هدر موبایل
1389/10/22 11:46:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
عضو هیات رییسه کمیسیون کشاورزی:

آبیاری تحت فشار و تسطیح لیزری زمین زراعی تا 60درصد مصرف آب را کاهش می‌دهد

**یک عضو کمیسیون کشاورزی، آبیاری تحت فشار و تسطیح لیزری زمین زراعی را موجب صرفه‌جویی ۶۰ درصدی آب کشاورزی دانست.

داود محمدجانی درگفت‌وگو با ایسنا، گفت: قبل از تصویب قانون هدفمندسازی یارانه‌ها و در مرحله‌ی بررسی مواد مربوط به بخش کشاورزی با احتمال بروز مشکلات مختلف، خواستار استمرار توزیع سوخت یارانه‌ای به این بخش بودیم و از وزیر جهادکشاورزی نیز این‌طور خواستیم؛ ولی پیشنهاد کمیسیون کشاورزی به جز یک مورد در صحن علنی به تصویب نمایندگان نرسید.

عضو هیات رییسه کمیسیون کشاورزی با اشاره به مشکل کشاورزان در تامین گازوییل با نرخ آزاد، گفت: پس از اجرای قانون هدفمند سازی بخش کشاورزی دچار مشکلات زیادی در تامین سوخت مورد نیازش شده و در صورت ادامه یافتن شرایط فعلی، کشاورزی کشور دچار ضرر و رکود شده و کشاورزان دست از زراعت می‌کشند.

نماینده‌ مردم آباده با اشاره به این مطلب که وزیر جهادکشاورزی از چالش‌های بخش کشاورزی اطلاع دارد، گفت: تهیه بسته کشاورزی برای پیشگیری از تعطیلی بخش کشاورزی خواسته نمایندگان مجلس است که به اطلاع وزیر جهادکشاورزی رسیده است. وزیر نیز با تحویل حدود دو ماهه سوخت بخش کشاورزی با قیمت علی‌الحساب 165 ریال موافقت و تاکید کرده مازاد نرخ سوخت در قالب تسهیلات دولتی انجام و بازپرداخت تسهیلات از سوی فعالان بخش کشاورزی به اجرا درخواهد آمد.

وی ابراز امیدواری کرد با گذشت زمان دولتمردان توجه ویژه‌تری به بخش‌های کشاورزی و حمل و نقل کنند.

محمدجانی خواستار توجه جدی‌تر متولیان هدفمندسازی یارانه‌ها به قیمت سوخت بخش‌های کشاورزی و حمل و نقل عمومی شد و افزود: با سپری شدن فصل زمستان و آغاز فصل احیاء زمین‌های زراعی (قبل از فصل بهار) چالش‌ها و مشکلات بخش کشاورزی در زمینه تامین سوخت با قوت بیشتری خودنمایی می‌کند، پس تا زمان باقی است باید نسبت به اتخاذ سیاست‌های حمایتی توجه جدی‌تر شود تا از زمین‌گیر شدن بخش کشاورزی جلوگیری شود.

عضو هیات رئیسه کمیسیون کشاورزی با آسیب‌شناسی علل اجرا نشدن سیاست بهره‌وری آب در بخش کشاورزی، گفت: وزارت جهادکشاورزی باید در تعامل با کشاورزان زمینه کشت محصولات کشاورزی با صرفه اقتصادی و افزودن سایر محصولات به سبد گندم، جو و ذرت را فراهم کنند. متولیان بخش کشاورزی با لحاظ شرایط اقلیمی، کاشت محصولات زراعی را با هدف توسعه بخش کشاورزی و به صرفه‌شدن تولید برای کشاورزان دنبال کنند.

وی با بی‌رغبت دانستن کشاورزان در استفاده از آبیاری تحت فشار، گفت: با وجودی که موانع استفاده از آبیاری تحت فشار از بین رفته است ولی مشخص نیست که چرا کشاورزان رغبتی به استفاده از این شیوه تمایلی ندارند. افزایش تسهیلات بانکی بلاعوض از دو به 5/2 میلیون تومان در هکتار و حذف پیمانکاران احداث کننده سیستم آبیاری تحت فشار از جمله دلایلی است که انگیزه کشاورز به استفاده از سیستم آبیاری تحت فشار را بسترسازی می‌کند. در صورت استقبال کشاورزان از این موضوع تا 30 درصد صرفه‌جویی در بخش آب کشاورزی به وجود می‌آید.

نماینده‌ی مردم آباده با اشاره به طرح پنج ساله استان فارس در تسطیح زمین‌های کشاورزی، گفت: در استان فارس طرحی به صورت آزمایشی به اجرا گذاشته شده است که پس از گذشت پنج سال نیمی از زمین‌های زراعی استان به صورت لیزری تسطیح می‌شود. با اجرای کامل این پروژه 30 درصد دیگر نیز در آب کشاورزی صرفه جویی شده و زمینه سهمیه‌بندی آب در این بخش به وجود می‌آید.

عضو هیات رئیسه کمیسیون کشاورزی پرداخت نیمی از هزینه تسطیح لیزری زمین‌های کشاورزی از سوی کشاورزان را کمک خوبی به آنان برای بهینه شدن استفاده آب زراعی دانست.

وی برقی کردن چاههای قدیمی را از دیگر راهکارهای استفاده بهینه از انرژی و کاهش هزینه‌های تولید برشمرد و افزود: اراده خوبی در وزیر نیرو در برقی کردن چاه تلمبه‌ها در مدت زمانی کمتر از پنج سال وجود دارد. بودجه این طرح نیز از منابع یارانه‌ای اختصاص یافته به وزارت نیرو تامین می‌شود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet