خبرگزاری خانه ملت

شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1387/05/08 13:02:00
سرویس صحن
نطق پیش از دستور

نماینده خرم‌آباد: دولت برای جبران عقب‌افتادگیهای گذشته لرستان ادا دین کند

نماینده مردم خرم‌آباد ضمن انتقاد نسبت به بی‌توجهی‌ها، کم لطفی‌ها و بی‌مهری‌ها به استان لرستان و عدم تحقق عدالت در تخصیص منابع، ثروت و امکانات از دولت خواست بمنظور جبران مافات و اداء دین نسبت به عقب‌افتادگیهای گذشته اقدام نماید.

به گزارش خانه ملت، متن نطق "رضا رحیمی‌نسب" دومین ناطق پیش از دستور جلسه علنی روز سه‌شنبه مجلس شورای اسلامی به این شرح است:

بسم‌ الله الرحمن الرحیم

پیشایش مبعث عظیم‌الشأن پیامبر اسلام را تبریک عرض می‌کنم. درود می‌فرستم به روح بلند و ملکوتی حضرت امام که از ملتی در بند و به استضعاف کشیده، امتی واحد بوجود آورد. عرض ارادت به پیشگاه مقدس مقام معظم رهبری و عرض سلام و آرزوی توفیق و سرافرازی برای همکاران گرامی و سپاس بی‌شمار از مردمان شریف و فهیم سرزمین عزیزم ایران و مردم نجیب حوزه انتخابیه‌ام خرم‌آباد و بخشهای تابعه.

برادران و خواهران! تاریخ این مرز و بوم گواه محکمی است بر اینکه لرستان همیشه خار چشم ظالمان و مستبدان بوده و هیچ‌گاه حضور زورمدارانه قلدرمآبان را بویژه در عصر اخیر، رضاخان قلدر را تحمل نکرده و مبارزات مستمر عشایر لرستان با قشون رضاخانی و قتل‌عام مردم و اعدام دستجمعی سران ایلات، گوشه‌هایی از این تاریخ پر فراز و نشیب است. بهمین خاطر لرستان هیچ توقعی از قاجار و پهلوی نداشت و برای سرنگونی رژیم منحوس پهلوی و تثبیت انقلاب دوشادوش ملت ایران جانفشانی کرده که به تناسب جمعیت، بیشترین نیروها را به جبهه‌های حق علیه باطل اعزام و بهمین نسبت بیشترین شهید، جانباز و آزاده را تقدیم انقلاب نموده و دومین استان خسارت‌دیده جنگ بعد از خوزستان هستیم. با این همه متأسفانه لرستان هم‌اکنون در بخش خاکستری نقشه توسعه ایران اسلامی قرار گرفته، هر چند ما اعتقادی به ایرانی آباد و توسعه یافته داریم، اما عدم تحقق عدالت در تخصیص منابع، ثروت و امکانات کشور اوج نگرانی استانهای عقب‌ نگهداشته شده است.

مجلس هشتم در حالی فعالیت خود را آغاز کرده است که دنیا تحت سیطره فرهنگی ـ اقتصادی زورمداران و زراندوزان می‌باشد و آنانی که بدنبال تسلط بر ذخایر انرژی ملتها و کسب درآمد نامشروع هستند و در این مسیر از قتل‌عام زنان و کودکان هم ابایی ندارند و در چنین شرایطی پرمخاطره، قانونگذاران، سیاستمداران و اقتصاددانان کشور می‌بایست با بهره‌گیری از هوش ایرانی و بومی، مشکلات اقتصادی مردم را مرتفع نمایند. بی‌شک اقتصاد مریض، تک محصولی، بی‌برنامه و متکی بر سلیقه‌ها که با تغییر مدیران، تغییر روش می‌دهد نمی‌تواند منافع ملت را تأمین کند، در این راستا فشار مضاعفی بر دهکهای پایین جامعه بخصوص استانهای محرومی چون لرستان وارد خواهد شد.

در حوزه جهانی و منطقه‌ای ترتیبات خاصی در حال شکل‌گیری است؛ تشکلهای بین‌المللی اقتصادی مانند W.T.O بر حوزه جغرافیایی بسیاری از ملتها تسلط پیدا کرده و جاذبه‌های اقتصادی، ظرفیتها و قابلیتهای خود را هر روز بیش از پیش به رخ می‌کشاند؛ این در حالی است که تاکنون مجلس و دولت ما استراتژی خاصی در قبال این ظرفیت عظیم اقتصادی در پیش نگرفته، از سوی دیگر کشورهای منطقه بخصوص کشورهای حاشیه خلیج‌فارس بصورت تصاعدی بر قدرت و نفوذ اقتصادی خود افزوده که متأسفانه در نقطه مقابل، برنامه‌ریزی‌های ما برای رسیدن به این حرکت سریع، روندی نامعلوم و مبهمی را طی می‌کند.

در حوزه استانی می‌توان گفت که بی‌توجهی، کم‌لطفی و تبعیض بین استانهای برخوردار و محروم بگونه‌ای معنادار روند مشارکت مردم حوزه انتخابیه‌ام خرم‌آباد و لرستان را پایین آورده به نحوی که با روند فعلی اقتصاد، قطره‌چکانی بودجه به استان لرستان هیچ امیدی به بهبود اوضاع نیست. ما از سازندگی دولت آقای هاشمی‌رفسنجانی بهره‌ای ندیدیم، خیری از اصلاحات دولت خاتمی هم نصیب ما نشد، متأسفانه هنوز چشم‌ به راه عدالت دولت آقای احمدی‌نژاد هستیم.

رتبه نامبارک اول از حیث بیکاری با توجه به اینکه از تعداد 1 میلیون و 700 هزار نفر جمعیت، 900 هزار نفر را جوانان تشکیل می‌دهند.

تعطیلی نوبتی کارخانه‌های محدود و تأسیس‌شده قبل از انقلاب و حراج کارخانه‌ها و تاراج امکانات آنها به بهانه خصوصی‌سازی.

توسعه نیافتگی زیرساختها، سیاست‌زدگی بیش از حد آموزش و پرورش و دانشگاهها، افت شدید کیفیت آموزشی، اجراء نشدن طرحهای عمده اشتغالزایی، مدیریت ناکارآمد، هم تجربه و فاقد برنامه و غیربومی.

نگاه ناعادلانه دولت به لرستان در ادوار مختلف نه شایسته نظام مقدس اسلامی است و نه سزاوار مردم نجیب لرستان و اینگونه است که لرستان کنونی باید حسرت روزهای سال 1345 را که بعنوان بهترین شهر ایران معرفی شده را بخورد.

همکاران عزیز! امروز ارمغان این مشکلات برای شهر و استان من افسردگی، بی‌انگیزگی جوانان، بالا رفتن آمار اعتیاد و خودسوزی و خودکشی، ناامیدی پدران و مادران رنج‌دیده را بدنبال دارد بگونه‌ای که بیم آن می‌رود حاصل این نسل‌کشی غیر عمدی بحرانی سیاسی ـ اجتماعی را بدنبال داشته باشد. لذا ما می‌توانیم بهترین فرصتهای لرستان را در چهار بخش گردشگری، مهار آبها و تولید انرژی، کشاورزی و صنایع برنامه‌ریزی کنیم.

استان لرستان سرشاخه رودخانه‌ها و سدهای مهم ایران مثل کرخه، کارون، دز و منشاء انتقال آب به استانهای مرکزی و قم با خروجی 13 میلیارد مترمکعب در سال است. این در حالی است که در طی 16 سال دولتهای سازندگی و اصلاحات، دهها سد بزرگ و کوچک برای تولید انرژی و مصارف کشاورزی در کشور ساخته شده که علی‌رغم این ظرفیت عظیم هنوز سد مهمی در لرستان و حوزه انتخابیه‌ام احداث نشده است.

لرستان 800 هزار هکتار زمین زراعی دیم و آبی را بخود اختصاص می‌دهد و بعد از استانهای شمالی دومین استان باران‌خیز کشور است، در حالیکه فقط 10 درصد این آبها برای زمینهای استان مصرف می‌شود. دومین استان تولیدکننده سنگهای تزیینی در کشور، وجود ذخایر سرشار نفت و گاز، وجود نیروهای مستعد و خلاق و قابل اعتماد برای نظام بعنوان مهمتری ظرفیت توسعه، بعبارتی خدا همه چیز به ما داده اما مسؤولین از ما دریغ داشتند.

تغییر و تحول بی‌برنامه و نامشخص در مدیریت کلان استان که برای مثال می‌توان به تغییر سه استاندار در طی سه سال گذشته عنوان نمود.

ایجاد وضعیت بغرنج برای استان لرستان بگونه‌ای که اکثر شهرهای استان بجای اشتیاق به جمع شدن حول محور مرکزیت استان آرزوی پیوستن به استانهای مرکزی، اصفهان، خوزستان و کرمانشاه را در سر می‌پرورانند.

امروز بی‌مهری دولتها و وزارتخانه‌ها شرایطی را برای خرم‌آباد و لرستان رغم زده که در اغلب شهرهای بزرگ ایران به جای کارگر فاقد مهارت افغانی از فرزندان تحصیلکرده لُر بعنوان کارگر ساده ساختمانی استفاده می‌شود که نمونه بارز آن فاجعه غم‌انگیز سعادت‌آباد تهران و مدفون شدن بیش از 17 نفر از برادران لرستانی من در زیر آوار است. آیا مدیران کلان کشور با خود اندیشیده‌اند که چرا همه این افراد لرستانی بودند؟ آیا این مهر تأیید بر همه گفته‌ها و نوشته‌های ما نیست؟

دولت بمنظور مهار بیکاری با استفاده از ردیفهای ملی، بخش صنعت و مهار آب و گردشگری را باید حمایت کند. دولت بمنظور جبران مافات و اداء دین باید نسبت به عقب‌افتادگیهای گذشته اقدام نماید. با توجه به قابلیتهای ارزشمند خرم‌آباد، کوهدشت و پلدختر در حوزه ذخایر نفت و گاز و درجه مرغوبیت این دو عنصر، لازم است که دولت به تعهدات خود و دولتهای گذشته عمل بکند و نسبت به ایجاد پالایشگاهها اقدام بکند.

جایگزینی نیروهای قابل اعتماد لرستان در سطوح تصمیم‌گیر و تصمیم‌ساز در حالیست که هم‌اکنون هیچ وزیر یا معاون وزیر و استانداری از استانداران کشور لرستانی نیستند و دردناکتر اینکه بیش از 50 درصد مدیریت کلان استان را نیروهای غیربومی و بی‌برنامه تشکیل می‌دهند.

باتوجه به تأثیرگذاری شخصیتهای کلان سیاسی از مناطق مختلف ایران به مراکز تصمیم‌گیری بویژه مراجع توزیع و تخصیص اعتبارات و نبود شخصیتهایی از این استان در این چرخه بسته قدرت، پیشنهاد می‌شود مجلس محترم با تصویب قوانین و ساز و کارها، میزان استفاده از رانتهای قدرت را به حداقل رسانده و عدالت را نه در شعار بلکه در عمل به عرصه پروژه‌بندی و تخصیص اعتبارات انجام دهد. والسلام‌ علیکم و رحمه‌ الله و برکاته

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet