هیئت دولت و سفرهای استانی در همان روزهایی که مجلس صحن علنی دارد انجام می شود و این موضوع مانع حضور وزرا در مجلس می شود و ضعف در تعامل دولت و مجلس را می رساند.

فلاحت پیشه خاطرنشان ساخت: این ضعف و مشکل ساختاری هم تنها به این دولت و مجلس مربوط نمی شود، بلکه یک مشکل اساسی و ساختاری است که باید با تلاش و همکاری هر دو قوه مرتفع شود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet