هدر موبایل
1389/10/22 11:15:00
سرویس اقتصادی
عابدی:

نظارت مجلس بر بانک مرکزی ضروری است

**نماینده مردم فردوس و طبس در مجلس شورای اسلامی گفت: از آنجا که مجلس نظارت دقیقی بر این بانک ندارد، برای جبران آن در برنامه پنجم توسعه مصوب شد که مجلس بر عزل و نصب رئیس این بانک، مثل رئیس دیوان محاسبات کشور نظارت داشته باشد.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، "محمدکریم عابدی" در گفت‌وگو با هفته‌نامه بشارت نو یزد درباره ترکیب مجمع عمومی بانک مرکزی تصریح کرد: به هم ریختگی در نوع نظارت و کنترل بر سرمایه‌های ملی انکار ناپذیر است.

عابدی افزود: درآمدها و هزینه‌ها باید تحت نظارت و کنترل مجلس و دستگاه‌های نظارتی کشور باشد که به این منظور، باید یک ساختار پاسخگو داشته باشیم.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی درباره نقش بانک مرکزی در حفظ سرمایه‌های ملی توضیح داد: بانک مرکزی باید مستقل باشد و تحت نظر هیچ قوه‌ای نباشد تا سرمایه‌های کشور در آنجا جمع شود و به ویژه حساب‌های ارزی در آن کنترل شود. این بانک پیشانی سرمایه‌های ملی است که می‌تواند بانک‌ها، تورم، قیمت‌ها و... را کنترل کند.

عابدی ادامه داد: از آنجا که مجلس نظارت دقیقی بر این بانک ندارد، برای جبران آن در برنامه پنجم توسعه مصوب شد که مجلس بر عزل و نصب رئیس این بانک، مثل رئیس دیوان محاسبات کشور نظارت داشته باشد.

این نماینده در پاسخ به مخالفت‌های صورت گرفته با این مصوبه گفت: چطور رئیس دستگاهی چون دیوان محاسبات کشور باید از مجلس رأی بگیرد، بعد رئیس بانک مرکزی که از رئیس دیوان محاسبات به لحاظ مرتبه بالاتر و حساس‌تر است، نباید از مجلس رأی بگیرد؟

نماینده مردم طبس درباره فواید تصویب این مصوبه توضیح داد: به این ترتیب، رئیس بانک مرکزی در برابر دو قوه پاسخگو خواهد بود و مبنای تصمیم‌گیری مجلس نیز همین بوده است.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اضافه‌کرد: از آنجا که نظر شورای نگهبان درباره این مصوبه با مجلس متفاوت بود - با این استدلال که استقلال بانک مرکزی طبق قانون اساسی باید حفظ شود و نظارت مجلس مصداق تداخل قوا است- تصویب این ماده را صلاح ندانسته که این ماده برای تعیین تکلیف به مجمع تشخیص مصلحت نظام رفته است و باید منتظر بمانیم تا ببینیم رأی مجمع چیست.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet