حلول ماه ربیع الاول
1389/10/25 10:21:00
سرویس فرهنگی
یادداشتی محمد مهدی شهریاری

فرصتی برای پژوهش‌های مردم‌شناسی و تعامل فرهنگ‌ها

**نماینده مردم بجنورد، جاجرم، گرمه، مانه و سملقان در یادداشتی به پژوهش های مردم شناسی و تعامل فرهنگ ها به عنوان یکی از مؤلفه‌های توسعه در هر منطقه‌ای پرداخت و نوشت: افزایش پژوهش و مطالعات فرهنگی و بازشناسی عادات و فرهنگ‌های بومی و محلی و احیای آنها برای نقش‌آفرینی در فرهنگ ملی و جهانی یکی از مولفه های توسعه در هر منطقه است

محمد مهدی شهریاری در این یادداشت که هفته نامه ارمغان آن را منتشر کرد نوشت: در شرایطی که همه چیز رو به جهانی شدن دارد و خرده‌فرهنگ‌ها در معرض آسیب‌های جدی هستند ویژگی‌هایی نیز دارند که می‌توانند در جامعه ما نقش‌های مثبتی بازی کنند.

برای نمونه استان خراسان شمالی دارای خرده‌فرهنگ‌های متنوعی است که آن را از سایر استان‌های کشور متمایز می‌کند. در هیچ یک از استان‌های کشور چنین تنوعی از فرهنگ‌ها را تجربه نکرده‌ایم و از آن مهمتر در هیچ کجای کشور چنین تنوع فرهنگی در کنار هم جمع نشده است که نظیر استان خراسان شمالی در آرامش و امنیت در کنار هم زندگی کنند.

در استان خراسان شمالی قومیت‌هایی نظیر ترکمن، کرد، لر، کرمانجی، ترک و... زندگی می‌کنند و با وجود آنکه هر یک زبان و گویش خاص خود را دارند اما همه این مردمان با خرده‌فرهنگ‌هایی که دارند در کنار هم در آرامش به سر می‌برند.

شاید لازم باشد کارشناسان و متخصصان فرهنگی وعلوم اجتماعی و به طور مشخص جامعه‌شناسان در استان خراسان شمالی به پژوهش در این زمینه بپردازند و از دل این هم‌نشینی خرده‌فرهنگ‌ها، راز این آرامش را کشف کنند شاید از مدل آن بتوان نسخه‌ای برای تسری همنشینی فرهنگی و تعامل در دیگر نقاط کشور رقم زد.

این کار محقق نمی‌شود مگر آنکه دانشگاه‌های استان و به طور ویژه استانداری خراسان شمالی دست‌به کار راه‌اندازی و ایجاد مرکز مطالعاتی و پژوهشی در زمینه فرهنگ استان شوند. دانشگاه‌های استان با ایجاد رشته‌های علوم‌انسانی به ویژه جامعه‌شناسی می‌توانند در این عرصه پیشگام باشند و با برگزاری همایش‌ها و سمینارهایی شرایط طرح و بسط این خصیصه منحصر به فرد استان را فراهم کنند. به یاد داشته باشیم که توسعه محقق نمی‌شود مگر با ایجاد زیرساخت‌های فرهنگی و حفظ خرده‌فرهنگ‌ها و همچنین احیای آنها برای روزگار مدرن و یا نیمه مدرن کنونی.

 

                          

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet