هدر موبایل
1389/10/21 15:55:00
سرویس اقتصادی
نایب رئیس کمیسیون کشاورزی:

در اجرای هدفمند‌سازی یارانه‌ها مردم را هماهنگ کنیم

**اجرای هدفمند‌سازی یارانه‌ها به طور مستقیم و غیرمستقیم بخش کشاورزی را دچار تغییرات بسیاری خواهد کرد و البته در درازمدت اثرات مثبتی می‌تواند داشته باشد.

"احمدعلی کیخا" در گفت و گو با مندیل با اعلام این خبر، گفت: هدفمند‌سازی یارانه‌ها در بخش کشاورزی به طور مستقیم بر هزینه‌های تولید اثر می‌گذارد، مثلاً یکی از نهاد‌های تولید خدمات ماشینی است. شخم و برداشت و. . . توسط ماشین‌ها انجام می‌شود و وقتی قیمت سوخت بالا می‌رود این هزینه هم افزایش می‌یابد یا در مرغداری‌ها برای گرمایش مخصوصاً از سوخت استفاده می‌شود و با بالا رفتن آن با افزایش قیمت تولید روبه‌رو می‌شویم.

 عضو کمیسیون کشاورزی در تشریح جزئیات مسائلی که کشاورزان با آن روبه‌رو هستند ادامه داد: هزینه حمل ونقل نهاد‌های کشاوری هم افزایش پیدا می‌کند و هزینه جا‌به‌جایی زارعین به خانه و زمین‌هایشان، حمل محصول و... اینها همه اثرات مستقیمی است که بر تولید بخش کشاورزی وارد می‌شود.

 کیخا از بالا رفتن هزینه خانوار کشاورزان وقیمت احتیاجاتی که از بیرون تهیه می‌کند به عنوان هزینه‌های افزایش یافته و غیرمستقیم عنوان کرد و افزود: مثلاً برای تولید کود اگر از انرژی یا سوخت استفاده می‌شود قیمت کود هم بالا می‌رود، بنابراین هدفمند‌سازی یارانه‌ها و افزایش قیمت حامل‌های انرژی، تأثیر بر افزیش هزینه‌های تولید و هزینه‌های خانوار روستایی دارد.

 عضو ناظر شورای عالی آب با اشاره به تمهیدات دولت در یاری رساندن به مردم در هماهنگ‌سازی با این برنامه گفت: دولت محترم یکسری بسته‌های سیاستی اتخاذ کرده است.

وی ادامه داد: مثلاًبرای جبران هزینه‌های خانوار، پولی در قالب یارانه نان، یارانه سوخت وانرژی می‌دهد که از این طریق بتوانند افزایش قیمت‌ها را جبران کنند.

 کیخا معتقد است دولت به دنبال این است که با افزایش حامل‌های انرژی در حقیقت بتواند رفتار مصرف‌کنندگان را تا حدودی بهینه کند.

نماینده زابل و زهک در این خصوص می‌گوید: در جلسه‌ای که با وزیر کشاورزی در کمیسیون داشتیم و گزارش‌هایی را درباره یک مرغداری مرور می‌کردیم، نشان می‌داد وقتی قیمت سوخت بالا رفته است پنجره‌ها یا مکان‌های هدرروی انرژی را درز‌گیری کرده بودند، در حالی که شاید قبلاً خیلی برایشان مهم نبود. ولی حالا با افزایش قیمت این اتلاف انرژی تا حدودی کمتر خواهد شد.

کیخا ادامه داد: البته بخش کشاورزی از حساس‌ترین بخشهای کشور است. مثلاً گلخانه‌دارها در حوزه انتخابیه من چند روزی سوختشان در بلاتکلیفی بود و بعضی از محصولاتشان از دست رفت. نمی‌شود منتظر ماند تا سوخت بیاید. صنعت را می‌شود خواباند اما نمی‌شود جلوی رشد بیولوژیکی گیاه را گرفت.

البته با تمهیداتی که اتخاذ شد در حوزه انتخابیه من تا حدودی این مسئله مرتفع شد.

احمدعلی کیخا در باره اهمیت اطلاع‌رسانی و آگاه کردن مردم و همراهی با برنامه هدفمند‌سازی و با تاکید بر اینکه این برنامه با همه مشکلاتش برای کشور ما نتایج خوبی خواهد داشت گفت: مردم هماهنگ می‌شوند، ویژگی بشر این است که وقتی در شرایط سختی قرار بگیرد خودش را هماهنگ می‌کند ولی این شوک یک‌باره وارد شده است و هماهنگی زمان می‌برد. بسته به آموزش واطلاعات بعضی جاها ممکن است زمان تطبیق طولانی و بعضی جا‌ها طولانی‌تر باشد.

عضو کمیسیون کشاورزی در پایان افزود: به نظر من جای نگرانی نیست، اصل و عظمت کار را ببینید. وقتی کار به این بزرگی انجام می‌شود نبایدانتظار داشته باشیم صد در صد درست و بدون ایراد انجام شود، البته هر چه بیشتر مطالعه کنیم، هماهنگی داشته باشیم و دلسوزی کنیم و همه باهم قصد حل مشکل ر ا داشته باشند که سریع‌تر و بهتر پیش برود.

وی افزود: من احساس می‌کنم منافع آن برای کل کشور خیلی زیاد است و ما باید مراقبت و مواظبت کنیم آسیب‌ها به حداقل ممکن برسد ولی منافعی که برای اقتصاد کل کشور دارد بسیار بیشتر از آسیبی است که ممکن است به عده کمی وارد شود، ما باید آنها را شناسایی و با دیگران در این برنامه هماهنگ کنیم.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet