حلول ماه ربیع الاول
1389/10/22 17:45:00
سرویس فرهنگی
یحیی‌زاده:

گزارش هیأت تحقیق و تفحص از سازمان تربیت بدنی منصفانه است

**رئیس کمیته تحقیق و تفحص از سازمان تربیت‌بدنی گفت: امیدواریم ارائه گزارش این کمیته به مجلس، به اصلاح ساختار ورزش کشور منجر شود.

سیدجلال یحیی‌زاده در گفت‌وگو با هفته‌نامه «بشارت نو» یزد درباره روند فعالیت این کمیته گفت: همان طوری که ممکن است بسیاری از علاقه‌مندان بدانند، ما از 18 آبان سال 88 کار تحقیق و تفحص را با ابلاغ احکام اعضای هیأت از سوی هیأت‌رئیسه مجلس شروع کردیم. بلافاصله انتخابات هیأت‌رئیسه کمیته تحقیق و تفحص صورت گرفت و فعالیت ما شروع شد که 6 ماه مهلت قانونی آن در 18 اردیبهشت 89 تمام شد.

وی ادامه داد: اما به دلیل حجم زیاد کار، تأخیر در تأیید کارشناسان ما از سوی حراست مجلس به دلیل تجربه تحقیق و تفحص از قوه قضائیه و مشکلات ناشی از آن و برخی مقاومت‌ها از سوی مسئولان در جاهایی که ما باید ورود پیدا می‌کردیم، 6 ماه برای ما کافی نبود و نهایتاً مجبور شدیم یک 6 ماه دیگر که حداکثر فرصت ممکن برای تحقیق و تفحص است، زمان درخواست کنیم.

او افزود: هیأت‌رئیسه اول با سه ماه از مهلت درخواستی ما موافقت کرد و در نهایت، با مشاهده حجم وسیع کار، با کل 6 ماه موافقت کرد. در این مدت، کارشناسان ما با کمک هیأت 15 نفره تحقیق و تفحص، بررسی‌های لازم را نمودند.

یحیی‌زاده توضیح داد: بعد از پایان مهلت قانونی یک سال، هیأت یک ماه فرصت داشت تا این گزارش را به صورت مدون و مکتوب به کمیسیون فرهنگی ارائه کند و کمیسیون نیز یک ماه فرصت داشت تا با برگزاری جلساتی با حضور اعضای هیأت تحقیق و تفحص و با دعوت از مسئولان متخلف احتمالی، این گزارش را بررسی و در نهایت تصویب کند که ما فعلاً در این دوره هستیم.

این نماینده اظهار داشت: البته علی‌القاعده این یک ماه هم تمام شده، ولی من هم هنوز متحیر مانده‌ام که هیأت‌رئیسه به نحوی با درخواست مهندس علی‌آبادی جهت تمدید فرصت برای پاسخگویی به 70 و چند سؤال ما موافقت کرد. اما به هر حال سه‌شنبه آینده در کمیسیون فرهنگی، آخرین جلسه مشترک کمیسیون با هیأت تحقیق و تفحص با حضور آقایان علی‌آبادی و سعیدلو و سایر افراد مرتبط برگزار می‌شود و گزارش ما برای قرائت به هیأت‌رئیسه و صحن ارائه می‌شود تا هر وقت آنها فرصت کردند، این گزارش مفصل در نیم ساعت ارائه شود.

رئیس هیأت تحقیق و تفحص از سازمان تربیت‌بدنی درباره این گزارش بیان کرد: فکر می‌کنم کار فاخری انجام شده و امیدوارم این زحمتی که 15 نماینده مجلس و 8- 7 کارشناس متعهد و زبده در این مدت متقبل شده‌اند، با رأی کمیسیون به ثمر نشیند و پیش از بررسی لایحه بودجه 90، فرصت قرائت در صحن را پیدا کند تا این گزارش هم مثل تأسیس وزارت ورزش، به کمک این حوزه بیاید و ورزش بتواند در مسیر صحیحی حرکت کند و ما شاهد ارتقای ورزش در ورزش همگانی و قهرمانی و کسب افتخارات بیشتر باشیم.

او درباره عکس‌العمل مسئولان نسبت به این گزارش عنوان کرد: واکنش‌ها نسبت به این گزارش متفاوت بوده است. برخی فکر می‌کنند این گزارش به دنبال نادیده گرفتن زحمات ایشان در ساخت و سازها و کسب افتخارات بوده، اما ما به دنبال این بوده‌ایم که اگر مشکلاتی در این دستگاه وجود دارد، به صورت شفاف مشخص کنیم و آن را به نهادهای مرتبط، از جمله قوه قضائیه ارجاع بدهیم تا آنها حرف آخر را بزنند و حکم صادر کنند.

یحیی‌زاده تأکید کرد: ما به دنبال نادیده گرفتن موفقیت‌ها نبوده‌ایم و برخی از اعضای هیات، دلواپس آن هستند که آن همه زحمتی که درباره این گزارش کشیده شد، با رأی کمیسیون به چه سرانجامی ختم می‌شود. ما معتقدیم 15 عضو هیأت و 17 عضو کمیسیون فرهنگی، هدف واحد و خالصانه‌ای در این زمینه دارند و هیچ‌کس به دنبال این نیست که بی‌جهت بخشی از مدیریت کشور را زیر سؤال ببرد.

این نماینده ادامه داد: ما در بین دو معذور قدم می‌زنیم، یکی آبروی نظام و اصلاح ساختار آن و حفظ سلامت آن و دیگری آبروی افرادی که در این سال‌ها خدمات بسیاری هم انجام داده‌اند، ولی چه‌بسا بر اثر غفلت‌هایی، دچار لغزش هم بوده‌اند. وظیفه ما این بوده که آن‌طور که قانون مشخص کرده، بدون حب و بغض، تخلفات احتمالی را مشخص کنیم تا شاهد تکرار آن در ورزش یا حوزه‌های دیگر نباشیم.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet