ایام محرم 1398
1387/05/08 12:50:00
سرویس فرهنگی
صفارهرندی در خصوص دلیل توقیف سه روزه خبرگراری فارس:

نمی توان در برابر شایعه پراکنی هایی که جامعه را دچار بحران می کند بی تفاوت بود

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پاسخ به سوال دو تن از نمایندگان تهران مبنی بر علت توقیف ۳ روزه خبرگزاری فارس گفت: چگونه می توان در قبال انتشار اخبار کذب و شایعه پراکنی هایی که جامعه را دچار بحران می کند بی تفاوت بود.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، مرتضی صفار هرندی که روز سه شنبه برای پاسخگویی به سوال مشترک الیاس نادران و پرویز سروری مبنی بر علت توقیف 3 روزه خبرگزاری فارس به مجلس آمده بود اظهار داشت: خبرگزاری های غیر دولتی مولود سال های اخیر هستند و ما در سال های گذشته تنها یک خبرگزاری داشتیم که قانون خاص خود را داشت، بنابر این ما در موضوعی ورود پیدا کردیم که سابقه ای به لحاظ قانونی نداشت.

وی افزود: در گذشته و قبل از سال 84 اگر یکی از مطبوعات شهرستانی از عرصه های قانونی تخطی می کرد برای آن عقوبتی پیش بینی شده بود در حالی که خبرگزاری های غیر دولتی می توانستند با خیال آسوده هر چه می خواهند انجام دهند. به همین دلیل و به خاطر خلاء قانونی موجود، هیات وزیران این آیین نامه را در اردیبهشت سال 84 وضع کرد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: در اینکه این آیین نامه، آیین نامه ای کامل و سند تمام عیاری نیست حرفی وجود ندارد اما تا زمانی که قانونگذار وارد شود و اقدام به تدوین یک قانون کامل و تاثیرگذار کند راهگشا بود.

وی اظهار داشت: سال گذشته و در اواخر دوره هفتم مجلس پیگیر این شدیم که این موضوع جنبه قانونی پیدا کند بنابراین لایحه ای را به مجلس فرستادیم تا قانون مطبوعات نسبت به خبرگزاری های غیر دولتی هم شمول پیدا کند اما مجلس هفتم به هر دلیلی نه با دو فوریت و نه با یک فوریت آن موافقت نکرد.

وی ادامه داد: این بدین معنا بود که نمایندگان نیازی به قانون احساس نکردند و همان آیین نامه را برای پیگیری صالح تشخیص دادند.

صفار هرندی با بیان اینکه خبرگزاری فارس یک خبرگزاری تاثیرگذار با گرایش های نسبتا خوب است، گفت: بنده خود قبلا عضو شورای هفتگی بودم که برای این خبرگزاری خط مشی تعیین می کرد و سابقه پیشین من به هیچ وجه نشان دهنده تمایلات خصمانه علیه این خبرگزاری نیست.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در خصوص شکل توقیف خبرگزاری فارس گفت: زمانی که خبر برکناری رئیس بانک مرکزی در خبرگزاری منتشر شد جناب آقای مظاهری شوکه شده با مقامات مختلف تماس گرفتند که این چه طرز برخورد است و اگر قرار است این اتفاق بیافتد چرا از طریق رسانه ها باید مطلغ شوم.

وی افزود: اثر انتشار این خبر بر هم ریختگی و آشفتگی روانی در ذهن یک مدیر اقتصادی آن هم در شرایطی که کشور با مشکلات زیادی درگیر است، بود.

صفار هرندی خاطرنشان کرد: چگونه می توانستیم در قبال این نوع شایعه پراکنی ها که سبب می شود جامعه دچار بحران گردد بی تفاوت باشیم در حالی که دغدغه تعطیلی 3 روزه یک رسانه را داریم.

لازم به ذکر است پس از ارائه توضیحات وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، الیاس نادران از این پاسخ قانع نشد و سوال برای بررسی های بیشتر به کمیسیون ارجاع شد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet