خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1387/05/08 12:47:00
سرویس فرهنگی

نادران از پاسخ وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درخصوص توقیف سه روزه خبرگزاری فارس قانع نشد

پاسخ وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به سوال الیاس نادران در مورد توقیف سه روزه خبرگزاری فارس، وی را قانع نکرد و سوال برای بررسی های بیشتر به کمیسیون ارجاع شد.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، نماینده تهران در جلسه علنی روز سه شنبه و در تشریح سوال خود از وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار داشت: پیرو  انتشار خبری  در خبرگزاری فارس مبنی بر احتمال جابجایی رئیس کل بانک مرکزی که به صورت شفاهی به خبرگزاری اطلاع داده می شود خبرگزاری سه روز توقیف شده است. فردای آن روز این موضوع کتبا به خبرگزاری ابلاغ می شود.

وی افزود: پیرو این مساله بنده و آقای سروری سوالی را مشترکا از وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی مبنی بر اینکه جایگاه قانونی هیات نظارت بر خبرگزاری های دولتی و مستد قانونی آن چیست مطرح کردیم.

نادران با طرح این سوال که هیات نظارت بر خبرگزاری ها به استناد چه قانونی تشکیل شده است، گفت: آنچه در کمیسیون اظهار شد این بود که هیات نظارت بر اساس یک آیین نامه اجرایی که در سال 84 به تصویب هیات وزیران رسیده است تشکیل شده است اما وقتی بنده به این مستندات مراجعه کردم مشاهده کردم که در مقدمه این آیین نامه ذکر نشده که این آیین نامه در راستای اجرای چه قانونی تدوین شده است.

وی ادامه داد: دلیل دومی که این آیین نامه وجاهت قانونی ندارد این است که دولت مشابه این آیین نامه را به عنوان یک لایحه دو فوریتی به مجلس آورد اما در مجلس نه تنها دو فوریت بلکه یک فوریت آن هم رای نیاورد و قرار شد بصورت عادی به این لایحه رسیدگی شود.

نماینده تهران خاطرنشان کرد: نکته دیگر شکل اجرای این تصمیم است. در حالی که با استناد به همین آیین نامه باید مراحلی طی می شد تا اینکه خبرگزاری برای سه روز تعطیل شود، نه دفاعیات مسئولین شنیده شد و نه از قبل به صورت کتبی به خبرگزاری ابلاغ شد.

وی یادآور شد: نکته دیگر این است که از این دست اخبار بسیاری از خبرگزاری ها و سایت های خبری و شخصی که پشتیبانی های سیاسی و دولتی دارند منتشر می کنند اما چگونه است که فقط اخباری که علیه مقامات دولتی و در راستای پیش بینی جابجایی مقامات دولتی است چنین مورد بی مهری قرار می گیرد.

نادران تاکید کرد: باید فضای رسانه ای کشور به حدی آزاد باشد که مردم و رسانه ها بتوانند اظهارنظر کنند.

لازم به ذکر است پس از ارائه توضیحات وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، نادران از این پاسخ قانع نشد و سوال برای بررسی های بیشتر به کمیسیون ارجاع شد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet