هدر موبایل
1387/05/08 13:15:00
سرویس صحن
نطق پیش از دستور

نماینده نهاوند: ایران ظرفیت فراوانی برای افزایش نقش خود در صحنه بین‌الملل دارد

نماینده مردم نهاوند با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران از ظرفیت فراوانی برای افزایش نقش خویش در صحنه بین‌الملل برخوردار است، ادامه این مسیر و افزایش این نقش را منوط به رعایت دو اصل عزت و حکمت دانست.

به گزارش خانه ملت، متن نطق "مهدی سنایی" سومین ناطق پیش از دستور جلسه علنی روز سه‌شنبه مجلس شورای اسلامی به این شرح است:

بسم‌الله الرحمن الرحیم

درود خداوند بر امام بزرگوار و راحل انقلاب اسلامی، شهیدان و ایثارگران انقلاب و جنگ تحمیلی و مردم شریف و غیوری که به برکت تلاشها و مجاهدتهای آنان نام این کشور در جهان عزت و افتخار یافته است.

اینجانب به اختصار در شرایط حاضر کشور به نکاتی در ابعاد مختلف اشاره می‌نمایم:

1 ـ به یاری خداوند و به برکت خون شهیدان و با رهبریهای داعیانه رهبر معظم انقلاب، امروزه جمهوری اسلامی ایران با توجه به اهداف و سخنان حقی که در زمینه‌های مختلف دارد، در پی کوششهایی که در پی سه دهه گذشته صورت گرفته است، از جایگاه مناسبی در جهان برخوردار است و در منطقه خاورمیانه و جهان اسلام نقش ویژه‌ای ایفاء می‌نماید.

برگزاری اجلاس کشورهای غیرمتعهد در این روزها در تهران حاکی از این واقعیت است که جمهوری اسلامی ایران محل اعتماد بسیاری از کشورها بویژه کشورهای در حال توسعه در جهان است و از ظرفیت فراوانی برای افزایش نقش خویش در صحنه بین‌الملل برخوردار است. ادامه این مسیر و افزایش این نقش در جهان منوط به رعایت دو اصل عزت و حکمت است که امیدواریم مسؤولین سیاستهای خارجی و دیپلماسی کشور باتوجه به حساسیت پرونده هسته‌ای ضمن پافشاری بر حق مسلم جمهوری اسلامی در دستیابی به فناوری هسته‌ای، این مسیر را با تدبیر و دوراندیشی و رعایت منافع ملی کشور طی نمایند.

2 ـ جای تردید و انکار نیست که کشور ما در شرایط کنونی بیش از هر زمان به وفاق و اجماع نظر نیاز دارد و می‌بایست تلاش کرد که در حوزه منافع ملی بویژه خط وحدت و وفاق و اتحاد دنبال شود. این اجماع و وفاق می‌تواند رویکرد عمیق دستگاههای کشور باشد بگونه‌ای که در عین حفظ استقلال بخشهای مختلف و رعایت تفکیک قوا نمونه‌ای از تعامل مناسب و جهت‌دهی حمایت فعالیتها بسوی منافع ملی کشور احساس شود.

اینجانب به دولت محترم نیز یادآور می‌شوم که نمایندگان مجلس با تصمیمات اولیه خود در مصوباتی که داشتند نشان دادند در صدد تعامل جدی و سازنده هستند و انتظار دارند که این تعامل نه یک‌جانبه بلکه دوسویه و همه‌جانبه باشد و از دولت محترم می‌خواهم به مجریان خویش در سطوح ملی و منطقه‌ای نیز توصیه نماید مسیر تعامل را با نمایندگان مردم که کمتر از ششماه از انتخاب آنان توسط مردم می‌گذرد، انتخاب نمایند تا در نهایت عزم و اراده جمعی برای آبادانی کشور در هیچیک از سطوح دچار خلل و آسیب نشود.

3 ـ شرایط اقتصادی کشور در حال حاضر شرایط ویژه‌ای است. متأسفانه تغییر مکرر سیاستها و تصمیمات و جابجایی فراوان مدیران موجب شده است این عدم ثبات اقتصادی به حوزه مدیریت نیز رخنه نماید و در نتیجه مردم عزیز ما علی‌رغم درآمد عظیم کشور از ناحیه نفت در حال حاضر، چنانچه باید، این درآمدها را در زندگی خود احساس ننمایند و اختلاف طبقاتی بیش از گذشته تشدید شود.

اینجانب ضمن سپاسگزاری از خدمات دولت و مجریان و همکاران آن، یادآور می‌شوم که امروزه کشور در همه بخشها نیاز به توجه بیشتر به روشهای علمی و کارشناسی دارد. زمان آزمودن آزموده‌ها گذشته است و اتخاذ تصمیمات کلان نیاز به کار کارشناسی گسترده و انتخاب مدیران براساس تخصص و تجربه دارد.

در رابطه با حوزه انتخابیه‌ام شهرستان نهاوند، ضمن قدردانی و سپاسگزاری از مردم شریف، باید به نمایندگان محترم و رئیس محترم جلسه عرض نمایم که نهاوند یک پایتخت فراموش‌شده است. نهاوند با 5700 سال تاریخ تمدن و با خدماتی که در ورود اسلام به ایران و در جنگ تحمیلی و انقلاب اسلامی نموده است از روند توسعه استان و کشور به صورت مجهولی عقب مانده است که با عزم عظیم مردمان آن و برنامه‌ریزی مدیران کشور جبران خواهد شد. زادگاه گروه ابوذر که در راه انقلاب جانفشانی کردند و زادگاه شهدای بزرگواری همچون شهید حیدری و شهید قدوسی نیاز به توجه بیشتری دارد.

در این زمینه توجه به خساراتهای ناشی از خشکسالی و سرمازدگی مردم شهرستان همچون سایر نقاط دیگر کشور و شامل شدن استان همدان را در نقاط خشکسالی دیده و سرمادیده کشور، یادآور می‌شوم.

همینطور توجه سازمان میراث فرهنگی و گردشگری را به هفتاد هکتار بافت تاریخی و فرسوده نهاوند جلب می‌نمایم که علی‌رغم اینکه حکایتگر بخشی از تاریخ تمدن ایران است متأسفانه رها و بلاتکلیف مانده است.

تسریع در آغاز و تکمیل جاده چهاربانده از دوراهی بروجرد تا دوراهی کنگاور و توجه به تسریع در احداث خط آهن و تعیین تکلیف کارخانجاتی است که سالهاست بناست اجرایی و احداث شوند مورد توجه و نیاز مردم است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet