حلول ماه ربیع الاول
1389/10/22 12:53:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
رییس فراکسیون محیط زیست مجلس:

کاهش دخایر ماهیان خاویاری دریای خزر اسف‌بار است

**رییس فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی کاهش ماهیان خاویاری در دریاچه خزر را بسیار اسف‌بار توصیف و خاطرنشان کرد: تنها خاویار ایران در دنیا معروف و مشهور است که صادرات آن ارز خوبی عاید کشور می‌کرد، بنابراین این موضوع باید مورد توجه دولت، مجلس و دستگاه‌های ذیربط قرار گیرد.

محمدرضا تابش در گفت‌وگو با ایسنا، صید بی‌رویه را یکی از علل مهم کاهش خاویار دانست و تصریح کرد: علت دیگری که باید مورد بررسی قرار گیرد این است که بعد از فروپاشی شوروی سابق ادعایی در مورد چگونگی تفکیک دریای خزر شکل گرفت و بخشی از ماهیان خاویاری دریای خزر توسط کشورهای حاشیه دریای خزر که ساحل دارند صید می‌شود.

نماینده اردکان در خانه ملت با تاکید بر این‌که صید ماهیان خاویاری باید محدود شود، افزود: اما این محدودیت صید باید در قالب یک پروتکل و یا قرارداد منطقه‌ای صورت گیرد تا تمام کشورهایی که در دریای خزر ساحل دارند و در سواحل آنها ماهی خاویاری صید می‌شود، ملزم به رعایت این محدودیت شوند.

رییس فراکسیون محیط زیست مجلس موضوع کاهش ماهیان خاویاری را به موضوع پدیده گرد و غبار تشبیه و اظهار کرد: پدیده گرد و غبار تنها مربوط به مناطق بیابانی ایران نیست بلکه کشورهای حاشیه خلیج‌فارس نظیر عربستان و عراق در بروز این پدیده نقش دارند، در خصوص کاهش ماهیان خاویاری هم باید بررسی شود که چه بخشی مربوط به کشورهای حاشیه دریای خزر و چه بخشی مربوط به ایران می‌شود، اما آنچه مسلم است باید جلوی صید بی‌رویه ماهیان خاویاری گرفته شود.

تابش شیلات را دستگاه اصلی هم شیلات مقابله با این پدیده دانست و تاکید کرد: باید بررسی شود که سازمان‌های مربوطه چه فعالیت‌هایی را در راستای مقابله با کاهش ذخایر ماهیان خاویاری انجام داده است تا اگر بودجه و اعتباری نیاز دارند با کمک دولت و مجلس به آنها اختصاص یابد که وضعیت سر و سامان پیدا کند.

وی درباره تشکیل کمیته ملی حفاظت از ماهیان خاویاری و یگان ویژه حفاظت گفت: برای هر چیزی ضرورتی ندارد اول کمیته تشکیل دهیم بلکه باید ببنیم که علت وقوع این امر چیست چه عواملی دخیل و موثر بودند چه اقداماتی انجام شده و اگر ضرورت داشت کمیته تشکیل دهیم. موضوع کاهش ماهیان خاویاری در هیات رییسه فراکسیون مطرح و بررسی خواهد شد.

به گزارش ایسنا، در حالی که ماهی خاویاری جزء گونه‌های حمایت شده محسوب می‌شود و ضمن درج در فهرست قرمز اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت (IUCN) در فهرست کنوانسیون تجارت گونه‌های در معرض خطر انقراض (CITES) نیز قرار دارد، جدیدترین آمارها نشان می‌دهد طی 5 سال گذشته صید ماهیان خاویاری در ایران به یک چهارم و میزان خاویار استحصالی نیز به نصف کاهش یافته است در این حال مدیرکل محیط زیست استان گیلان ضمن هشدار نسبت به احتمال نابودی نسل ماهیان خاویاری خواستار تشکیل کمیته ملی حفاظت از ماهیان خاویاری و یگان ویژه حفاظت از این گونه ارزشمند جهانی شد.

از سوی دیگر بر اساس آماهای موجود در پی افزایش صید غیرمجاز در دریای خزر میزان استحصال خاویار طی 30 سال گذشته به یکصدم کاهش یافته است.

مهندس امیر عبدوس، مدیرکل محیط زیست استان گیلان پیشتر در این خصوص با اشاره به این که تمامی رودخانه‌های منتهی به دریای خزر برابر مصوبه شماره یک مورخ سال 1346 شورایعالی حفاظت محیط زیست به لحاظ صید حفاظت شده اعلام شده‌اند و مسوولیت این حفاظت بر عهده سازمان حفاظت محیط زیست است ضمن هشدار نسبت به احتمال نابودی نسل ماهیان خاویاری در صورت ادامه روند فعلی به ایسنا گفت: یکی از دلایل اصلی کاهش ذخایر ماهیان خاویاری صید در دهانه و مصب رودخانه‌های منتهی به دریای خزر بخصوص رودخانه سفیدرود به عنوان بزرگترین رودخانه شمال کشور است.

وی افزود: با شروع فصل تخم‌ریزی (‌اوایل اسفند ماه) ماهیان خاویاری از دریا به سمت رودخانه مهاجرت کرده و در سال‌های گذشته صید غیرمجاز و بی‌رحمانه در این مقطع خسارات زیادی را بر جمعیت و ذخایر این گونه تحمیل کرده است.

مدیرکل محیط زیست استان گیلان با اشاره به اقدامات اداره کل محیط زیست گیلان در این خصوص گفت: از جمله اقدامات این اداره کل در سال‌های گذشته متمرکز کردن تعداد زیادی از محیط بانان در این مقطع زمانی به دهانه مصب رودخانه سفیدرود به منظور کنترل شکار و صید بوده است که متاسفانه به دلایلی همچون وسعت بسیار زیاد محدوده مورد تاخت و تاز صیادان، جمعیت بسیار زیاد متخلفان و دست به خشونت زدن تعدادی از آنها به دلیل قیمت بالای خاویار که گاها منجر به درگیری با مامورین محیط زیست و در مقطعی تخریب اموال پاسگاه محیط بانی سفیدرود و به آتش کشیدن آن را به همراه داشت، کمبود امکانات حفاظتی و اعتبارات مورد نیاز، این اقدامات نتوانسته است مفید و موثر واقع شود.

وی خواستار تشکیل کمیته ملی حفاظت از ماهیان خاویاری و تشکیل یگان ویژه حفاظت از این گونه ارزشمند جهانی شد و گفت: این کمیته باید با دبیری سازمان حفاظت محیط زیست (معاونت محیط زیست دریایی) و عضویت دستگاه‌های ذیربط از جمله ستاد کل نیروهای مسلح و یگا‌ن‌های نظامی ـ نیروی دریایی سپاه و ارتش و ناجا ، سازمان بنادر و دریانوردی و شیلات و مدیران استانی این دستگاه‌ها در3 استان شمالی هرچه سریع‌تر برای نجات نسل ماهیان خاویاری تشکیل شود.

مدیرکل محیط زیست استان گیلان تصریح کرد: در عین حال پیش‌بینی طرح تملک دارایی سرمایه‌ای در برنامه پنجم در طرح‌های ملی سازمان حفاظت محیط زیست به منظور حفاظت از زیستگاههای ماهیان خاویاری، پیش‌بینی اعتبار به منظور گسترش طرح‌های تکثیر و رهاسازی ماهیان خاویاری توسط شیلات در 3 استان شمالی و توقف صید ماهیان خاویاری توسط شیلات همگی از اقدامات اولویت‌دار و لازم‌الاجراست که باید در دستورکار قرار گیرند.

وی در عین حال به ایسنا گفت: هماهنگی با نیروهای مسلح اعم از نیروهای دریایی سپاه و ارتش ، حراست دریا ، مرزبانی ناجا و تمامی دستگاههای دولتی ذیربط و کنترل شدید رودخانه استان در طول مقطع زمانی فصل مهاجرت آبزیان به رودخانه‌ها از اقداماتی است که می‌تواند در این زمینه بسیار موثر باشد که در این خصوص لازم است اعتبارات ویژه‌ای برای فراهم شدن تدارکات لازم هرچه سریع‌تر از سوی دستگاه‌های ذیربط اختصاص یابد.

مدیرکل محیط زیست استان گیلان بر ضرورت آموزش و اطلاع‌رسانی توسط رسانه‌های عمومی پیش از شروع فصل مهاجرت ماهیان خاویاری را ضروری خواند و خاطرنشان کرد: این امر موجب می‌شود تا در کنار اقدامات حفاظتی، افراد سودجو از عزم جدی مسوولان برای حفظ نسل ماهیان خاویاری که متعلق به نسل حاضر و نسل‌های آینده است آگاه شوند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet