هدر موبایل
1389/10/23 13:12:00
سرویس اقتصادی
نماینده رامسر و تنکابن در مجلس

حوضچه‌های کوچک مانع مهار آب‌های سطحی می‌شوند

**نماینده مردم رامسر و تنکابن در مجلس شورای اسلامی یکی از مسائل مهمی که در کشور با آن روبه‌رو هستیم، کمی آبی و خشکسالی است زیرا کشور ما در منطقه‌ای قرار گرفته که از نظر بارندگی در جایگاه خوبی قرار ندارد. با توجه به اینکه کشاورزی یک اصل مهم در اقتصاد کشور ما است و باید به آن نگاه ویژه‌ای داشته باشیم، ضروری است تمام تلاش خود را برای بسترسازی و توسعه در این حوزه انجام دهیم.

ابوالفتح نیکنام در گفت وگو با روزنامه «وارش» مازندران اظهار داشت: متأسفانه یکی از معضلات موجود، بحث عدم مهار آب‌های سطحی و هدررفت آب حاصل از بارش هاست.

وی با بیان این مطلب که استان مازندران نیز با وجود برخورداری از بارندگی کافی، به دلیل نبودن این بسترها با مشکلات متعددی روبه روست، افزود: ما شاهد هستیم پس از بارندگی حجم قابل توجهی از آب‌ها بدون برخورداری مستقیماً به دریا می‌ریزد و قابل استفاده برای کشاورزان نیستند. برای برون رفت از این مشکل مطالعاتی صورت گرفته است. به عنوان مثال وزارت نیرو و کشاورزی مسیرهایی را که آب‌های جاری و سیلاب‌ها در آن جریان دارند و در سطح زمین پراکنده می‌شوند، شناسایی و مشخص کرده‌اند.

وی افزود: برای جلوگیری از هدررفت آب، ایجاد سد در این مسیرهاست. اگرچه این امر اتفاق مبارکی است، اما به دلیل هزینه بالا و زمان بر بودن آنها می‌توان از شیوه‌های دیگری نیز بهره برد. یکی از این راه‌ها ایجاد حوضچه‌هایی است که می‌تواند راهکاری برای حفظ آب‌های سطحی می‌شود. این حوضچه‌ها و سدهای کوچک با هزینه‌ای به مراتب پایین‌تر می‌تواند زمینه رونق کشاورزی و کاهش دغدغه کشاورزان برای کم آبی باشد. 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet