هدر اصلی
1389/10/22 16:59:00
سرویس اقتصادی
فرهمند تأکید کرد؛

کشاورزان در هدفمندسازی باید حمایت شوند

**اشتغال این روزها از مهمترین دغدغه‌های کشوری است که بیشترین درصد جمعیت آن را قشر جوان و جویای کار تشکیل داده است. این مسئله شاید در کلانشهرها و مراکز استان‌ها دغدغه‌ای جدی باشد، اما اهمیت آن به اندازه شهرهای کوچک و روستاها نیست. جایی که به دلیل خشکسالی‌های گسترده، چندین سال است که اشتغال سنتی، یعنی کشاورزی، دامپروری، باغداری و. . . از رونق افتاده و از سوی دیگر، پای صنعت هم چندان به این مناطق باز نشده و بحران بیکاری در کمین اغلب شاغلان بالقوه آن است.

به گزارش هفته‌نامه «بشارت نو» یزد اجرای قانون هدفمندسازی یارانه‌ها که در آستانه یک ماهگی به سر می‌برد، این روزها به دغدغه جدیدی برای شاغلان بخش کشاورزی تبدیل شده است. این افراد که در وضعیت موجود، به سختی خود را سرپا نگه داشته‌اند و با هزار و یک حمایت و تسهیلات و یارانه و کمک و وام و معافیت دولتی، به زحمت چرخ تولید کشاورزی کشور را می‌چرخاندند، اکنون با افزایش گسترده قیمت اقلام مورد نیاز خود و در رأس آن، حامل‌های انرژی مواجه شده‌اند. مسئله‌ای که اگر به خوبی مدیریت نشود، می‌تواند تولید محصولات کشاورزی در کشور را به زانو دربیاورد.

اینها دغدغه‌هایی است که کاظم فرهمند، وکیل مردم ابرکوه، بافق، بهاباد، خاتم و مهریز هم در آن با ما شریک است. نایب رئیس دوم کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی اگرچه بر ضرورت توسعه صنعت برای اشتغالزایی در مناطق محروم تأکید می‌کند، اما عملکرد مسئولان در این زمینه را چندان قابل توجه نمی‌بیند.

وی از سوی دیگر، با تأکید بر فواید و پیامدهای مثبت قانون هدفمندسازی یارانه‌ها برای بخش‌های مختلف کشور و از جمله کشاورزی، حمایت دولت و ارائه تسهیلات مناسب به کشاورزان را در این برهه از زمان، ضروری و اجتناب‌ناپذیر می‌خواند.

 آقای فرهمند، با توجه به اینکه مسئله اشتغال این روزها مهمترین دغدغه جوانان است، فکر می‌کنید برای رفع این مشکل در شهرستان‌ها و مناطق کمتر برخوردار چه اقداماتی صورت گرفته یا باید صورت بگیرد؟

با پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی، زمینه برای تأمین امکانات روستایی فراهم گردید. ساخت جاده بین شهر و روستا، تأمین برق روستاها، آب آشامیدنی، امکانات بهداشتی و. . . نقطه امیدوارکننده‌ای برای روستاها بود. انتظار می‌رود حالا که دستی به صورت روستاها کشیده شده، مهاجران از شهرها به روستاهای خود برگردند و در یک فضای ساکت و آرام و با هوایی دلنشین و دور از گرد و غبار و سروصدای زندگی شهری، زندگی آرامی را داشته باشند. اما متأسفانه زمینه اشتغال در مناطق محروم و دورافتاده کمتر فراهم شده است و همین عامل، باعث می‌شود مهاجران، رغبتی به بازگشت نداشته باشند.

 به عنوان نایب رئیس دوم کمیسیون کشاورزی مجلس، فکر می‌کنید این بخش توان اشتغالزایی برای همه داوطلبان شغل را دارد؟

متأسفانه کشاورزی هم به علت استمرار خشکسالی نمی‌تواند پاسخگوی همه نیازهای اشتغال مردم باشد. هرچند هنوز ما در زمینه کشاورزی هم پتانسیل خوبی داریم، مجتمع‌های دامپروری، مجتمع‌های گلخانه‌ای، صنایع کوچک تبدیلی، پرورش ماهی، تولید محصولات پردرآمد و. . . نمونه‌ای از راه‌های اشتغال است که باید مسئولان مربوطه به فکر این تحول باشند. ولی به این نکته باید توجه داشت که حل مشکل اشتغال با توسعه صنعت در کنار کشاورزی امکان‌پذیر خواهد بود. اگر نگاهی به گذشته شهرها بکنیم، به خوبی این موضوع را درک می‌کنیم.

 این توسعه صنعتی در استان شما تا چه حد تحقق یافته است؟

توسعه معدن در بافق، توسعه صنعت در اردکان و میبد و صدوق و یزد و تا حدودی در مهریز، نمونه‌هایی از آن است. ولی در شهرهایی مثل خاتم، ابرکوه، بهاباد و تا حدودی مهریز کمتر در این زمینه کار شده است. در شهرستان بافق هم صنایع مرتبط با معدن در حال اجرا است. فولاد و گندله‌سازی نمونه‌هایی از آن هستند. بنابراین آنچه که امروز بر مسئولان شهرهای توسعه نیافته لازم است و باید دنبال شود، توسعه کارخانجات در شهرستان‌ها است که باید جدی گرفته شود. در سال‌های اخیر، این کار تا حدودی دنبال شده و مجوزهایی هم گرفته شده ولی کندی کار نگرانی را برای شهروندان و آنهایی که به دنبال راه چاره اشتغال هستند، به وجود آورده است. شاید مشکلات اصلی سر راه توسعه صنعت در مناطق را بتوان در تأمین آب و سرمایه‌گذار و تسهیلات خلاصه کرد.

 پیشنهاد شما برای حل این مشکلات چیست؟

برای به نتیجه رسیدن آن، لازم است کارگروهی در هر شهرستان این موضوع را دنبال کند و به طور هفتگی با مسئولان مربوطه جلسه‌ای گذاشته شود، کارهای انجام شده گزارش داده شود و کارهایی که باید انجام شود نیز پیگیری گردد. متأسفانه بعضی از مسئولان شهرستان‌ها به این امر کمتر توجه می‌کنند. همین که به یک مانع برخورد می‌کنند، عقب‌نشینی می‌کنند و این درست نیست. شهرهای توسعه یافته هم روزی به همین شکل بوده‌اند و اگر می‌خواهیم به شاخص‌های توسعه آنها برسیم، باید تلاش کنیم. باید مسئولان را متوجه این موضوع کنیم که چرا برای تأمین آب یک کارخانه کوتاهی می‌شود.

 شاید علت این است که منابع آب برای بخش کشاورزی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

بارها گفته شده که تأمین آب کارخانه، فشار روی آب کشاورزی را کم می‌کند. اگر اشتغال در صنعت با مقدار اندکی آب ایجاد شود، مسلماً به کشاورزی کمتر فشار وارد می‌شود و این به نفع جامعه است. بنابراین مسئولان مربوطه باید به دنبال راه‌حل اساسی برای تأمین آب صنعت باشند و با رفع ایرادهای دست و پاگیر، موضوع را از طریق انتقال آب حل کنند.

 بعضاً دیده می‌شود برای انتقال آب، مسئولان شهر یا استان مبدأ مخالفت می‌کنند.

باید توجه داشته باشیم این مردم هم جزو جامعه ما هستند. اینها هم حق دارند از تخصیص آب استفاده کنند. حالا که در کنار لوله آب زاینده‌رود قرار نگرفته‌اند، آیا حق استفاده از آب از منابع دیگر را ندارند؟ اگر این‌طور است، بیایند فاز دوم انتقال آب را طوری طراحی کنند که از حاشیه شهرستان‌های تفت، ابرکوه، مهریز و خاتم بگذرد و به یزد برسد تا آنها هم بی‌نصیب نمانند. چرا باید طرح‌هایی که مصوب دولت است و دو سال است سر زبان‌ها افتاده، دنبال نشود؟ چرا آثاری از اجرای این طرح‌ها در بعضی از شهرستان‌ها وجود ندارد و یا اگر کاری انجام می‌گیرد، کند است؟ بنده به حکم وظیفه شرعی که دارم، در تمام جلساتی که در مراکز شهرستان‌های حوزه انتخابیه‌ام بوده، آن را مطرح نمودم و خواستار حل مشکل شده‌ام ولی پاسخ قانع کننده‌ای دریافت نکردم.

 آیا از طریق مسئولان وزراتخانه‌ای نیز برای پیگیری مشکل تأمین آب صنعتی اقدام کرده‌اید؟

بله، اما برای حل مشکلات موردی این کارخانجات، تشکیل جلساتی با حضور آقای استاندار و مدیران استان و یا جلساتی در وزارتخانه‌های صنایع و معادن و نیرو لازم است تا موضوع دنبال شود. بنده آمادگی کامل برای حضور در جلسات و دنبال کردن مسائل و مشکلات را دارم تا ان‌شاءالله باعث شکوفایی صنعت در شهرستان‌های محروم شویم و ندای جوانان و شیفتگان کار و اشتغال را لبیک گوییم و زمینه‌ای برای ایجاد امیدواری و تقویت روحیه آنها فراهم سازیم و این با هماهنگی مسئولان شهر و مدیران مربوطه و اعتقاد بیشتر آنها به این کار و پیگیری بیشتر آنها میسر خواهد بود.

 با گذشت نزدیک به یک ماه از اجرای طرح هدفمندسازی یارانه‌ها، تأثیرات این طرح را در بخش کشاورزی چگونه ارزیابی می‌کنید؟

طرح هدفمندسازی یارانه‌ها اگر درست اجرا شود، می‌تواند اقتصاد کشور را سالم نماید. چون هرچه یارانه‌ها در بخش‌های مختلف کمتر استفاده شود، به سمت یک اقتصاد سالم‌تر پیش می‌رویم ولی باید در این زمینه با برنامه عمل کرد. بخش کشاورزی یکی از مهمترین بخش‌های اقتصادی کشور است. 95 درصد موادغذایی مورد نیاز کشور را تأمین می‌کند. بعد از نفت، بالاترین رقم صادرات را به خود اختصاص داده و حدود 24 درصد اشتغال را در کشور ایجاد نموده است. علاوه بر آن، در ایجاد فضای مناسب و سالم‌سازی محیط کار نقش مؤثری را ایفا کرده است. این در حالی است که این بخش بیش از هر چیز در مقابل حوادث قرار می‌گیرد؛ خشکسالی، سرما، گرما، سیل، توفان، آفات و بیماری‌ها کشاورزی را بارها و بارها دستخوش حوادث قرار می‌دهند. بنابراین در هر برنامه جدید باید این مسائل را در نظر گرفت.

 این مسائل به ویژه در طرح هدفمندسازی یارانه‌ها در مجلس مورد توجه قرار گرفته است؟

کمیسیون کشاورزی به حکم وظیفه‌ای که در این قبال دارد، جلسه‌ای را با وزیر محترم جهادکشاورزی و کلیه معاونان ایشان در کمیسیون کشاورزی ترتیب داد و مسائل کلی این حوزه را مطرح کردند و وزیر و معاونان هم راهکارهای لازم را ارائه نمودند.

 با توجه به گلایه‌های شاغلان بخش کشاورزی از قیمت بالای حامل‌های سوخت، آیا برای این بخش تسهیلاتی در نظر گرفته شده است؟

برای بخش کشاورزی، کمترین قیمت حامل‌های انرژی در نظر گرفته شده؛ به‌طوری که کلیه نفت گاز گلخانه‌ها، دامداری‌ها، چاه‌های کشاورزی، تراکتورها و. . . با قیمت یکهزار و 500 ریال، قیمت برق هر کیلو وات 120 ریال و قیمت گاز نیز هر یک متر مکعب 600 ریال در نظر گرفته شده است. علاوه بر آن، بر اساس تصویب هیأت دولت، چاه‌های کشاورزی بدون پروانه هم می‌توانند سهمیه سوخت خود را دریافت کنند تا ان‌شاءالله با اجرای قانون تعیین تکلیف چاه‌های بدون پروانه، مجوز لازم را دریافت کنند.

 آیا برای اصلاح برخی ساختارهای معیوب در بخش کشاورزی، مثل استفاده از فناوری‌های نو و به‌روز کردن ماشین آلات و ابزارها، تسهیلاتی در اختیار کشاورزان قرار می‌گیرد؟

به منظور توجه بیشتر به بخش کشاورزی، مقرر شده یکهزار و 280 میلیارد تومان اعتبار برای اجرای سیستم‌های نوین آبیاری اختصاص یابد و مبلغ 60 میلیارد تومان هم برای کمک به اصلاح سیستم‌های گرمایشی و حل مشکل این بخش در نظر گرفته شده است. همچنین در آینده‌ای نزدیک، کلیه مصرف‌کنندگان نفت گاز، کارت دریافت می‌کنند و سهمیه‌ای به آنها اختصاص می‌یابد و با وام‌های کم بهره می‌توانند سیستم‌های اصلاح مصرف سوخت را در گلخانه‌ها و مرغداری‌ها و موتورپمپ‌ها اجرا نمایند.

 فکر می‌کنید روش‌هایی از این دست، در نهایت به صلاح بخش کشاورزی است؟

این روش در درازمدت به نفع بخش کشاورزی است، ولی در کوتاه‌مدت ممکن است تنش‌هایی را ایجاد کند. ممکن است کشاورزان در ابتدای شروع طرح با کمبود سوخت روبه‌رو باشند یا توان خرید آن را نداشته باشند. ولی با برنامه‌ریزی‌های دقیق، می‌توان این مشکلات را حل نمود. ضمناً شاغلان این حوزه برای خرید سوخت هم از تسهیلات می‌توانند استفاده نمایند.

 با این همه، با افزایش قیمت‌های گسترده، آیا تمهیدی برای ارائه محصولات کشاورزی با قیمت روز به بازار اندیشیده شده است؟

موضوعی که شاید بیشتر از هر چیز می‌تواند به کمک این بخش بیاید، ساماندهی خرید محصول و توزیع آن است. در این موقعیت اگر از توان تعاونی‌ها و سازمان تعاونی روستایی استفاده شود و این سازمان مورد حمایت قرار گیرد، مسلماً محصول با قیمت بیشتری خریداری می‌شود و افزایش هزینه را می‌تواند جبران کند و مصرف‌کننده هم با قیمت کمتری می‌تواند محصول را از تعاونی‌ها و تشکل‌ها دریافت کند. بنابراین استفاده بیشتر از این تعاونی‌ها و حمایت آنها و تأمین نقدینگی آنها، این امر مهم را عملی و نگرانی‌های کشاورزان را مرتفع می‌سازد. ضمناً برای تأمین خوراک دامداری‌ها، گندم و جو با قیمت‌های یارانه‌ای در نظر گرفته شده است. قیمت تضمینی محصولات هم طبق روال سال‌های قبل وجود دارد.

 آیا یارانه‌های کشاورزان برای خرید اقلام مورد نیاز کشاورزی نیز مثل یارانه سوخت حذف شده است؟

خیر. یارانه کودشیمیایی، بذر و نهال در بخش کشاورزی حذف نشده و مانند قبل ادامه خواهد داشت.

 با اجرای هدفمندسازی و بحران‌هایی که کشاورزان درگیر آن شده‌اند، خطر کاهش میزان تولید، این بخش را تهدید نمی‌کند؟

آنچه می‌تواند در اجرای این طرح کمک کند، همکاری و هماهنگی تولیدکنندگان و دستگاه‌های اجرایی است. مسئولان بخش باید اطلاعات دقیق و کاملی از تولیدکنندگان داشته باشند و با اجرای طرح‌ها و پروژه‌های خود در جهت اصلاح روش گام بردارند. باید توجه داشته باشیم که خدای نکرده کوچکترین بی‌دقتی باعث کاهش تولید نشود. اما در مجموع، این طرح نه تنها نباید تولید را کاهش دهد، بلکه باید گره‌های بخش را با اعتبارات تخصیص یافته از محل طرح هدفمند کردن یارانه‌ها باز کند. از این موقعیت حداکثر استفاده را باید نمود و به طور کامل مشکلات را بررسی و منعکس نمود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet