هدر موبایل
1389/10/22 16:05:00
سرویس اقتصادی
عضو کمیسیون برنامه و بودجه:

با تاخیر در ارائه بودجه منافع مردم نادیده گرفته می‌شود

**عضو کمیسیون برنامه و بودجه با اشاره به مشخص بودن سیاست‌های کلی برنامه پنجم از دولت خواست تا به خاطر منافع مردم و مصالح کشور هرچه سریع‌تر لایجه بودجه سال ۹۰ را به مجلس ارائه کند.

"علی بنایی" نماینده مردم قم در گفت‌و‌گو با خبرنگار خانه ملت با اشاره به گذشت بیش از یک ماه از آخرین مهلت دولت برای ارائه لایحه بودجه سال آتی به مجلس، گفت: متاسفانه امسال هم مثل سالهای گذشته شاهد این بودیم که برخلاف مصوبه قانونی مجلس در خصوص ارائه به موقع لایحه بودجه و تعیین ۱۵ آذر به عنوان آخرین مهلت ارائه آن، دولت همچنان در ارائه بودجه برای بررسی و تصویب در مجلس تاخیر دارد.
عضو کمیسیون برنامه و بودجه با تاکید بر اینکه تاخیر در ارائه لایحه بودجه موجب ضرر وارد شدن به منافع مردم می‌شود، تصریح کرد: فرآیند بررسی لایحه بودجه در کمیسیون‌های تخصصی مجلس و همچنین کمیسیون تلفیق نیازمند صرف زمانی حدود دو ماه است که با تاخیر در ارائه لایحه بودجه، مجلس به ناچار مجبور می‌شود برای آماده کردن لایحه بودجه جهت سال آتی آن را در فرصت کوتاه تری بررسی کند.

وی افزود: از آنجا که برنامه بودجه بصورت مستقیم به زندگی و منافع مردم بستگی دارد، هرچه زمان بررسی و تدقیق بر روی آن کمتر باشد در نتیجه امکان اشتباه و اضرار به منافع مردم بیشتر می‌شود.


تاخیر در ارائه بودجه باعث بی‌نظمی مالی در کشور می شود


بنایی با بیان این مطلب که تاخیر در ارائه بودجه موجب تسری بی‌نظمی به سایر بخش‌های اقتصادی کشور می‌شود، گفت: وقتی بودجه دیر ارائه می‌شود و مجلس هم به ناچار آن را دیر برای اجرا ابلاغ می‌کند، ناگزیر زمان آغاز اجرای قانونی بودجه به اواخر فروردین و اوایل اردیبهشت موکول می‌شود و همین موضوع به صورت سلسله وار موجب ایجاد بی‌نظمی و تاخیر در امور مالی کشور می‌شود.
وی همچنین افزود: متاسفانه در سالهای گذشته همواره بودجه دیر‌تر از زمان مقرر به مجلس آمده است، در صورتی که مجلس هشتم دقیقا بنابر ضرورت صرف وقت کافی برای بررسی بودجه، آخرین مهلت آن را ۱۵ آذر تعیین کرد تا از این رهگذر بتواند منافع ملی کشور را بیشتر مد نظر قرار دهد.
نماینده قم، تاخیر در ارائه بودجه را به ضرر مجلس و دولت عنوان کرد و گفت: وقتی دولت بودجه را دیر‌تر از زمان مقرر ارائه می‌کند تنها مجلس متضرر نمی‌شود، بلکه دولت هم بواسطه اینکه زمان کافی برای توجیه نمایندگان در خصوص برنامه تقدیمی خود برای اقتصاد و اداره کشور ندارد، متضرر خواهد شد.
نمایندگان دوره هشتم مجلس شورای اسلامی در آغاز به کار این دوره از مجلس با تغییر در آیین نامهداخلی مجلس شورای اسلامی و در ماده ۲۱۶ از این آیین نامه دولت را موظف کردند تا لایحه بودجه سالانه را حداکثر تا ۱۵ اذر هر سال به مجلس تسلیم نماید، اما در سالهای اخیر لایحه بودجه هرگز زورد‌تر از نیمه دوم دی ماه به مجلس ارائه نشده است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet