هدر موبایل
1389/10/22 09:50:00
سرویس اقتصادی
رئیس هیأت تحقیق و تفحص از ستاد مبارزه با قاچاق ارز و کالا اعلام کرد؛

خلأ قانونی؛ مهمترین عامل قاچاق کالا

**رئیس هیأت تحقیق و تفحص از ستاد مبارزه با قاچاق ارز و کالا گفت: اجرای هدفمندسازی یارانه‌ها به کاهش قاچاق می‌انجامد.

"علی‌اکبر اولیاء" در گفت‌وگو با  هفته‌نامه بشارت نو یزد درباره روند تحقیق و تفحص از این ستاد گفت: طبق آیین‌نامه مجلس، جزئیات گزارش‌های تحقیق و تفحص نباید منتشر شود. اما در مجموع، بعد از اینکه رئیس قبلی هیأت استعفا داد و من به لطف دوستان به عنوان رئیس هیأت انتخاب شدم، مدتی درگیر برنامه پنجم بودیم که به همین دلیل فعالیت چندانی نداشتیم.

وی ادامه داد: بعد از آن، گروه کاری خود را تشکیل دادیم و با مکاتباتی با همه دستگاه‌های عضو ستاد مبارزه با قاچاق کالا داشتیم، از ایشان خواستیم اطلاعات خود را در اختیار ما قرار دهند. یک آگهی نیز منتشر کردیم که سازمان‌ها و ادارات هر کدام اطلاعاتی در این زمینه دارند، در اختیار دبیرخانه قرار دهند. همچنین نشستی با آقای منتظری، دبیر ستاد مبارزه با قاچاق و معاونان ایشان برگزار کردیم که گزارش‌ها و نظرات خود را ارائه دادند.

نماینده یزد و صدوق افزود: در این نشست، تصمیم گرفتیم به صورت خاص در پنج گروه یا قالب، شامل قوانین ومقررات، تعرفه‌ها، امور نظامی و انتظامی، وزارت کشور و. . . فعالیت کنیم و با استفاده از اطلاعات اولیه حاصله از دستگاه‌ها با این بخش‌ها وارد تعامل شویم و راهکارهای لازم را برای مبارزه با قاچاق و به منظور رفع نگرانی‌های ملی تدبیر کنیم.

او با اشاره به خلأ قانونی موجود در این زمینه گفت: دبیر ستاد کالا اعلام کرده‌اند که مهمترین عامل تشدید قاچاق، خلأ قانونی مربوط به مقررات کالا است. قوانین موجود مربوط به 50- 40 سال پیش است و کارایی لازم را ندارد.

اولیاء اعلام کرد: ستاد مربوطه قوانین لازم را تدوین کرده که به زودی آن را به دولت ارائه می‌دهند و یک نسخه از آن هم در اختیار ما قرار می‌گیرد. با توجه به ضرورت وجود قوانین کارآمد و برای تسریع روند تدوین و تصویب آن، ما پیشنهاد کرده‌ایم که اگر روند بررسی این قوانین در دولت طول می‌کشد، ما از طرف مجلس آن را به صورت طرح ارائه می‌دهیم.

رئیس کمیته تحقیق و تفحص از ستاد مبارزه با قاچاق ارز و کالا اظهار داشت: ما با اعضای این ستاد در تماس هستیم و امیدواریم بتوانیم راهکارهای مؤثری برای مبارزه با قاچاق کالا در نظر بگیریم. هرچند که با اجرای هدفمندسازی یارانه‌ها، بخش بزرگی از زمینه‌های بروز قاچاق از بین خواهد رفت، اما ما به دنبال آن هستیم که این معضل کلاً مرتفع شود.

وی درباره شیوه‌های تحقق این هدف توضیح داد: برای این منظور، ما راهکاراهای مختلفی داریم، از جمله تنظیم تعرفه‌ها به نحوی که قاچاق را کاهش دهد، برطرف شدن ضعف‌های اجرایی در مبارزه با قاچاق از طریق نیروهای مسلح و برخوردهای قضایی و انتظامی که هر یک در جای خود مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet