خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1389/10/21 15:20:00
سرویس اقتصادی
نماینده ایرانشهر در جلسه‌ای از وزیر نیرو خواستار شد

مهار آب‌های سطحی و تأمین آب آشامیدنی روستایی نیاز به اعتبار بیشتری دارد

**ائمه جمعه اهل تسنن و تشیع به همراه فرماندار و معتمدین محلی و مقامات شورای شهر و شهرداری ایرانشهر با پیگیری‌های محمدقیوم دهقانی توانستند مشکلات خود را در زمینه برق و تعرفه آن به اطلاع وزیر نیرو برسانند.

به گزارش مندیل این جلسه به همت محمدقیوم دهقانی با حضور وزیر نیرو و چند تن از مسئولان وزارت نیرو در هفته گذشته در محل وزارت نیرو تشکیل شد. در این جلسه نماینده ویژه وزارت نیرو در امور اهل تسنن نیز حضور داشت. وزیر در این جلسه قول داد که هر چه زودتر برای بازدید در منطقه حضور یابد و با معاون امور برق در زمینه تعرفه‌ها مذاکره کند.

نماینده ایرانشهر درخصوص جلسه برگزار شده و با اشاره به سد پیشین در ایرانشهر که از اوایل انقلاب در دستور کار بود و در چند سال اخیر مورد بهره‌برداری قرار گرفته است به خبرنگار مندیل گفت: چندین سد تا به حال برای بهره‌گیری از آب‌های روان در جنوب استان ساخته شده است اما هدرروی آبهای روان در این بخش به اندازه‌ای است که این اقدامات کافی به نظر نمی‌رسد و هنوز نیاز به سیل‌بند و سد داریم.

عضو کمیسیون اجتماعی با اشاره به برخی سدها که مطالعه آنها انجام نشده است، گفت: در این جلسه پیشنهاد دادیم که برای سال بعد بودجه مستقلی برای این سدها اختصاص یابد.

وی همچنین یادآور شد: دو سد در شهرهای دلگان و سرباز که لازم است مطالعات درباره آنها سریع‌تر انجام شود.

دهقانی رودخانه‌های محور سرباز، دلگان، یاشار، فرنوج و بنت که در حوزه انتخابیه‌اش برای مهار آب‌های سطحی در حاشیه نیاز به سدها و سیل‌بندهایی دارند، افزود: اگر آب‌های سطحی این بخش مهار شوند می‌توانیم در سال آینده شاهد بهره‌برداری میلیون‌ها متر مکعب آب باشیم.

به گفته دهقانی رسیدگی به مشکلات برق از دیگر مسائلی بود که در حضور وزیر نیرو به آن پرداخته شد.

نماینده ایرانشهر در این خصوص گفت: ما مشکلاتی در زمینه تقویت برق داشتیم. در بخش‌هایی با افت برق مواجه بودیم که خوشبختانه با نصب پست برخی از مناطق مشکلاتشان حل شد. اما در بسیاری نقاط هنوز مردم با افت برق مواجهند و نیاز به پست‌های جدیدتری داریم.

عضو کمیسیون اجتماعی با اشاره به توسعه برق روستایی گفت: در بسیاری از مناطق در بخش توسعه برق روستایی و شهری با موانعی روبه‌رو هستیم، ما می‌خواهیم وزارتخانه نگاه ویژه‌ای به این مسئله داشته باشد.

به گفته این نماینده شهر سرباز به 30 کیلومتر توسعه برق نیاز دارد و در سال جاری فقط 5/5 کیلومتر آن تأمین شده است. همچنین در شهرهای دلگان و ایرانشهر که هر دو زیرنظر اداره برق ایرانشهر هستند حداقل به 40 تا 50 کیلومتر توسعه برق نیاز است و سهمیه این دو شهر نزدیک به 12 کیلومتر بوده است.

دهقانی نیاز به توسعه هر چه سریع‌تر برق روستایی و شهری تأکید کرد و افزود: با مهاجرت و افزایش جمعیتی که در حال انجام است و با کندی که در توسعه برق روستایی و شهری پیش‌رو داریم ما در آینده‌ای نه چندان دور با مشکلات بیشتری در این زمینه روبه‌رو خواهیم شد.

درخواست دیگر نماینده ایرانشهر در زمینه نیرو در این جلسه در تأمین آب شرب و بهداشتی روستایی در این‌باره به مندیل گفت: مشکل ما در تأمین آب شرب بهداشتی روستایی بیشتر از برق است اگر چه با سدسازی و مهار آبهای جاری بخشی از مشکلات ما حل شده و از این بابت از دولت سپاسگزاریم، اما در تأمین آب شرب بهداشتی مشکلات بسیاری داریم.

دهقانی با بیان اینکه سدسازی نگاه ویژه دولت در استان سیستان و بلوچستان است تا بتواند بخشی از آب‌های سطحی و روان را مهار کند، افزود: مشکل در بخش تأمین آب شرب و بهداشتی روستایی در تأمین اعتبار است.

می‌طلبد که مسئولان در وزارتخانه نگاه ویژه‌ای به این بخش داشته باشند و ما در این جلسه این مسئله را از مسئولان خواستار شدیم.نماینده ایرانشهر خاطرنشان کرد: ریاست محترم نگاه ویژه‌ای دارند و ما هم با پیگیری‌هایی که از رئیس‌جمهور داشتیم دستور ایشان را درخصوص آب آشامیدنی 500 روستا در حوزه انتخابیه من، از آقای عزیزی گرفتیم. اما متأسفانه تا به حال کاری انجام نشده است. این در حالی است که قرار بود این 500 روستا امسال مشکل آب آشامیدنی‌شان برطرف شود.

دهقانی در توضیح عدم‌تحقق دستور رئیس‌جمهور می‌گوید: شاید مسئولان پایین‌دستی مشکلات ما را نمی‌دانند، ما از آنها هم می‌خواهیم که به استان ما سفر کنند و مشکلات مردم را از نزدیک ببینند و حرف‌های آنها را بشنوند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet