خبرگزاری خانه ملت

حلول ماه ربیع الاول
1389/10/21 08:53:00
سرویس فرهنگی

کتابخانه مجلس رجال دینور را منتشر کرد

**"رجال دینور" تألیف "محمد دینوری" با تحقیق و تعلیق "محمد الوانسار خویی" به کوشش کتابخانه مجلس شورای اسلامی منتشر شد.

در مقدمه "رسول جعفریان" بر این کتاب چنین آمده است: شاید کسانی تصور کنند که اعتبار و اعتناء به خاندانها نوعی نگاه اشرافی‌گرایانه باشد، اما در این صورت، در پاسخ به توجه قرآن به خاندانهای بزرگ انبیاء چه خواهند گفت؟می‌توان تصور کرد که خواهند گفت، آن خاندانها متفاوت بودند و ربطی به نگاه خاندان‌گرایانه ما که بر اساس ویژگی‌های دیگری است ندارد. به علاوه، در آنجا معیار حاکم است و اگر این معیارها بر فردی صادق نباشد، چنان که بر فرزند نوح، در آن صورت، اعتبار خاندانی هم ارزش چندانی ندارد.در پاسخ باید گفت، ترکیبی از خاندان با توجه به خصلت‌های اخلاقی و تربیتی با معیارهای اصولی - اخلاقی که در شریعت انبیاء به ویژه دین مبین اسلام وجود دارد، می‌تواند نوعی نگاه خاندان‌گرایانه معتبر را پدید آورد و سبب شود تا ما برای خاندانهای شناخته شده‌ای که واجد و صاحب ارزشهای انسانی و الهی هستند، احترامی ویژه قائل شده و نقش آنان را در اجتماع انسانی خود با اهمیت تلقی کنیم.این مقدمه را برای این عرض کردم که بخشی از تاریخ اجتماعی همه کشورها و در همه ادوار تاریخی، تاریخ خاندانهایی است که نقش حساسی در شرایط ویژه ایفا کرده و بویژه در تثبیت اوضاع اخلاقی جامعه تأثیر گذار هستند. اهمیت به تاریخ خاندانی در کشورها ما چندان جدی نبوده و جز خاندانهایی از علما یا وزراء شناخته شده نیستند، یا اگر روزگاری مورد توجه بوده‌اند، از یادها رفته ومورخان نیز به آنان نپرداخته‌اند. تصور این که مثلا در تاریخ شیعه، خاندان میثم تمار تا قرن سوم پابرجا بوده و در زمره برجستگان علما ومحدثان ومتکلمان شیعه هستند، و مثالهای دیگر از این قبیل، می‌تواند اهمیت بحث تاریخ خاندانی را بر ما آشکار کند.آنچه پیش رو دارید، نمونه ای از رجال دینور با تأکید بر نوعی تاریخ خاندانی از خطه تبریز است، جایی که برای قرنها و تاکنون قلب تپنده تاریخ ایران بوده و سهمی مهم در تاریخ تمدن ایرانی دارد.از محقق و مؤلف کتاب که این اثر را برای چاپ آماده کرده و در اختیار کتابخانه مجلس شورای اسلامی قرار دادند تا انتشار یابد، سپاسگزاریم.

خاندان دینوری از خاندان های علمی، دینی، ریشه دار و تأثیر‌گذار در آذرباییجان می‌باشد و قدمت علمی این خاندان به پیر محمد دینوری صحابه امام رضا(ع) می رسد . ‌پس از وفات پیر محمد بازماندگانش قدم در وادی علم و فقاهت گذاشتند و چندین قرن به ترویج مذهب جعفری و پاسداری از حریم اصیل اسلام پرداختند.

اولاد پیر محمد از حدود سال 210 قمری از دانشمندان بزرگ تبریز و دینور قراجه داغ آذرباییجان بوده اند که شرح زندگانی عده ای از آنان را می توان در کتب رجال مشاهده نمود و عده ای دیگر را نیز به حب و بغض‌های موجود در میان جامعه و مسائل سیاسی و .... به دست فراموشی سپرده اند و یا بعضاً فقط به ذکر نام اکتفا نموده اند و از زندگانی تعداد کثیری از آن مردان علم و اندیشه نیز هیچگونه اطلاع درستی در دست نبود.

نویسنده بر آن شد که ضمن نگارش شرح حال بیوگرافی مفصل علمای خاندان دینوری از علت گمنامی عده دیگری از دانشمندان و رجال علم این دودمان که حتی به اسم؛ شناختنشان نیز ممکن نبود تحقق نماید و ‌س از کنکاش ها و مطالعات و بررسی های زیاد معلوم گردید عواملی چند باعث مخفی شدن و یا فرار آنان به مناطق امن شده و ادامه زندگانی آنها تا آن زمان تودیع با جهان خاکی کاملا ًناشناخته بوده است.

وقایع دوران بابک خرم دین، تهدیدات عمال خلفای جور عباسی نسبت به علمای شیعه، سادات و طرفداران اهل بیت عصمت و طهارت(ع)، نا‌امن بودن منطقه، تضادهای فکری، عقیدتی، حفظ جان و ناموس، مردان علم را بر آن داشت که خود را از شناخت مخفی دارند و در کنار آن ویرانی‌های ناشی از زلزله‌های پی در پی و بیماری‌های مهلک و واگیر و حملات دوران مغول و یورش های مداوم عثمانی ها باعث فرارشان به مناطق أمن و مصون ماندن از سدت بلاها و قتل و غارت شده است.

در این کتاب ابتدا مختصری از جغرافیای تاریخی و کرونولوژی وقایع تبریز به رشته تحریر درآمده، آن‌‌گاه مختصری از منطقه قراجه داغ دینور و اجاق کندی مسقط الرأس رجال بزرگ خاندان دینوری آذربایجان پرداخته شده و سپس به شرح احوال و آثار رجال دینور اشاره شده است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet