شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1389/10/25 10:04:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_

ارزیابی آثار اجرای قانون هدفمندسازی یارانه‌ها از زبان رئیس کمیسیون اقتصادی

**رئیس کمیسیون اقتصادی در ارزیابی اثرات اجرای قانون هدفمندسازی یارانه ها گفت: برخی اثرات مثبت اجرای این قانون که انتظار می رفت در بلند مدت نمایان شود مانند اجرای اصلاح الگوی مصرف، کاهش قیمت برخی اقلام صنعتی و کنترل کامل بازار و تورم درست دولت در این مدت کوتاه قابل لمس است.

ارسلان فتحی پور نماینده مردم کیبر و هوراند در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان با ارزیابی آثار قانون هدفمندسازی یارانه ها در سه هفته اخیر و با اشاره به عزم ملی به وجود آمده در اجرای درست آن گفت: عزم ملی به وجود آمده در جامعه برای اجرای این قانون نشان از شفافیت عمیق مردم نسبت به مسائل جامعه و بی تفاوت نبودن آنان نسبت به پیشرفت و اعتدال کشور است.

وی با اشاره به موفقیت حاصل شده از اجرای قانون هدفمندسازی یارانه ها در هفته های اولیه این اجرا ادامه داد: موفقیت حاصل شده در طول این چند هفته که از اجرای رسمی اصلاح قیمت ها و امکان برداشت از حساب یارانه نقدی می گذرد نتیجه تعامل تمامی مسئولان به خصوص دولت و مجلس و همکاری هوشمندانه آحاد مردم از جمله تولید کنندگان،‌ توزیع کنندگان و مصرف کنندگان است.

رئیس کمیسیون اقتصادی همچنین بااشاره به کاهش مصرف حامل های انرژی تصریح کرد: اصلاح الگوی مصرف یکی از اهداف مهم این طرح بوده است که در سه هفته اول اجرای این قانون اثرات آن به خوبی نمایان شده همچنین مصرف حامل های انرژی توسط شهروندان کاهش یافته است.

فتحی پور همچنین با اشاره به نظارت کامل و مستمر مجلس شورای اسلامی بر کیفیت اجرای قانون هدفمندسازی یارانه ها گفت: چند هفته اخیر را شاید بتوان جزو هفته های پرکار مجلس از جهت نظارت بر اجرای قانون هدفمندکردن یارانه ها قملداد کرد چرا که مجلس با تعامل کامل با وزرای اقتصادی دولت و اعضای طرح تحول اقتصادی برتمام مراحل اجرای طرح نظارت داشته و دولت نیز گزارش سیاسی در خصوص اقدامات انجام شده که در قالب چتر حمایتی در نظر گرفته ارائه کرده است.

وی خاطر نشان کرد: با توجه به تعامل مثبت میان دولت و مجلس و تلاش دولت برای اتخاذ تدابیر لازم در جهت اجرای هدفمندکردن یارانه ها می توان شروع طرح را موفقیت ‌آمیز قلمداد کرد.

رئیس کمیسیون اقتصادی با بیان اینکه میزان تورم نیز براساس پیش بینی ها بوده است گفت: تورم در بازار بر طبق پیش بینی های صورت گرفته بوده و هیچ گونه تورم روانی و اضافی بر بازار تحمیل نشده است و حتی در برخی از اقلام و کالاها نیز باکاهش قیمت موجه بوده ایم.

وی با بیان اینکه بسیاری از نتایج مفیدی که انتظار می رفت در بلند مدت محقق شود در این مدت کوتاه قابل لمس است تصریح کرد: برای مثال اصلاح الگوی مصرف در بسیاری از بخش ها صورت گرفته و کاهش نسبی قیمت ها در برخی منابع مانند خودروسازی و کاهش سطح ترافیک از مواردی است که در کوتاه مدت مشاهده شده است.

فتحی پور تأکید کرد: مجلس شورای اسلامی نیز بر این روند نظارت کامل داشته و نواقص احتمالی را به دولت منعکس خواهد کرد.

رئیس کمیسیون اقتصادی خطاب به دولت گفت: انتظار ما از دولت برای استمرار ثبات نسبتی حاکم بر بازار، ابلاغ بسته های سیاستی برای بخش های مختلف از جمله تولید، صنعت و کشاورزی، صادرات، مدیریت واردات و نظام بانکی است که به عنوان چتر حمایتی از اقتصاد کشور محافظت کند.

وی همچنین خطاب به مردم با اشاره به نقش آنان در حفظ تعادل و ثبات در بازار خاطر نشان کرد: از آحاد مردم که شامل تولیدکنندگان،‌ توزیع کنندگان و مصرف کنندگان است انتظار می رود، با توجه به تدابیر اندیشیده شده از طرف مسئولان ضمن توجه به اطلاعیه های سازمان های مسئول و باکنترل مصرف و تقاضای خانوار و پس انداز مبالغ واریز شده در حساب هدفمندکردن یارانه ها، در حفظ تعادل و ثبات در بازارهای مختلف کوشا باشند.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در پایان اجرای این قانون را نشان از اعتلا و اقتدار نظام اسلامی دانست و گفت: با توجه به تبلیغات سوء دشمنان نظام و مانور آنان بر قانون هدفمندسای یارانه ها موفقیت این طرح نشان از پوچ بودن سناریوهای غربی و عدم شناخت آنان از مقتضیات داخلی ایران است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet