هدر موبایل
1389/10/22 10:27:00
سرویس اقتصادی
عضو کمیسیون برنامه وبودجه:

نظام نادرست بانک مرکزی اقتصاد سرمایه و اشتغال را فلج کرده است

**عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: نظام نادرست بانک مرکزی اقتصاد سرمایه و اشتغال را در کشور ما فلج کرده است.

نمایندگان مجلس هفته گذشته همچنان بر تغییر نحوه انتخاب ریاست بانک مرکزی پا فشاری کردند. این امر در حالی انجام شد که برنامه پنجم از فیلتز شورای نگهبان گذشته بود و تغییر نحوه انتخاب ریاست بانک مر کزی نتوانسته بود جان سالم به در ببرد. ترکیب اعضای مجمع عمومی بانک مرکزی و نحوه انتخاب رئیس آن هفته گذشته در جلسه علنی مجلس شورای علنی پس از ایراد اولیه شورای نگهبان توسط نمایندگان مجلس اصلاح و مقرر شد رئیس بانک مرکزی بعد از معرفی و تأیید توسط اعضای مجمع عمومی بانک مرکزی با رأی اکثریت نمایندگان مجلس با حکم رئیس‌جمهور به این مقام منصوب شود. این ماده که تصویب آن با حواشی زیادی همراه بود با 175 رأی موافق از 220 نماینده حاضر 44 رأی مخالف و 11 رأی ممتنع به تصویب رسید.

"عباسعلی نورا" در گفت و گو با نشریه مندیل سیستان و بلوچستان با تأکید بر این که بانک مر کزی بانک حاکمیتی است نه بانک عامل گفت: این موضوع که شورای نگهبان این تصمیم را مغایر با قانون اساسی دانست برای من روشن نبود و نتوانستم خودم را توجیه کنم.

وی با بیان این که این بانک یک بانک سیاست‌گذار است افزود: بانک مرکزی بانک اجرایی نیست. این بانک نظارتی است و درخصوص سیاست‌گذاری‌های بانکی تصمیم‌گیری می‌کند، به همین دلیل اگر شورای سیاست گذاری، مجموعه‌ای از شورای حاکمیت داشته باشد مشکلی به نظر نمی‌رسد. ما قبلا هم دادستان داشتیم مگر مشکلی داشت؟ ما این تعارض فکری را ایجاد کردیم که ممکن است در آینده مشکلی از ایجاد شود.

نماینده زابل و زهک با انتقاد از دستوری بودن نظام بانک مر کزی در تشریح منافع تغییر نحوه انتخاب رئیس بانک مر کزی گفت: نظام بانک مرکزی با این قانون جدید می‌تواند از قاعده‌ای مستحکم برخوردار  باشد نظام دستوری حاکم بر بانک مرکزی باعث می‌شود وقتی دولت با مشکلی مواجه شود، برای رفع مشکل خودش به بانک مر کزی دستور دهد و در این صورت بانک مرکزی وظیفه‌اش این است که عمل کند در حا لی که اگر این دستورات در یک مجموعه حاکمیتی گرفته شود تمام قواعد بازی رعایت می‌شود و این تأثیر بسیار مثبتی بر تمامی شاخص‌های اقتصادی کشور خواهد داشت.

وی با اشاره به نقش بانک مر کزی در کل اقتصاد کشور ادامه داد: بانک مرکزی سیاست‌گذاری‌های پولی کشور را برعهده دارد و اگربر این بخش خدشه‌ای وارد شود همه مولفه‌ها و شاخص‌های اقتصادی از آن متاثر خواهد شد مثلاً نشر اسکناس، سود بانکی، سیاست‌گذاری‌های در بخش وام‌ها، هزینه کردن از محل محل تنخواه واقعاً چالش‌های بزرگی در مقابل نظام است. سیاست‌گذاری‌های بانک مرکزی تمامی جوارح مملکت را متاثر می‌سازد و این جوارح همیشه متاثر از سیاست گذاری‌های بانک مرکزی است.

نورا با انتقاد از عملکرد این بانک و بالا رفتن تورم افزود: اساس تورم به کنترل نقدینگی است و این بر عهده سیاست‌گذاری‌های بانک مرکزی است. چر ا در سا ل‌های گذشته حجم نقدینگی زیاد شده است؟ این سؤال بزرگی است که برای همه اقتصاد‌دان‌های ما مطرح است. به نظر من نظارت کاملی بر نظام اقتصادی ما وجود ندارد. این مشکل به این علت است که تصمیم‌گیرنده بانک مرکزی است.

 نورا با موشکافی بیشتر ادامه داد: مثلاً تورم یکی از عوامل است. نحوه مبادلات بانکی، ‌سود بانکی وبسیاری از مشکلات که اشاره شد بر اساس سیاست‌گذاری‌های بانک مر کزی انجام می‌گیرد و اگر امروز درست تصمیم‌گیری نشود یا سلیقه‌ای باشد یا ثبات نداشته باشد، سرمایه‌گذاری هم وجود نخواهد داشت. این بی‌ثباتی باعث شده است سرمایه‌گذار‌ها در کشور ما فقط از سرمایه‌گذاری‌های کوتاه‌مدت استقبال کنند وکسی از سرمایه‌گذاری‌ها بلند مدت و کلان استقبال نمی‌کند.

وی ، سود بانکی را از گره‌های کار عنوان می‌کند و می‌افزاید: سرمایه‌گذار وقتی می‌بیند سود بانکی معلوم نیست و در سال بعد چه سرنوشتی خواهد داشت خوب ‌ترجیح می‌دهد سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت داشته باشد. سود بانکی و سیاست‌های پولی ما ثبات ندارد و سرمایه‌گذار می‌ترسد ریسک کند. به همین دلیل سرمایه‌گذاری‌ها در کشو ر ما کوتاه‌مدت است. علت عدم توفیق ما در اشتغال هم همین است. در آمار‌ها می‌گویند یک میلیون و 300 هزار شغل ایجا د کرده‌اند. آخر چگونه است که این همه بیکار داریم؟

 نماینده زابل و زهک با اشاره به این که تغییر و تحولات جدید، این بانک را از نظام باثبات و پایداری برخوردار خواهد کرد افزود: در حال حاضر هیچ نظارتی بر این بانک وجود ندارد و این بانک در مقابل هیچ ارگانی پاسخگو نیست.

نورا به عدم نظارت بر دیگر بانک‌ها توسط این بانک انتقاد کرد و گفت: جالب این است که نظارت بر بانک‌های خصوصی بر عهده بانک مرکزی است و این در حالی که تمام بانک‌ها از عقود مبادله‌ای به عقود مشارکتی تغییر وضعیت دادند و هیچ نظارتی هم در کشور وجود ندارد.

نورا در توضیح بیشتر این مسئله ادامه داد: « عقود مبادله‌ای طبق قوانین شرعی اسلام شرایط سختی دارد. طرف نمی‌تواند سلیقه‌ای سود را بالا ببرد یا درآمد بانک را بالا ببرد یا سپرده را سود بیشتری بدهد. الان در سپرده‌گذاری بانک‌ها ی خصوصی عقود مشارکتی را جایگزین عقود مبادله‌ای کرده‌اند یعنی می‌گویند من با تو در این کار مشارکت می‌کنم 25 درصد سود به تو می‌دهم و در موقعی هم که می‌خواهند وام بدهند همین کار می‌کنند مثلاً بعضی بانک‌ها 25 یا 27 درصد سود می‌گیرند و می‌گویند این سود نیست. ما مشارکت کردیم در حالی که این سود است.

بانک مر کزی بر این عقود نظارت کامل نمی‌کند و من از معاون وزیر اقتصاد پرسیدم چرا این نظارت وجود ندارد؟ گفت به ما ربطی ندارد. خوب ما از کی باید سؤال کنیم؟ رئیس بانک مرکزی هم که در مقابل مجلس پاسخگو نیست. گفتم از وزیر اقتصاد می‌خواهم سؤال کنم، گفت : وزیر اقتصاد مسئول نیست. همه‌کاره بانک مر کزی است «بانک مرکزی هم که به ما پاسخگو نیست. آیا این واقعاً نقیصه نیست؟

عضو کمیسیون برنامه وبودجه در پایان با اشاره به نقش نظارتی مجلس در تمامی امور کشور گفت: مجلس یکی از وظایف مهمش نظارت بر قوانین و سیاست‌گذ اری‌هاست. بانک مرکزی به مجلس پاسخگو نیست و مجلس هم حق نظارت بر آن را ندارد در حالی که بزرگترین سیاست‌گذاری‌ها هم در بانک مرکزی انجام می‌شود. اگر ما نتوانیم بر آن نظارت کنیم، مجلس به چه دردی می‌خورد؟

موضوع استقلال بانک مرکزی یکی از حواشی جنجال‌برانگیز بررسی برنامه پنجم توسعه بود که در نهایت به اصرار نمایندگان مجلس شورای اسلامی انتخاب رئیس بانک مرکزی توسط رأی اکثریت مجلس موجب شد تا این موضوع برای رفع اختلاف میان مجلس و شورای نگهبان به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارسال شود.

نمایندگان و معاونان پارلمانی دولت در روزهای بررسی برنامه پنجم تمام تلاش خود را برای تغییر نظر مجلسی‌ها درمورد بانک مرکزی و نحوه انتخاب رئیس آنان به کار بردند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet