خبرگزاری خانه ملت

حلول ماه ربیع الاول
1389/10/21 14:10:00
سرویس اقتصادی
یادداشتی از جهانبخش امینی

کرمانشاه در برنامه پنجم توسعه کشور

**"جهانبخش امینی" نماینده مردم کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی طی یادداشتی به ارزیابی طرح توسعه استان کرمانشاه در برنامه پنج‌ساله پنجم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کشور پرداخته است.

متن یادداشت این نماینده که در هفته‌نامه باختر کرمانشاه منتشر شده، به این شرح است:

کار بررسی برنامه پنجم توسعه کشور در مجلس شورای اسلامی نهایی شد و شورای نگهبان با بررسی عمده محورهای این برنامه تقریباً شرایطی فراهم ساخت که می‌توان کار بررسی برنامه را در قالب قوه مقننه نهایی شده ارزیابی کرد و به سراغ مصادیق آن رفت.

اگرچه نگاه کلی نمایندگان در فرآیند بررسی برنامه منطبق بر توسعه ملی و کارآمدسازی برنامه در جهت تقویت ابعاد کشوری بود اما نیم‌نگاهی نیز به مطالبات محلی و منطقه‌ای نیز وجود داشت و اساساً باید پذیرفت برنامه‌هایی در کشور قابل اجرا و عملیاتی است که از جزء به کل  طراحی و تدوین شده باشد و ضمن تعیین سرفصل‌ها، جزئی‌نگری خاصی نیز بر آن حاکم باشد.

استان کرمانشاه نیز همچون دیگر استان‌های کشورمان در این فرآیند عمومی نقش و نسبتی داشته و در این عرصه هشت نماینده استان تلاش دارند تا متناسب با نیازهای کرمانشاه، سطحی از درآمد عمومی کشور و امکانات را به این استان عزیز جلب و جذب نمایند.

در روند برنامه مصوبات مطلوبی با محوریت رفع مشکلات و موانع از سراسر کشورمان به تصویب رسید که باید مطمئن بود که این برنامه عملگراترین برنامه در میان برنامه‌های به تصویب رسیده به شمار می‌رود که می‌تواند رشد و آبادانی عمومی مطلوبی را بر استان کرمانشاه حاکم کرده و در مسیر رفع محرومیت‌ها به‌خصوص از مناطق مرزی کشورمان گام‌های بلندی بردارد.در برنامه پنجم به صورت مستقل درخصوص تأمین امنیت پایدار در مرزها، رونق‌بخشی به صادرات و واردات منطقه‌ای، بهبود اوضاع اقتصادی مردم این مناطق، اختصاص بخشی از درآمدهای نفتی هر استان به همان استان، توسعه و ترویج گمرکات و... وجود دارد که تحقق هریک از این محورها، به تنهایی قادر است استان کرمانشاه را در مسیر دستیابی به رونق و توسعه  یاریگر بوده و بستری برای توسعه و بقای آن خلق کند.

در مجموع سهم استان کرمانشاه از محورهای برنامه توسعه کشور در مقایسه با سایر برنامه‌ها جامع‌تر دیده و این امکان را فراهم ساخته است تا نمایندگان در  این محورهای جدید، بتوانند ضمن پیگیری دقیق آن‌ از وزرا و مسئولان اجرایی کشور مطالبات منطقه‌ای مردم استان را به گونه‌ای سامان بخشند که ان‌شاء‌الله در پایان برنامه استان در بسیاری از شاخص‌ها، جهشی به سوی مطلوب داشته باشد.‌

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet