حلول ماه ربیع الاول
1389/10/21 17:52:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
توکلی:

بنده و نادران چند بار به شکایت دولت به بازپرسی احضار شده‌ایم

**نماینده تهران در مجلس گفت: آقای نادران چند بار به شکایت دولت به بازپرسی دادگاه رفته و خود بنده نیز به شکایت دولت یعنی معاونت حقوقی و معاون اول رئیس‌جمهور به اتهام نشر اکاذیب و افترا به محکمه احضار شدم.

احمد توکلی نماینده مردم تهران و رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با فارس با اشاره به اظهارات اخیر رئیس‌جمهور در خصوص اتهامات وارده از سوی نادران نماینده تهران به رحیمی معاون اول رئیس‌جمهور، اظهار داشت: اصل حرف آقای نادران 3 محور داشت، محور اول این بود که معاون اول رئیس‌جمهور در پرونده‌ای مالی متهم است و باید به دادگاه احضار شود، محور دوم این بود که کسی که خودش در یک پرونده اقتصادی متهم است نمی‌تواند رئیس کمیته ضد فساد اقتصادی شود و محور سوم هم این بود که مبارزه با فساد باید از متهمانی که در قدرت هستند آغاز شود، برای اینکه این موضوع باعث می‌شود که بسیاری از متهمان دیگر خوف کنند و فساد کمتر شود.

وی در ادامه به طرح سؤالی از رئیس‌جمهور پرداخت و عنوان کرد: سؤال بنده این است که آقای رئیس‌جمهور با کدام یک از این 3 محور مخالف هستند؟ یعنی وقتی دستگاه قضایی می‌گوید آقای رحیمی متهم است، آقای رئیس‌جمهور می‌گوید او متهم نیست؟ دستگاه قضایی می‌گوید رحیمی باید به دادگاه برود، رئیس‌جمهور می‌گوید نباید به دادگاه برود؟ آقای رئیس‌جمهور با این که کسی که خودش متهم است نباید رئیس کمیته مبارزه با فساد اقتصادی باشد، مخالف است؟ با اینکه مبارزه با مفاسد باید از کسانی که در قدرت هستند شروع شود، مخالف است؟

رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس با بیان اینکه آقای رئیس‌جمهور باید این موضوع را روشن کند، یادآور شد: ادعای آقای رئیس‌جمهور این بوده که در غیاب آقای رحیمی، آقای نادران نباید به او اشاره می‌کرد؛ اگر این حرف درست باشد باب نقد و انتقاد بسته می‌شود و مسئولان از نگاه تیز نقد نمایندگان مجلس مصون می‌مانند در حالی که طبق قانون اساسی نمایندگان مجلس حق اظهارنظر، حق سؤال و حق استیضاح دارند و همچنین گزارش کمیسیون‌های تخصصی و کمیسیون اصل 90 در نقد مسئولان بدون حضور آنان خوانده می‌شود.

وی ادامه داد: حتی در مجلس و در زمان مرحوم امام‌خمینی (ره)، دستور دادند که اگر در نطق یا مذاکراتی راجع به کسی حرفی زده شد، آن فرد می‌تواند کتباً جواب دهد، نگفتند راجع به افرادی که در جلسه نیستند و حضور ندارند، حرفی نزنید، بلکه گفته‌اند اگر حرفی زدید باید جوابش را هم بدهید.

نماینده مردم تهران در مجلس در ادامه این گفت‌وگو تصریح کرد: در روزنامه‌ها و در خبرگزاری فارس هم این‌گونه است؛ وقتی کسی حرفی درباره من می‌زند، این حق برای من ایجاد می‌شود که من پاسخ دهم، اگر آن موضوعی که در مورد من گفته شده افترا باشد و واقعیت نداشته باشد حق شکایت هم دارم؛ در نتیجه آقای رئیس‌جمهور باید روشن کند که با کدام یک از این موارد مخالفند و آیا با بیان انتقاد و بیان حقایق در مورد مسئولین مخالف هستند؟

 

*رئیس‌جمهور و مشایی به نادران عنوان "متخلف" را نسبت داده‌اند

وی به بیان مطلب دیگری در این خصوص پرداخت و گفت: آقای رئیس‌جمهور و رئیس‌دفترشان در همان مصاحبه‌ای که در این باره انجام دادند، به آقای نادران اعتراض کردند که چرا پیش از اینکه دادگاه رأیی را علیه آقای رحیمی صادر کند، رحیمی را "متخلف " خوانده است، در حالی که خودشان حکم "تخلف " به آقای نادران دادند،‌ رئیس‌جمهور می‌گوید این بی‌تقوایی و تخلف است، در حالی که آقای رئیس‌جمهور خطاب به آقای نادران گفته است "فردی که خودش متخلف است " و عین همین عنوان "متخلف " را رئیس‌دفتر رئیس‌جمهور به آقای نادران نسبت داده است، این تناقض را چگونه حل کنیم؟

احمد توکلی به بیان استدلال دیگری در این باره پرداخت و یادآور شد: حرف آقای نادران این است که سمت مصونیت نمی‌آورد، مگر آنکه قانون گفته باشد، همانطور که در مورد نمایندگان اصل 86 قانون اساسی تأکید دارد که نمایندگان مجلس در مقام ایفای وظایف نمایندگی در اظهارنظر و رأی آزادند و نمی‌توان آنها را به سبب نظراتی که در مجلس اظهار کرده‌اند یا آرایی که در مقام ایفای نمایندگی خود داده‌اند، تعقیب یا توقیف کرد.

وی با بیان اینکه این اصل قانون اساسی فقط در مورد نمایندگان مجلس عنوان شده و در مورد هیچ مسئول دیگری مطرح نشده است، گفت: همه مسئولان دیگر کشور در غیر ایفای وظایف نمایندگی قابل تعقیب هستند.

 

*مشایی معترض به بیان اتهام رحیمی از سوی قوه قضاییه است

توکلی بر همین اساس تأکید کرد: دادستان کل کشور رسماً اعلام کرده که آقای رحیمی متهم در پرونده فساد در بیمه ایران است، اما رئیس‌جمهور موضع می‌گیرد که آقای رحیمی مؤمن است، مشایی هم اعتراض می‌کند که چرا مقام قضایی این موضوع را گفته، واقعاً در برابر دستگاه قضایی مقاومت می‌کنند.

 

*نادران و بنده چند بار به شکایت دولت به بازپرسی احضار شده‌ایم

وی افزود: آقای نادران چند بار به شکایت دولت به بازپرسی دادگاه رفته و خود بنده نیز به شکایت دولت یعنی معاونت حقوقی و معاون اول رئیس‌جمهور به اتهام نشر اکاذیب و افترا به محکمه احضار شدم و تعداد زیادی از نمایندگان نیز تحت تعقیب قرار می‌گیرند با اینکه طبق اصل 86 قانون اساسی نمایندگان در ایفای وظایف نمایندگی مصونیت دارند.

نماینده مردم تهران در خانه ملت در بخش دیگری از این گفت‌گو با طرح این سؤال که چرا آقای رحیمی نباید به قانون تمکین کند؟ گفت: آقای رئیس‌جمهور این موضع‌گیری خود را بر اساس کدام اصل قانون اساسی انجام داده است؟ کاملاً روشن است که این موضع‌گیری رئیس‌جمهور محترم مغایر اصول 57، 61، 156 و چندین اصل دیگر قانون اساسی است.

وی ادامه داد: آقای رئیس‌جمهور باید به یاد داشته باشد که بر اساس سوگند اصل 121 قانون اساسی قسم خورده که پاسدار قانون اساسی باشد، بنابراین نباید اینگونه موضع‌گیری کند.

وی در خصوص اظهارات رئیس‌جمهور درباره مؤمن و پاک و انقلابی بودن آقای رحیمی هم گفت: اسناد دروغگویی و دروغ‌پردازی و سوءاستفاده از مدارک موهوم در سمت اداری را ما روی سایت "الف " منتشر کردیم که متعاقب آن آقای رحیمی از بنده شکایت کرد که بنده نشر اکاذیب کردم و افترا زدم.

توکلی ادامه داد: پرونده موضوع پس از طی مراحل بازپرسی، دادیاری و دادگاه تجدیدنظر به قرار منع تعقیب بنده و به ضرر رحیمی منجر شد، نه کذب بود و نه افترایی بلکه برای دادگاه اثبات شد که همه اسناد درست بوده است؛ حالا آقای رئیس‌جمهور چرا اصرار بر پاکی و مؤمن بودن آقای رحیمی دارد؟

به گفته وی، از پیامبر اسلام (ص) پرسیدند "مؤمن زنا می‌کند؟ حضرت فرمود بله ممکن است زنا کند، بعد توبه کند، پرسیدند مؤمن دزدی می‌کند؟ حضرت فرمود بله، ممکن است دزدی کند و بعد توبه کند، پرسیدند مؤمن دروغ می‌گوید؟ حضرت فرمود نه، مؤمن دروغ نمی‌گوید ".

توکلی همچنین گفت: حالا آقای رئیس‌جمهور چگونه این موضوعات را توجیه می‌کند، وقتی که این دروغگوها روشن شد، باز این دفاع را از آقای رحیمی انجام می‌دهد؟

 

*صدا و سیما بلندگوی یک قوه نیست

وی با بیان اینکه هم آقای رئیس‌جمهور و هم آقای رئیس‌دفترشان تلویحاً صدا و سیما را تهدید کردند که تو حق چنین کارهایی را نداری!، گفت: این تهدید هم بی‌جاست، صدا و سیما طبق قانون و زیر نظر 3 قوه اداره می‌شود و بلندگوی یک قوه نیست و برای خود قانون دارد و زیر نظر رهبر معظم انقلاب است و سیاست‌ دارد؛ البته قوه مجریه هم در آنجا نماینده دارد و می‌تواند پیشنهادات خود را مطرح کند و صدا و سیما به وظیفه‌اش در این زمینه عمل می‌کند.

رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس تأکید کرد: صدا و سیما را باید تشویق کرد که راه را باز می‌کند تا حقایق به گوش مردم برسد و تخلفات کاهش پیدا کند و اگر دولت یا مجلس یا قوه قضائیه عیبی دارند، عیبش پوشیده نماند چون با پوشیده ماندن عیب‌ها چیزی درست نمی‌شود، باید عیب را برطرف کرد.

 

*آیینه چون عیب تو بنمود راست / خود شکن، آیینه شکستن خطاست

وی در خاتمه با خواندن شعری مبنی بر اینکه آیینه چون عیب تو بنمود راست / خود شکن، آیینه شکستن خطاست، گفت: بنده به سهم خود از برادر ارجمندم جناب آقای دکتر نادران دانشیار دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران و نماینده شجاع تهران، اسلامشهر، شمیرانات و ری تشکر می‌کنم.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet