شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1389/10/21 18:17:00
سرویس اقتصادی
پشنگ خواستار تحویل فوری سهمیه زمستانی سوخت به کشاورزان شد

مسئولان وزارت نفت و جهاد کشاورزی حلاوت و شیرینی هدیه نظام را تلخ نکنند

**نماینده مردم خاش، میرجاوه و نصرت‌آباد در مجلس شورای اسلامی این هفته در حوزه انتخابیه خود با مردم دیدارهایی داشت که عمده کشاورزان با توجه به کاهش دما تا زیر صفر خواستار تحویل سهمیه‌سوخت خود بودند.

"حمیدرضا پشنگ" در گفت و گو با مندیل خطاب به مسئولان، گفت: باید توجه داشته باشید که استان سیستان و بلوچستان از گستردگی خاصی برخوردار است و از سوی دیگر تنوع آب و هوایی چشمگیری دارد تا آنجا که در دی‌ماه در چابهار ما دمای بالای 20 درجه را تجربه می‌کنیم و در همین زمان در خاش شاهد برودت هوا تا زیر صفر درجه هستیم.

پشنگ در ادامه به وضعیت جغرافیایی حوزه انتخابیه خود اشاره کرد و افزود: مسئولان باید توجه داشته باشند که خاش در جوار قله تفتان قرار دارد و وضعیت آب و هوایی منطقه ما با سایر مناطق متفاوت است.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی همچنین تصریح کرد: سوخت مورد نیاز کشاورزان در همین موعد زمستان و سردی هواست و اینک که سهمیه سوخت کشاورزان تحویل نشده آنان برابر سرما بی‌پناه مانده‌اند.

نماینده مردم خاش در مجلس شورای اسلامی به اجرای قانون هدفمندشدن یارانه‌ها و آزاد شدن قیمت سوخت اشاره کرد و افزود: طبق قانون هدفمندشدن یارانه‌ها 50 درصد مبلغ یارانه‌ها باید به صورت نقدی به مردم تحویل شود و 35 درصد نیز به تولیدکنندگان اختصاص یابد. در استان ما و به ویژه در خاش که هنوز صنعت شکل نگرفته است تولیدکنندگان ما همان کشاورزان هستند که اینک با آزادسازی قیمت و عدم تحویل سهیمه سوخت برابر سرما خسارت دیده‌اند.

پشنگ به سهمیه سوخت کشاورزان اشاره کرد و توضیح داد: آنچه من به عنوان خادم مردم و نماینده آنها پیگیری کرده‌ام این است که سهمیه سوخت کشاورزان خاش 3 میلیون و 500 هزار لیتر بوده است. در بازدید‌هایی که در این چند روز داشته‌ام و با کشاورزان هم صحبت کرده‌ام تا به امروز یک میلیون و 730هزار لیتر سوخت تحویل شده است. به تازگی هم سهمیه جدیدی به استان بالغ بر 8 میلیون و 800هزار لیتر اختصاص داده شده که در تقسیم آن سهمیه خاش اندک بوده و باز هم برودت هوا دراین زمینه لحظ نشده است واین موضوع به کشاورزان خسارت وارد شده است.

نماینده مردم خاش، میرجاوه و نصرت‌آباد تأکید کرد: 600هزار لیتر دیگر سوخت تحویل شده اما این مقدار پاسخگوی نیاز کشاورزان نبوده است و اگر در همین ایام یک میلیون و 200 هزار لیتر باقیمانده سوخت به کشاورزان تحویل نشود ما در اینجا با مشکل مواجه خواهیم شد.

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی همچنین توضیح داد: در حال حاضر یک هزار حلقه چاه در خاش داریم که 200 تای آنها برقی شده و مابقی با سوخت فسیلی کار می‌کنند. به همین دلیل لازم است وزارت نفت و جهادکشاورزی و حامیان کشاورزان و متولیان اجرای قانون هدفمندکردن یارانه‌ها به صورتی اقدام و مدیریت کنند که حلاوت و شیرینی این قانون که حقیقتاً هدیه نظام بوده نزد کشاورزان تلخ نشود.

پشنگ همچنین گفت: ما در قانون هدفمندکردن یارانه‌ها در مجلس تصریح کرده بودیم که از کود، بذر، نهال، دارو و آرد روستاییان یارانه حذف نشود اما تا پیش از اجرایی شدن قانون هدفمندی یارانه‌ها قیمت کود مورد نیاز کشاورزان دو برابر شده است.

این نماینده سیستان و بلوچستان تصریح کرد: خواهشم این است که مسئولان و مجریان این قانون به خوبی فکری کنند زیرا بیشترین مصرف ما در زمستان است و سرما سوزان و خساراتی وارد کرده است و اگر این توجه صورت نگیرد کل این روند منجر به نارضایتی خواهد شد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet