هدر موبایل
1389/10/22 17:34:00
سرویس بین الملل
سروری:

اظهارات اشتون اقدامی برای فرار به جلو است

**عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی اظهارات مداخله‌جویانه مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا علیه تهران را در آستانه مذاکرات گروه ۱+۵ با ایران، فرار به جلو دانست و اعلام کرد: از هم اکنون می‌توان متوجه شد که ۱+۵ احساس شکست در مذاکرات استانبول را دارد.

"پرویز سروری" در گفت وگو با خبرنگار خانه ملت، با اشاره به اظهارات "کاترین اشتون"، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا که با دخالت در امور داخلی ایران خواستار آزادی جعفر پناهی کارگردان سیمنای ایران شده است، گفت: متاسفانه این روزها ما شاهد یک سلسله اقدامات در آستانه مذاکرات ایران با گروه 1+5 هستیم که نشان می دهد اعضای گروه 1+5 از مذاکره روی موضوعات اصلی نگران هستند.

نماینده تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر با اشاره به انتخاب شهر استانبول ترکیه به عنوان محل مذاکرات ایران و گروه پنج عضو دایم شورای امنیت (آمریکا، انگلیس، فرانسه، روسیه، چین و انگلیس) به علاوه آلمان، موسوم به گروه 1+5، خاطرنشان کرد: وقتی مکان مذاکرات به گروه 1+5 تحمیل شد، اظهارنظرهای واهی از سوی مقامات غربی علیه ایران افزایش یافت که طرح ادعاهایی همچون غنی‌سازی 40 درصد در ایران و اظهارات خانم اشتون جزء این ادعاها است.

سروری همچنین در بخش دیگر از سخنان خود با مداخله جوایانه خواندن ادعاهای اشتون علیه ایران در آستانه مذاکرات گروه 1+5 با ایران، به او توصیه کرد که تلاش کند موضع خود را به عنوان یک انگلیسی از موضع مقامات لندن جدا کرده و به موضوعاتی چون نقض حقوق بشر در انگلیس توجه کند.

نماینده تهران، ادامه داد: اشتون باید نگران دانشجویان انگلیسی باشد که به دلیل اعتراض به افزایش شهریه‌های خود از سوی پلیس انگلیس سرکوب شده و زیر فشارها، قدرت دفاع از خود را ندارند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس همچنین با یادآوری بازداشت دو آلمانی در تبریز، خاطرنشان کرد: خانم اشتون باید به این نکته توجه کند که دولت آلمان دو جاسوس را به خاک ایران فرستاده و حتی خانواده‌های آنها در دیدار با مقامات ایرانی به جاسوس بودن این دو آلمانی اذعان کرده و گفته‌اند که اشتباه صورت گرفته است.

سروری در ادامه با اشاره به افزایش ادعاها از سوی مقامات غربی علیه ایران در آستانه مذاکرات استانبول، خاطرنشان ساخت: افزایش ادعاها طی روزهای اخیر علیه تهران نشان می‌دهد که گروه 1+5 از همین الان احساس شکست در مذاکرات استانبول را کرده و برای همین راهی جز این ندارند که فرار به جلو کنند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با تاکید بر اینکه غربی‌ها با اتخاذ سیاست فرار به جلو تلاش برای تغییر محور مذاکرات ایران با گروه 1+5 را دارند، یادآور شد: البته این اقدام غربی‌ها امری تازه نیست و همیشه پیش از برگزاری مذاکرات ایران با گروه 1+5، برخی کشورهای غربی تلاش کرده‌اند نظرات خود را در این مذاکرات به جمهوری اسلامی تحمیل کنند.

سروری در پایان تصریح کرد: در این شرایط روند مذاکرات به سمتی پیش می‌رود که جهانیان بیشتر متوجه خواهند شد که غربی‌ها مخالف مذاکرات بوده و همیشه سعی در اعمال سیاست‌های دوگانه و یکجانبه‌گرایانه علیه دیگر کشورها  و بخصوص جمهوری اسلامی ایران را دارند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet