حلول ماه ربیع الاول
1389/10/22 10:12:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
عضو کمیته‌ میراث فرهنگی:

برخی افراد بخشی از مسؤولیت‌شان را به نیروهای لایق واگذار کنند

**عضو کمیته میراث فرهنگی مجلس شورای اسلامی گفت: مناسب است، برخی افرادی که در سازمان میراث فرهنگی و گردشگری چند مسؤولیت را برعهده دارند، خودشان با رعایت تقوای اداری و سیاسی، بخش‌هایی از مسؤولیت‌ خود را به نیروهای لایق، شایسته و متخصص واگذار کنند.

حسن ملک‌محمدی نماینده مردم شهرستان دامغان در مجلس در گفت‌وگو با ایسنا، بیان کرد: از نظر قانونی، هر فرد فقط از یک مرکز باید حقوق و مزایا بگیرد، ولی اگر از نظر مشورتی در مسائلی که افق آن‌ها به یکدیگر نزدیک است، فعالیت کند، خیلی منافات وجود ندارد و مشاورت را نمی‌توان شغل درنظر گرفت، زیرا مشاوری که حقوق و مزایا دریافت نمی‌کند و حتا وقت زیادی نیز صرف نمی‌کند، شغل برای او محسوب نمی‌شود.

او ادامه داد: با این حال، با توجه به این‌که افراد تحصیل‌کرده و متخصص در جامعه زیاد هستند و سیاست دولت نیز ایجاد فرصت‌های شغلی است، مناسب است برخی افراد که چند مسؤولیت دارند، خودشان با رعایت تقوای اداری و سیاسی، بخش‌هایی از مسؤولیت‌شان را واگذار کنند تا از نیروهای لایق، شایسته و متخصص استفاده شود.

وی تأکید کرد: این کار علاوه بر این‌که مطابق با عقل است، با شرع و قانون نیز مطابقت دارد. هم‌چنین اگر کسی دو شغل داشته باشد و برای آن‌ها به‌صورت جداگانه حقوق، مزایا یا پاداش به‌شکل مستمر و قطعی یا موردی بگیرد، خلاف قانون و شرع عمل کرده است.

ملک‌محمدی هم‌چنین درباره‌ی انتقال بخش‌هایی از سازمان میراث فرهنگی و گردشگری به اصفهان و شیراز، گفت: این سازمان در موضوع انتقال، در راستای اجرای مصوبه‌ی دولت عمل کرد. در این‌باره ارزیابی اجمالی انجام داده‌ایم و از آنجا که سازمان میراث فرهنگی و گردشگری موظف به این کار بود، باید برای اجرای مصوبه از آن قدردانی کنیم، ولی نحوه‌ی اجرای این مصوبه و این‌که ملاحظات مربوط به کارکنان، خانواده‌های آن‌ها، موضوع مسکن و حقوق و پاداش لحاظ شده است یا خیر، به بررسی دقیق‌تری نیاز دارد.

او در این‌باره اظهار کرد: شاید هفته‌ی آینده که فعالیت مجلس آغاز شود، این موضوع را در کمیسیون فرهنگی مطرح کنیم و از سازمان میراث فرهنگی بخواهیم گزارش دقیق‌تری را به این کمیسیون ارائه کند، بویژه این‌که رعایت حال کارکنان در این انتقال باید درنظر گرفته شود.

نماینده مردم دامغان در خانه‌ی ملت در ادامه درباره‌ی واگذاری بناهای تاریخی و کاخ ـ موزه‌ها به بخش خصوصی با اشاره به این‌که در این‌باره باید اصل 44 قانون اساسی را ملاک قرار دهیم، گفت: به‌طور کلی، خصوصی‌سازی از برجسته‌ترین ویژگی‌های برنامه‌ی پنجم توسعه است؛ ولی در واگذاری بناهای تاریخی به بخش خصوصی حتما چهار اصل مصلحت، حکمت، عزت و حفظ سرمایه‌های ملی و تاریخی باید کاملا رعایت شود. پس از آن دولت نیز با دقت، مدیریت، نظارت و هدایت کند. در این صورت، مانعی نیست که مدیریت برخی اماکن یا بخش‌ها به بخش خصوصی واگذار شود.

او افزود: مسلم است که در امر واگذاری، میان کسی که بنایی را در اختیار می‌گیرد و هدف اصلی و مکان مورد نظر باید سنخیت وجود داشته باشد.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: در این موضوع، هدف نباید انتفاع باشد، بلکه هدف باید یک نوع خدمت تاریخی و فرهنگی به جامعه باشد، نه مانند بانک‌ها که هدف‌شان فقط انتفاع بانک است. میراث فرهنگی امانت‌دار فرهنگ، تمدن و تاریخ ایران است و هدفش باید ارائه‌ی خدمات تاریخی ـ فرهنگی به جامعه باشد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet