حلول ماه ربیع الاول
1389/10/22 13:01:00
سرویس سیاسی

امروز؛ هفدهمین جلسه پارلمان نپال برای انتخاب نخست‌وزیر

**پارلمان نپال هفدهمین جلسه رای‌گیری برای انتخاب نخست‌وزیر جدید این کشور را امروز برگزار خواهد کرد.

به گزارش خانه ملت به نقل از آسوشیتدپرس، بعدازظهر امروز نمایندگان پارلمان نپال در ادامه تلاش‌های یکساله اخیر خود برای انتخاب نخست‌وزیر جدید این کشور، در هفدهمین جلسه پارلمان به این منظور شرکت خواهند کرد.

رئیس کنگره نپال و یکی از رهبران احزاب سیاسی پارلمان این کشور تنها نامزد تصدی پست نخست‌وزیری در این کشور است که تاکنون از دستیابی به اکثریت آراء نمایندگان بازمانده است.

جلسه امروز پارلمان نپال به درخواست رئیس‌جمهور این کشور برای پایان دادن به بن‌بست سیاسی این کشور، برگزار خواهد شد.

نپال از اوایل ماه ژوئن گذشته از سوی دولت موقت این کشور اداره می شود و پارلمان این کشور نتوانسته است با برگزاری جلسات متعدد پارلمانی، نخست وزیر جدید این کشور را انتخاب کند.

پس از برگزاری 16 جلسه پارلمان نپال برای انتخاب نخست‌وزیر جدید این کشور، نامزد مورد نظر نتوانست اکثریت آراء را به خود اختصاص دهد و آینده مبهم حیات سیاسی نپال همچنان نگرانی‌های زیادی را برای مردم نپال به همراه دارد.

از سوی دیگر وضعیت اقتصادی نپال با رکود مواجه است و عدد تورم در این کشور روز به روز در حال افزایش است.

نخست‌وزیر پیشین نپال بر اثر فشارهای وارده از احزاب مخالف پارلمان در عدم توانایی برای کنترل وضعیت کشور از سمت خود برکنار شد و سپس از کشور گریخت.

ابتدا رهبر حزب مائویست‌ها و رئیس کنگره نپال دو نامزد شرکت‌کننده در این انتخابات بودند که هردوی آنها نتوانستند‌ اکثریت آراء نمایندگان را به خود اختصاص دهند. پس از شکست چند جلسه پارلمان در انتخاب نخست وزیر، رهبر حزب مائوئیست‌ها از عرصه رقابت خارج شد.

بحران سیاسی در نپال در حالی اوج می‌گیرد که پیش از این وزیر اقتصاد این کشور نامه‌ای به پارلمان نوشته و در آن ضمن توضیح شرایط بد و خطرناک اقتصادی این کشور، از نمایندگان خواست در معرفی نخست‌وزیر جدید نپال به سرعت عمل کنند.

به گفته مقام‌های سیاسی نپال تا وقتی که احزاب سیاسی در پارلمان بر مواضع سیاسی خود پافشاری کنند، انتخاب نخست‌وزیر این کشور با اکثریت آراء ممکن نخواهد شد.

شورشیان مائوئیست در سال 2006 با کنار گذاشتن سلاح‌های خود، حزب مائوئیست‌ها را تشکیل دادند و دو سال قبل در انتخابات پارلمانی پیروز شدند.

حزب مائوئیست‌ها اکنون ادعا دارد به عنوان بزرگترین حزب پارلمان، اختیار تشکیل دولت باید به آنها داده شود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet