حلول ماه ربیع الاول
1389/10/21 08:34:00
سرویس فرهنگی

داستان‌های خواندنی از زبان اسناد مجلس شورای ملی

**تدوینگر مجموعه "گزیده اسناد معارف در سال‌های اول تا پنجم مجلس شورای ملی" که بررسی این اسناد را بر اساس مجموعه ذخایر و اطلاعات کتابخانه مجلس و همکاری این مجموعه به پایان رسانده است، ویژگی بارز این کار را جریان داشتن زندگی و ارتباط میان اسناد این حوزه خواند.

"سهیلا ترابی" پژوهشگر تاریخ معاصر، در این باره عنوان کرد: در این مجموعه علاوه بر گردآوری اسناد مرتبط با موضوع معارف و مدارس، تحلیل و بررسی‌هایی نیز در این باره انجام داده‌ام.

وی با اشاره به این که در فضای بررسی این اسناد با بخشی از شکایات، توصیه‌های مجلس و ... مواجه شدم، گفت: از این میان محورهایی را استخراج کردم که بر اساس آن، موضوعات در فصول گوناگون دسته‌بندی شدند. اسناد این کتاب مانند داستانی آغاز می‌شوند و سلسله‌‌وار ادامه می‌یابد، چنان که می‌توان نحوه بررسی یک شکایت یا موضوع حوزه معارف و مدارس را در مجلس و شکل رسیدگی مجلس به آن را مطالعه کرد.

ترابی عنوان داشت: مسیر بسیاری از نامه‌هایی که برای رسیدگی به این حوزه در مناطق گوناگون به رشته تحریر درآمده‌اند، نحوه توجه به مسایل سیاسی و معرفتی را در آن دوره تاریخی ایران انعکاس می‌دهند. با مطالعه این مجموعه می‌توان زندگی آن سند را دنبال کرد که مانند داستانی آغاز و پایان دارد.

استادیار گروه تاریخ دانشگاه نجف‌آباد، مخاطبان اصلی این اثر پژوهشی را که در شمار کتاب‌های مرجع قابل استفاده است، محققان و علاقه‌‌مندان به این حوزه خواند و اظهار کرد: در این مجموعه، اسناد مرتبط با مدارس و تقاضاهای مردم از مجلس و پاسخ‌های این نهاد، مشخص شده‌اند.

وی علاوه بر داشتن تخصص در حوزه‌های سندپژوهشی، داشتن آگاهی‌های تاریخی را از جمله ملزومات تدوین و بررسی اسناد برشمرد و بیان داشت:‌ بازخوانی سند با بررسی‌های فنی اسناد متفاوت است و با داشتن اطلاعات وسیع و جامع تاریخی، پیوند اسناد و داده‌ها بیش از پیش آشکار خواهد شد.

پژوهشگر تاریخ معاصر با اشاره به این که «گزیده اسناد معارف در سال‌های اول تا پنجم مجلس شورای ملی» به تازگی از سوی کتابخانه مجلس شورای اسلامی به چاپ رسیده است، همکاری پژوهشی آتی خود با این کتابخانه را در حوزه اسناد مرتبط با «تجارت» عنوان کرد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet