هدر اصلی
1389/10/22 08:03:00
سرویس فرهنگی
از سوی کتابخانه مجلس

کتاب نقباء البشر یا طبقات اعلام الشیعه قرن چهاردهم به زودی منتشر می‌شود

**کتاب "نقباء البشر یا طبقات اعلام الشیعه قرن چهاردهم" به زودی با تصحیح جدید توسط کتابخانه مجلس شورای اسلامی منتشر می شود.

"سید ‌محمد طباطبایی"(منصور) پژوهشگر با بیان این مطلب گفت: تصحیح «نقباء الیشر» سده چهاردهم کتاب طبقات اعلام شیعه شیخ آقا بزرگ تهرانی را تصحبح کرده ام که به زودی از سوی کتابخانه مجلس شورای اسلامی منتشر می شود.

کتاب طبقات اعلام الشیعه، دائرة المعارفی حدود 20 جلد در شرح احوال، آثار عالمان و رجال شیعه از قرن چهارم تا چهاردهم هجری قمری است که کتاب شناس نامدار شیعه شیخ آقابزرگ تهرانی آن را تألیف کرده است.

وی ادامه داد: شیخ آقا بزرگ، کتاب طبقات اعلام الشیعه را برحسب تعداد قرون غیبت امام علیه السلام به یازده بخش تقسیم کرده و هر بخش را به قرنی از سده چهارم هجری تا چهاردهم هجری اختصاص داده است.

طباطبایی با بیان این مطلب که این کتاب در سه مرحله منتشر شده است، تصریح کرد: مرحله اول در زمان حیات مولف بوده و چون مولف اطلاعات خود درباره قرن های اخیر را کاملتر از قرن های گذشته می دید تصمیم گرفت برخلاف ترتیب تاریخی، انتشار کتاب را از عصر حاضر شروع نماید و قسمتی از مطالب مربوط به سده 13 و 14 را در زمان حیات خود، در نجف اشرف چاپ و منتشر کرد. در مجلدات 14 که خود در 4 جلد تنظیم شده 2228 دانشمند معاصر معرفی شده اند و در مجلد قرن 13 که خود در 2 جلد تنظیم شده 1562 نفر از دانشمندان قرن سیزدهم را معرفی می نماید. البته هنوز بخشی از این کتابهای مربوط به قرن 13 و 14 و یادداشت هایی که به خط خود شیخ می باشد، چاپ نشده و در کتابخانه موقوفه نجف موجود است.

طباطبایی در اشاره به کار خود گفت: من نیز در بخش نهایی طبقات اعلام شیعه با عنوان «نقباء البشر» که مربوط به قرن چهاردهم هجری قمری است، تصحیح، تعلیق و استداراکاتی انجام داده‌ام که برای انتشار به واحد پژوهش کتابخانه مجلس شورای اسلامی سپرده شده است.

وی افزود: طبقات اعلام شیعه در واقعه شناسنامه شیعه است و شیخ آقا بزرگ تهرانی با تألیف این اثر به عنوان شناسنامه نویس شیعه شناخته شده است، این کتاب تاکنون آن‌چنان که شایسته است چاپ نشده و چاپ نجف نیز در 60 سال پیش بدون ارجاعات و تألیفات منتشر شده و نواقص بسیار دارد.

این پژوهشگر تصریح کرد: تاکنون نویسندگان و محققان بر روی قرن چهارده طبقات اعلام شیعه متمرکز نشده‌اند و کسی بر روی آن کار نکرده است، البته مرحوم علامه طباطبایی سال ها پیش در مشهد تعلیغات مرحوم شیخ آقا بزرگ تهرانی را با تعلیقات خود گردآوری کرد و آن را به صورت افست چاپ کرد، اما اثر من علاوه بر اینکه تصحیح است تعلیقات بسیاری را هم افزوده است.

وی در پایان گفت: "نقباء البشر فی القرن رابع عشر" تألیف شیخ آقا بزرگ تهرانی به زودی در 7 جلد شامل 5 جلد متن اصلی، یک جلد ذیل نقباء البشر ، یک جلد فهارس از سوی کتابخانه مجلس شورای اسلامی منتشر می شود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet