حلول ماه ربیع الاول
1389/10/23 13:20:00
سرویس اقتصادی
یحیی‌زاده:

ارجاع مصوبات مجلس به مجمع تشخیص، مساله جدیدی نیست

**نماینده مردم تفت و میبد در مجلس شورای اسلامی درباره تصمیم گیری مجمع تشخیص مصحلت نظام برای ترکیب مجمع عمومی بانک مرکزی گفت: ارجاع این ماده به مجمع تشخیص مصلحت، مساله جدیدی نبوده و مجلس روال عادی کار خود را انجام می‌دهد.

سیدجلال یحیی‌زاده در گفت‌وگو با هفته‌نامه «بشارت نو» یزد گفت: به هر حال در ارتباط با اینکه یک مصوبه مجلس، مخالف قانون اساسی و شرع اسلام نباشد، نظر شورای نگهبان نظر نهایی است و در این باره این شورا حرف آخر را می‌زند. درباره مجمع عمومی بانک مرکزی همانطور که همه شاهد بودند، نظر شورا این بود که این ماده به نحوی که در برنامه پنجم تصویب شده بود، نوعی دخالت در کار قوه مجریه است و عمدتاً روی این حساب ایراد گرفته بود و مجلس هم تا حد زیادی این ایراد را اصلاح کرد.

وی ادامه داد:  پیشنهاداتی در این باره آقای مصباحی مقدم در صحن در این باره ارائه دادند،  به گونه‌ای بود که اگر کسی آن را شنیده باشد، در بین آن دو مصوبه پشت سر همی که مجلس در این زمینه داشت، تناقضی مشاهده نخواهدکرد، چون بعد از آن که این مصوبه به آن شکل اصلاح شد، آقای مصباحی مقدم معتقد بود دشمنان ما در پی تحریم بانک‌های دولتی ما هستند و اگر بانک مرکزی دولتی باشد و این بانک را هم تحریم کنند، همه بانک‌های ما به این ترتیب دچار مشکل شوند.

او اضافه کرد: پیشنهاد آقای مصباحی مقدم این بود که به اقتضای مصلحت، با دخالت مجلس در انتخاب رئیس این بانک، حالت مردمی‌تری به بانک مرکزی و انتخاب رئیس آن بدهیم تا خارجی‌ها حداقل قانع شوند که حساب این بانک با بانک‌های عامل در کشور متفاوت است و دچار ضربه از سوی آنها نسبت به این بانک نشویم.

یحیی‌زاده اظهار داشت: ایشان با این توجیه به دنبال آن بودند که آنچه در مجلس تصویب شده بود و آنچه دولت در پی آن بود که اقتدار بانک مرکزی  است، به این سرعت آسیب نبیند و این اقتدار به شکلی باشد که جهانیان را دچار سوءظن به این بانک نکند. اما در نهایت این پیشنهاد هم با اشکال شورای نگهبان مواجه شد و با پافشاری مجلس بر رأی خود، اکنون باید منتظر نظر مجمع تشخیص بمانیم.

نماینده تفت و میبد توضیح داد: در این موارد ارجاع داده شده به مجمع، اتفاق جدیدی نیفتاده و مجلس روند سابق خود را در این زمینه ادامه داده است.

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet