خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1389/10/21 15:49:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
رییس کمیته پژوهش و فناوری مجلس:

برنامه‌ریزی‌های آموزش و پرورش نباید به سمت و سوی تعطیلی مدارس باشد

**رییس کمیته پژوهش و فناوری مجلس شورای اسلامی درباره تعطیل شدن مدارس ابتدایی در روز پنج‌شنبه گفت: وقتی چنین مواردی مطرح می‌شود این سوال پیش می‌آید که ساعاتی که بواسطه تعطیلی پنج‌شنبه‌ها حذف می‌شود کجا می‌رود و چه اتفاقی برایش می‌افتد، اما این‌ها سوالاتی است که معمولا جواب نمی‌دهیم و فقط تعطیل می‌کنیم.

اسفندیار اختیاری در گفت‌وگو با ایسنا، درباره طرح تعطیلی مدارس ابتدایی در روز پنج‌شنبه که در شورای عالی آموزش و پرورش در حال بررسی است، تصریح کرد: نباید اصول را زیر علامت سوال ببریم، برنامه‌ریزی‌ها و راهبردهای آموزش و پرورش باید به گونه‌ای باشد که اصلا به فکر تعطیلی مدارس نباشیم.

وی با تاکید بر این‌که آموزش و پرورش باید در تمام روزهای هفته وجود داشته باشد، گفت: اگر فکر کنیم در مدارس ابتدایی هم آموزش هست و هم پرورش، دیگر تعطیل کردن یک روز از روزهای آن معنی پیدا نمی‌کند، تعطیل کردن مدرسه به صرف بیان مسایل حاشیه‌ای مانند نداشتن معلم، اشتغال اولیاء و غیره منطقی و قانع کننده نیست.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس هم‌چنین خاطرنشان کرد: بنابراین باید به نفس آموزش و پرورش نگاه کنیم، آموزش در مدارس باید کاملا از حالت حفظی خارج شود و به سمت آموزش به همراه مهارت‌های اجتماعی برود که با این شیوه به نظر نمی‌رسد تعطیلی روز پنج‌شنبه خیلی درست باشد به خصوص که می‌تواند مسایل حاشیه‌ای هم به دنبال داشته باشد.

به گفته اختیاری، در ارزیابی این‌گونه طرح‌ها باید بررسی کنیم که آیا واقعا یک سیستم آموزشی به همراه آموزش مهارت‌های اجتماعی برای دانش‌آموزان طراحی کرده‌ایم یا خیر، اگر پاسخ مثبت است و برای این نوع آموزش پنج روز در هفته کافیست هیچ اشکالی ندارد که پنج‌شنبه را تعطیل کنیم اما به نظر نمی‌رسد که این کار را انجام داده باشیم، چراکه همین الان هم در خیلی از مدارس با توجه به این‌که پنج‌شنبه‌ها تعطیل نیست و تنها مباحث آموزشی به دانش‌آموزان ارایه می‌شود کلاس‌های اضافه گذاشته می‌شود.

وی تاکید کرد: بنابراین به نظر می‌رسد نیازمند یک بازنگری اساسی در روش‌های آموزش هستیم که بر اساس آن بررسی کنیم آیا ساعات تدریس کم است یا زیاد تا بتوانیم برای آن برنامه‌ریزی کنیم.

عضو کمیته پژوهش و فناوری مجلس درباره مرجع تصویب طرح تعطیلی مدارس ابتدایی در روز پنج‌شنبه‌ گفت: در زمینه آموزش و پرورش قانون‌گذاری‌های مختلفی از نظر قانونی امکان‌پذیر است، یکی از مراجع مجلس است، این‌طور قوانین را شورای عالی آموزش و پروش هم می‌تواند تصویب کند، حتی در مجمع تشخیص مصلحت نظام هم می‌شود چنین طرحی را تصویب کرد، این‌ها هیچ‌کدام تضادی با هم ندارند البته می‌توانند تضاد هم پیدا کنند ولی تمام این مراجع قانونی هستند و از نظر قانون اساسی این طرح می‌تواند در شورای عالی آموزش و پروش مصوب شود.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات در خاتمه با تاکید بر این‌که بدون انجام کار کارشناسی نمی‌توان پنج‌شنبه‌ها را تعطیل کرد، خاطرنشان کرد: برای انجام چنین طرحی نخست باید نظام آموزشی جدیدی را به نحوی طراحی کنیم که بر اساس منطق باشد و در کنار آن آموزش مسایل دیگری نظیر مهارت‌های اجتماعی دیده شود، با تحقق این امر مشخص می‌شود که پنج‌شنبه باید مدارس تعطیل باشند یا باز باشند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet