هدر موبایل
1389/10/20 11:14:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
نماینده اهواز:

تاخیر در ارسال بودجه سال 90 معقول به نظر می‌رسد

**نماینده مردم اهواز در مجلس شورای اسلامی با اشاره به تاخیرهای هر ساله لایحه بودجه سالیانه گفت: با توجه به اینکه دولت اعلام کرده که بودجه ۹۰ را بر اساس جداول برنامه پنجم نهایی می‌کند، تاخیر امسال دولت در تقدیم لایحه بودجه به مجلس شورای اسلامی معقول به نظر می‌رسد.

شبیب جویجری در گفت‌وگو با ایسنا با بیان این مطلب اظهار داشت: دولت طبق آیین نامه داخلی مجلس می‌بایست لایحه بودجه سالیانه سال بعد را حداکثر تا 15 آذرماه یعنی حدود یک ماه پیش به مجلس تقدیم کند.

وی درباره علت تاخیر ابلاغ لایحه بودجه 90 به مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: با توجه به اعلام دولت مبنی بر اینکه می‌خواهد بودجه 90 را بر اساس جداول برنامه پنجم نهایی کند و با توجه به اینکه سال 90 سال اول برنامه پنجم پنج ساله می‌باشد دولت منتظر تصویب نهایی قانون برنامه پنجم توسعه است.

نماینده مردم اهواز در خانه ملت با یادآوری اینکه در سالهای گذشته هم معمولا بودجه بهمن ماه به مجلس ابلاغ می‌شد و هر سال تاخیر داشته است، تصریح کرد: علت تاخیر‌ها روند تدوین بودجه است که فرمانداری‌ها در اقصی نقاط کشور باید برنامه‌های خود را به استان‌ها، استان‌ها جمع بندی کرده و به معاونت برنامه ریزی ریاست جمهوری یا سازمان برنامه و بودجه سابق ارسال و در نهایت در این جا تدوین و تجمیع شده و به هیات دولت فرستاده شود.

جویجری افزود: همچنین در هیات دولت نیز وزارتخانه‌ها آن را بررسی و نهایی کرده و به مجلس ابلاغ می‌کنند دراین فرایند متناسب با پیشرفت پروژه‌ها در سال های گذشته، پیشنهادها فرستاده و بر آن اساس برنامه ریزی می‌شود و به همین دلیل تاخیرها کمی معقول به نظر می‌رسد. گرچه لازم است پیش‌بینی‌ها دقیق‌تر شده و کارها سریعتر انجام شود تا نمایندگان با توسعه بیشتری آنها را بررسی کنند.

وی همچنین با اشاره به روند بررسی لایحه بودجه در مجلس ادامه داد: بعد از ابلاغ یا تقدیم بودجه سالیانه به مجلس، 10 روز به ارایه پیشنهادات نمایندگان اختصاص می‌یابد، سپس 2 هفته در کمیسیون‌های تخصصی و از سوی دیگر حداقل 2 هفته نیز در کمیسیون تلفیق بررسی می‌شود که این 2 هفته تا 2 هفته دیگر نیز قابل تمدید است که در مجموع این روال 2 ماه طول می‌کشد و پس از آن بررسی‌ها در صحن علنی مجلس خواهد بود. به همین دلیل معمولا همیشه نمایندگان تا روزهای پایانی اسفندماه به بررسی بودجه سالیانه سال بعد مشغول هستند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet