آغاز امامت امام زمان (عج)
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter
باهنر:

تصمیمات مجمع تشخیص مصلحت نظام می تواند خلاف قانون اساسی باشد

سرویس دیگر رسانه‌ها
**یک عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با تشریح جزئیات جلسه فوق العاده روز گذشته مجمع، گفت: بر اساس اصل 112 قانون اساسی مجمع تشخیص مصلحت نظام می تواند در مواردی خاص که به مصلحت نظام است اجازه دهد خلاف قانون اساسی عمل شود.
چهارشنبه 22 دی 1389 ساعت 10:06

محمد رضا باهنر عضو شورای مرکزی فراکسیون اصولگرایان مجلس شورای اسلامی در گفتگو با مهر در خصوص جلسات فوق العاده روز سه شنبه مجمع تشخیص مصلحت نظام اظهار داشت: مجمع در جلسه مذکوربررسی چهار مورد اختلافی بین مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان از جمله موارد "ترکیب شورای پول و اعتبار، ترکیب هیئت امنای صندوق توسعه ملی، فاینانس، استفاده دستگاهها از منابع مالی خارجی" را  به اتمام رساند.

این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام اضافه کرد: اما بررسی دو مورد اختلافی "انتخاب رئیس کل بانک مرکزی و ترکیب شورای هماهنگی نهادهای نظارتی" به جلسه روز شنبه هفته آینده مجمع موکول شد.

وی در خصوص انتقاد برخی از مسئولان نسبت به عملکرد مجمع عنوان کرد: بر اساس اصل 112 قانون اساسی مجمع تشخیص مصلحت نظام می تواند در مواردی خاص که به مصلحت نظام است اجازه دهد خلاف شرع و خلاف قانون اساسی عمل شود.

این عضو کارگروه حل اختلاف دولت و مجلس اضافه کرد: به عنوان مثال شورای نگهبان دو موضوع "فاینانس و استفاده دستگاهها از منابع مالی خارجی" را به دلیل اینکه ممکن است وام های خارجی ربوی باشند خلاف شرع تشخیص داد اما مجمع و مجلس به نفع دولت و به مصلحت نظام این موارد را تصویب کرد.

گفتنی است، دراصل 112 قانون اساسی آمده است "مجمع تشخیص مصلحت نظام برای تشخیص مصلحت در مواردی که مصوبه مجلس شورای اسلامی را شورای نگهبان خلاف موازین شرع و یا قانون اساسی بداند و مجلس با در نظر گرفتن مصلحت نظام نظر شورای نگهبان را تأمین نکند و مشاوره در اموری که رهبری به آنان ارجاع می دهد و سایر وظایفی که در این قانون ذکر شده است به دستور رهبری تشکیل می شود.

پیشنهاد سردبیر
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000