انتخابات ریاست جمهوری
1389/10/22 11:38:00
سرویس سیاسی
یادداشتی از روح‌الله عباسپور؛

چرا مجلس به‌دنبال اخراج سفیر انگلیس و قطع رابطه با این کشور است؟

**روح الله عباسپور نماینده مردم بوئین زهرا در مجلس شورای اسلامی طی یادداشتی به بررسی موضوع اخراج سفیر انگلیس و قطع رابطه کشورمان با انگلیس پرداخته است. منبع: هفته‌نامه «ولایت» قزوین

به گزارش خبرگزاری خانه ملت،متن این یادداشت که در هفته نامه ولایت قزوین منتشر شده در پی می آید: 

در طول هفته‌ها و ماه‌های اخیر بحث‌های متعددی در کشور پیرامون اخراج سفیر انگلیس و قطع رابطه با این کشور مطرح شده است، این بحث‌ها عمدتاً به واسطه وجود شواهد و مدارک مستند و مستدلی است که در طول سالیان متمادی حضور سفرای متعدد و رفتارهای خصمانه این دولت علیه کشورمان وجود داشته است.

1- سفیر انگلیس در ایران خارج از عرف دیپلماتیک از مسیر فتنه‌آفرینی گام برداشته است.

نقش سفیر یک کشور در کشور دیگر همواره تسهیل‌کننده و تقابل بخش در تمامی زمینه‌هاست، این نقش که از سوی دولت‌ها مورد تأکید قرار می‌گیرد در مورد سفیر این کشور در ایران حالت دیگری به خود گرفته است و متأسفانه شاهد آن هستیم که «سایمون گس» در طول هفته‌ها و ماه‌های اخیر اظهارات غیرمسئولانه و مجهولی داشته است که اساساً در چارچوب وظایف و جایگاه یک سفیر نمی‌گنجد و بارها از طرق مختلف به وی تذکر داده شده اما هم شخص سفیر و هم دستگاه دیپلماسی کشور متبوعش این تذکرات را نادیده گرفته و همچنان شاهد تداوم این رفتارها و موضع‌گیری‌ها هستیم.

تداوم گستاخانه اظهارات مداخله‌جویانه سفیر انگلیس در ایران منجر به شکل‌گیری این اندیشه در مجلس شد که باید در برابر این رفتارها موضعی قاطع گرفته شود.

2- سیاست‌های رسمی و غیررسمی دولت انگلیس در مقابل جمهوری اسلامی ایران  مزورانه و به دور از منطق سیاسی است.

در طول سال‌های اخیر شاهد آن بوده‌ایم که دولت انگلیس همواره در موضع‌گیری‌های رسمی و غیررسمی خود حمایت از جریان‌های مخالف و گروه‌های ‌محارب را در دستور کار خود قرار داده و از سوی دیگر در جهت  مخالفت با نظام جمهوری اسلامی ایران، اقدامات عملی متعددی صورت داده است.

در پس از انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته که برخی در دام سیاست‌های دروغین مستکبرین عالم افتادند، دولت انگلیس بیشترین فتنه‌آفرینی و طراحی منفی در این زمینه را داشت و با استفاده از رسانه‌های استعماری‌اش تلاش کرد تا بر آتش فتنه بدمد و شرایطی را خلق کند که به برخی اختلافات دامن زده و بی‌ثبات‌سازی ایران را موجب شود.

3- مدعیان حقوق‌بشر با مخالفان خود چه کردند!؟

دولت انگلیس به عنوان استعمارگر پیر در هر جار و جنجالی در عالم حاضر است و با ژست‌های نظیر دفاع از حقوق‌بشر و دفاع از انسانیت تلاش می‌کند تا این حضور پلیدانه خود را موجه جلوه دهد. اما نکته اساسی اینجاست که همین مدعیان حقوق بشری و حقوق انسانی در برابر کوچکترین خواسته به حق مردم خود که یکی از نمونه‌های آن تجمع‌ شماری از دانشجویان این کشور در برابر پارلمان انگلیس بود، چه برخوردی از خود نشان دادند؟

این برخوردهای زشت و زننده که به کشته و مجروح شدن شماری از دانشجویانی که تنها خواسته‌های صنفی خود را مطرح کرده بودند نشان داد که این کشور با سردمداران مزور و دروغگو مواجه است که برای تأمین خواسته‌های جنایت‌آلودشان حاضرند حتی مردم و جوانان کشور خود را نیز قربانی کنند.

براین اساس نمایندگان بر تصمیم خود مبنی‌بر اخراج سفیر انگلیس از ایران و قطع رابطه سیاسی با این کشور پافشاری می‌کنند و خواستار تحقق هرچه سریع‌تر این خواسته خویشند.

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet