هدر اصلی
1389/10/23 11:24:00
سرویس سیاسی
حسین‌نژاد:

تمام اطلاعات مربوط به هواپیمای حادثه‌دیده باید در اختیار مجلس قرار گیرد

**یک هواپیمای دیگر در کشور به مقصد نرسید و درست چند کیلومتر مانده به باند فرودگاه ارومیه مسافرانش را میان دود و دلهره و آهن‌پاره سرگردان کرد.

مسافرانی که پیش از پرواز نیز تأخیر در ساعت پرواز را به دلایل مختلف در فرودگاه تهران پشت‌سر گذاشته بودند. حوادثی از این دست در کشور ما بیش از آنکه منطقی به نظر برسد پررنگ است و اذهان عمومی را به شدت تحت‌فشار قرار داده است، کشته شدن نزدیک به 80 نفر در یک حادثه به هر حال غمی جانکاه برای تمامی مردم کشورمان به همراه خواهد داشت.

"محمدرضا حسین‌نژاد" نماینده مردم شیروان در گفت وگو با نشریه ارمفان می‌گوید: بررسی این حادثه در درستور کار نمایندگان قرار خواهد گرفت و نمایندگان تا روشن شدن تمامی ابعاد این ماجرا به پیگیری‌شان ادامه خواهند داد. او که عضو کمیسیون عمران مجلس نیز هست معتقد است که ‌باید تمامی اطلاعات موجود در جعبه سیاه هواپیما در اختیار نمایندگان قرار گیرد تا ابعاد حادثه به درستی بررسی شود.

اما آیا واقعاً ابعاد این حادثه بررسی خواهد شد و مقصران اصلی شناخته می‌شوند یا باز هم خطای انسانی کار هدایت‌کننده‌ای که مرده‌اند به عنوان مقصر اصلی به مردم معرفی خواهند شد و همچنان مسئولان اصلی ماجرا از نظر پنهان می‌مانند؟

باز هم سقوط دیگری در کشور اتفاق افتاده و تعدادی از هموطنانمان در این حادثه کشته شدند، بررسی این پرونده در دستور کار نمایندگان مجلس شورای اسلامی قرار گرفته است؟

متأسفانه باز هم تعدادی از هموطنان‌مان در یک حادثه جان خود را از دست داده‌اند و ماتم این مرگ دسته‌جمعی کشور را در بهت فروبرده است.

باتوجه به این‌که وقوع این حادثه همزمان با تعطیلات مجلس بود متأسفانه هنوز نتوانسته‌ایم در این‌باره بحث و تبادل نظر داشته باشیم اما به محض آغاز به کار مجلس مسئله سقوط بوئینگ هواپیمایی جمهوری اسلامی به دقت بررسی می‌شود و امیدواریم که این بررسی به نتیجه رسیده و سرمنشأیی باشد برای جلوگیری از پرواز‌هایی با ریسک بالا در آسمان کشورمان، هر چند حوادث هوایی در همه‌جا ممکن است رخ بدهد اما ما باید تلاش کنیم تا میزان این حوادث را به حد منطقی پایین آورده و از جان هموطنان‌مان حفاظت کنیم.

 باتوجه بهاینکه بالاخره جعبه سیاه هواپیمای سقوط کرده پیداشده و به تهران انتقال داده شد، فکر میکنید اطلاعات موجود در این جعبه سیاه بتواند ابعاد حادثه را به درستی مشخص کند؟

به هر حال باید در نظر داشته باشیم که براساس آنچه در دنیا رایج است مهم‌ترین اطلاعات معمولاً در جعبه سیاه هواپیما ذخیره شده است ولی در هر صورت انجام کارهای کارشناسی روی این اطلاعات از جمله موارد ضروری است که نمایندگان حتماً امیدوارند با همکاری کارشناسان خبره انجام شود.

باید به این نکته نیز توجه کنیم که قطعاً باید اطلاعات موجود در جعبه سیاه هواپیما در اختیار نمایندگان قرار بگیرد تا بتوانند درباره مسائل دیگر تصمیم‌گیری کنند، البته این سقوط نشان می‌دهد که همواره فرسوده بودن هواپیما‌ها یا شرقی و غربی بودن نوع هواپیما دلیل سرنگونی آن نیست، بلکه دلایل متعدد دیگر که وضعیت بد جوی یکی از عوامل آن است، می تواند علت سقوط باشد.

 در شهریور ماه گذشته یعنی 4ماه پیش نمایندگان در پی وقوع یک حادثه برای هواپیمایی از شرکت آسمان اعضای کمیسیون عمران مجلس رئیس سازمان هواپیمایی کشور و مدیر عامل شرکت آسمان را به مجلس فراخواندند، این پرونده به نتیجهای رسید؟

به هر حال بخشی از وظیفه نمایندگان دفاع از جان هموطنان است چرا که نمایندگان مجلس همواره حفاظت از سلامت و زندگی مردم و نیز ایجاد شرایط بهتر برای زندگی مردم تمام ایران را وظیفه خود می‌دانند. وقتی یک حادثه غیرطبیعی در کشور رخ می‌دهد نمایندگان در پی یافتن مشکلاتی که در این زمینه وجود دارد با مسئولان امر تعاملاتی انجام می‌دهند که این تعاملات به برگزاری جلسات مشترک می‌انجامد به همین دلیل در پی بروز مشکلات برای پرواز شرکت آسمان هم اعضای کمیسیون عمران مجلس در تلاش برای پیگیری حقوق مردم از رئیس سازمان هواپیمایی کشور و مدیر شرکت آسمان خواستند تا برای ارائه برخی توضیحات به مجلس بیایند.

 این جلسه نتیجهای هم در بر داشت، به هر حال مشخص شد که دلیل اصلی وقوع حادثه چیست و برای جبران آن برنامهریزی شد؟

ببینید باید به یک نکته توجه داشت که بررسی و حل برخی مشکلات در کشور نیازمند دقت و صرف زمان از سوی نمایندگان و دیگر مسئولان مرتبط است، وقتی نمایندگان مجلس نسبت به یک حادثه احساس مسئولیت می‌کنند و با ورود به بحث این حادثه تلاش می‌کنند تا با موشکافی‌های لازم به بررسی تمامی جوانب بپردازند، سویه دیگر این ماجرا این است که زمان مورد نیاز در اختیار نمایندگان و مسئولان قرار بگیرد تا بتوانند پرونده‌ها را به سرانجام برسانند. اما ذکر این نکته ضروری است که به هر حال نمایندگان تا روشن شدن موضوع و یافتن دلایل بروز این حوادث حتماً ماجرا را دنبال خواهند کرد، حتی اگر زمان زیادی را صرف روشن شدن موضوع کنند.

اما برخی از این بررسی‌ها زمان زیادی را از آن خود خواهد کرد مثل حادثه قطار توربوترن مشهد که بررسی‌ آن زمان زیادی طلب کرد اما به هر حال این پرونده با دقت کامل بررسی شد.

 حادثه قطار توربوترن مربوط به یک سال پیش است، این حادثه در بهمن ماه سال 88 روی داد، در یک نگاه کلی اگر بخواهیم میانگین بگیریم چقدر زمان برای روشن شدن ابعاد گوناگون این حوادث مورد نیاز است؟

توربوترن تهران- مشهد بهمن ماه سال گذشته دچار حادثه دردناکی شد و بررسی نمایندگان بلافاصله پس از بروز حادثه شروع شد. تقریباً شهریور ماه پرونده این حادثه به طور کامل از سوی نمایندگان و کارشناسان بررسی شد و ابعاد گوناگون حادثه دردناک توربوترن روشن شد، باتوجه به این زمان می‌توان گفت که برای بررسی ابعاد پرونده هر یک از حوادث ما نیازمند زمانی بیش از 6 ماه هستیم البته در تمامی زمانی که نمایندگان پیش رو دارند با دقت هرچه بیشتر مسئله را پیگیری خواهند کرد چرا که به هر حال این یک مسئله ملی است.

 در حادثه توربوترن مقصر اصلی لکوموتیوران شناخته شد، در حوادث هوایی پیشین هم همواره مقصر اصلی خلبان شناخته شده به این ترتیب ما عملاً داریم عامل انسانی را در محور تقصیر قرار میدهیم که برای افکار عمومی چندان که باید و شاید قابل قبول نیست، شما فکر نمیکنید که مسئولان تلاش میکنند تا یکطرفه به قاضی بروند؟

ببینید در مسئله توربوترن که شما به آن اشاره کردید نباید از نظر دور داشت که باتوجه به شرایط حاکم بر موقعیت این قطار و باتوجه به پیچ ریل در محل حادثه و امکانات قطار به هر حال لکوموتیوران ‌باید باتوجه به شرایط بهترین تصمیم را برای هدایت قطار می‌گرفت و در واقع صرف‌نظر از سایر عوامل جانبی اعلام شد که هدایت‌کننده قطار براساس گزارشی که مسئولان راه‌آهن کشور در اختیار مجلس قرار داده‌اند از سرعتی بیش از آنچه که در آن شرایط ‌باید استفاده کند بهره ‌برده بود و همین ماجرا سبب خارج شدن قطار از ریل و بروز حادثه شد. خب به هر حال نمایندگان هم به نظر کارشناسان تکیه می‌کنند و این روند بررسی را طی می‌کنند.

 در پاسخی که به سؤال پیشین دادید اشاره کردید که بروز حوادثی از قبیل سقوط هواپیما از جمله حوادث و مشکلات ملی است، منظورتان این بود که تمامی نمایندگان مجلس مباید نسبت به این مسئله واکنش نشان دهند؟

شما به این نکته توجه کنید که به هر حال نمایندگانی که امروز بر صندلی مجلس نشسته‌اند پاسدار حقوق تمامی مردمی هستند که در گوشه و کنار کشور زندگی می‌کنند یعنی نمایندگان وظیفه خود می‌دانند که از حقوق مردم در اقصی نقاط کشور در برابر هر نوع تهدیدی دفاع کنند. پس در پی بروز این گونه حوادث تمامی نمایندگان به نوعی در پی احقاق حقوق مردم هستند حالا ممکن است کمیسیونی تخصصی مسئولیت اصلی را برعهده بگیرد اما دغدغه تمام نمایندگان پیگیری این گونه مسائل است.

از سوی دیگر به این نکته توجه کنید که امروز یک هواپیما در ارومیه سقوط کرده است، سال پیش یک هواپیما در مشهد دچار سانحه شد، چندی پیش یک اتوبوس در محور ایلام مسافرانش را به کام حادثه کشاند و حوادثی از این دست که در کشور رقم می‌خورد نشان می‌دهد که تمامی نقاط کشور ممکن است با این‌گونه حوادث روبه‌رو شوند بنابراین مسئله حوادث غیرطبیعی و طبیعی کشور حوادثی منطقه‌ای نیست بلکه مسئله‌ای است ملی که دغدغه تمام نمایندگان مجلس شورای اسلامی است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet